Wabi Daněk a Miloš Dvořáček

Wabi Daněk a Miloš Dvořáček - festival Folkový kvítek, Konopiště (14. května 2005) | foto: Marek Dvořáček, iDNES.cz

Folkový kvítek tepal v zajetých kolejích

Už počtrnácté se o víkendu na Konopišti konal festival Folkový kvítek se soutěží dětských interpretů. Navzdory rekordnímu počtu soutěžících se do finále dostaly jen osvědčené jistoty, které si upevnily pozici mezi folkovým dorostem.

Tradiční soutěž si přitom na nedostatek zájmu rozhodně stěžovat nemůže. Už od sobotního rána na Konopiště proudily zástupy lidí, kterým se podařilo pětitisícovou kapacitu téměř zaplnit.

Příjemnému prožití slavnostního završení soutěže pomohlo i celkem dobré počasí, které se projevilo i na místy bouřlivé atmosféře. "Na Kvítek jezdím každý rok, protože se mi líbí otevřenost celé akce i to, že je jasným důkazem, že folková hudba neumírá," svěřila se jedna z návštěvnic.

Celý program odstartovali již dopoledne Pacifik Tonyho Linharta, kteří nabídli zatím nepříliš početnému davu své zlidovělé hity. Následná vystoupení finalistů soutěže pak potvrdily stále rostoucí úroveň jejich tvorby.

Přes nízký věk mladých hudebníků byla stále patrnější jejich muzikantská i textařská vyzrálost. Ačkoli se někteří účastníci ve svých textech neubránili pubertálním klišé, je možné na jejich přirozené sebedůvěře vysledovat výrazný posun v kvalitě soutěžících za čtrnáct let existence Folkového kvítku.

Jednoznačně nejlepší výkon podala skupina Berušky z Dobré Vody u Jablonce, která patří již mezi evergreen soutěže a po právu zvítězila. O tom, že tento soubor patří mezi líhně velkých talentů svědčí i první místo v kategorií sólistů pro jejich bývalou kapelnici Alenu Vítovou, která si odnáší prvenství již podruhé. 

"Kolem Kvítku se v podstatě točí celý můj život. Jsem tu s kapelou již posedmé a proto každý rok musím napsat nejméně šest písniček, abych tu mohla vystoupit. Už jsem si dokonce zvykla všechny písničky porovnávat s Kvítkem - jestli je to 'kvítková' písnička, jestli na to má a podobně. Dokonce celý rok odpočítávám dny, které zbývají do festivalu," říká nadšeně vítězka.

Největší zájem návštěvníků festivalu ale nepřilákala samotná soutěž, ale vystoupení stálic naší folkové a country scény. Zatímco nepříliš přesvědčiví Fešáci nabídli poměrně chladnému publiku ověřené hity, mnohem vřelejší reakce se dočkali Nezmaři nebo plzeňské bluegrassové hvězdy Cop, kterým se podařilo doposud strnulý dav poprvé rozpohybovat.

Po slavnostním vyhlášení vítězů se na pódiu objevila dvojice na, kterou mnozí netrpělivě čekali - Wabi Daněk a Miloš Dvořáček, kteří svými klasikami rozezpívali celý amfiteátr. Závěrečná povinná Rosa na kolejích pak nenechala v klidu už nikoho.

Pro ortodoxní trampské fanoušky bylo možná příliš kontroverzní vystoupení Trabandu, který se marně snažil vetřít do přízně starších tím, že původně začínal jako country kapela. Jejich mimořádně energická fůze rocku, ska i balkánsky znějící dechovky však roztančila hlavně mladší publikum, které nechtělo skupinu pustit z pódia. Postupně gradující atmosféře neuškodil ani občasný déšť a náhlé ochlazení.

Hlavní hvězdy večera - Honza Nedvěd s kapelou, Robert Křesťan, polským Beltain, herci a písničkáři Jiřímu Schmitzerovi, Divokýmu Billovi, Jardovi Samsonu Lonkovi a řadě dalších již nedali tisícovému davu šanci prochladnout.

Folkový kvítek sice letos nenabídl nic převratně nového oproti předchozím ročníkům, ale to nemění na tom, že se jedná o akci, která kromě svých benefičnímu dopadu dává šanci vyniknout dětem se zájmem o hudbu. V minulosti již dal hudební scéně takové osobnosti, jako je Žofie Kabelková nebo muzikálová zpěvačka Radka Fišarová.