Grohmanova smrt, nenahraditelná ztráta pro Chinaski

  10:15aktualizováno  10:15
Chinaski přečkali personální odchody mnoha členů, ale tragická smrt bubeníka Pavla Grohmana patří k nejhorším pohromám, jež mohly skupinu potkat.

Chinaski - Pavel Grohman | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Přišlo to náhle a navíc v něm ztratili kamaráda a velkého pracanta. Osmatřicetiletý bubeník hodně přispíval k tomu, aby kapela fungovala jako celek a projekty byly dotažené do konce.

Grohman nemohl být bez práce. I v dobách, kdy hráli třikrát čtyřikrát týdně, pracoval jako textař v reklamních agenturách. Podílel se na podobě scény turné, sháněl sponzory. I když se s ním kolegové ze skupiny občas hádali a říkali, že je cholerik, nakonec uznali, že spoustu věcí dotáhli díky jeho vytrvalosti.

. Bubeník Chinaski zemřel při nehodě

Pavel Grohman se na motorce srazil s autem

Z očí Pavla Grohmana sálalo zaujetí pro nové výzvy, které před skupinou stály. Bavilo ho, že při loňském turné 07 měla kapela k dispozici moderní techniku včetně velkého displeje, na který si lidé mohli z mobilů posílat vzkazy či obrázky.

Chinaski - Pavel Grohman"Vždycky jsme se snažili působit civilně. Techniku používáme, abychom v halách vytvořili atmosféru, jakou máme v klubech," říkal Grohman. S kapelou věděli, že nesmějí ztratit bezprostřední kontakt s publikem.

"Důležité je udržet atmosféru v sále. Ne jen vybrat peníze za vstupné a pak nějak zahrát," tvrdil Grohman. "Flotila kamionů o ničem nevypovídá, dokonce ani o té show. Myslím si, že jsme dosáhli na určitou hranici. Je to maximum. Příští výzva může být jiná než velikost sálu."

. HRADY: Kryštof místo Chinaski

Kapela Kryštof o víkendu nahradí kolegy z Chinaski, kteří zrušili všechny své koncerty po tragické smrti bubeníka Pavla Grohmana, na poslední zastávce putovního festivalu České hrady na Bezdězu. Ostravská formace už Chinaski nahradila na Kunětické hoře, kdy museli zrušit vystoupení kvůli zlomené klíční kosti frontmana Michala Malátného, i v sobotu na Švihově.

Chinaski mohou sehnat a zacvičit nového bubeníka. Ani o písně nebude mít nouzi. Stačí se podívat na poslední desku 07, písničky nosí téměř všichni. Těžké bude zacelit mezeru po textařském stylu Pavla Grohmana, spoluautora hitů Klára, 1970 či Zadarmo.

Grohman si vypracoval lidový jazyk, našel poměr mezi chytlavostí, hravostí a zralostí. To on otextoval satiru Slovní pyrotechnika, zaměřenou na sebestředné politiky včetně Jiřího Paroubka.

Jako na bubeníka nebylo na Pavla Grohmana tolik vidět, jistil kapelu jakoby ze zadní linie. S celoživotním kamarádem Malátným, s nímž se znal od 5. třídy, skupinu v Jičíně založil. Tehdy si říkali Starý hrady, potom Starý hadry a v roce 1994 ji přejmenovali na Chinaski.

. Kdo byl Pavel Grohman

Podívejte se na video - profil bubeníka Chinaski

Chinaski - Pavel GrohmanUvědomovali si, že cesta z klubů do hal nepřišla sama od sebe. "Léta jsme hráli zadarmo nebo jen za pivo, protože nás to bavilo," říkali. "A to s člověkem něco udělá. Úspěchu si víc váží a naučí se s tím lépe pracovat." Ve dvaceti by jim to mohlo poplést hlavu. "Jenže když jsme vydali album Dlouhej kouř, bylo nám už sedmadvacet. Jsme velký kluci, hned z něčeho nezblbneme."

Teď se kapela soustředí na to, aby pomohla Grohmanově manželce a dětem. Jisté však je, že bude pokračovat. Trumpetista Pavel Kužvart již vzkázal posluchačům, že Pavel Grohman by si to přál.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Sheeranovy spolupráce s Bieberem a Eminemem? Taková milá bokovka

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Na nové desce začal Ed Sheeran podle vlastních slov pracovat na notebooku během loňského turné. Album nazvané No.6...

KOMENTÁŘ: Masters of Rock svým fanouškům rozumí, program byl pestrý

Tarja Turunen na Masters of Rock 2019

Přes 20 tisíc lidí dorazilo do Vizovic na letošní ročník Masters of Rock. Největší tuzemskou přehlídku tvrdé rockové a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz