Festival Za vodou završí Buty unplugged

Děhylovský festival Za vodou se snaží zařadit mezi tuzemskou festivalovou elitu. Pořadatelé připravili pro návštěvníky letošního ročníku, který se koná od 18. do 20. června, celou řadu hudebních lahůdek. Na přehlídku dorazí ostravská formace Buty, Mňága a Žďorp či Pavel Dobeš.

V krásném údolí řeky Opavy se opět uskuteční folk, blues a country-beat festival Za vodou. Přehlídka si v přírodním areálu loděnice Děhylov nedaleko Ostravy našel své místo již před několika lety, ovšem jako nováček mezi velkými českými folkovými přehlídkami se představil loni.

V regionu, kde není nabídka folkových akcí příliš rozsáhlá, na sebe upozornil hned v prvním ročníku rozmanitou dramaturgií a zařadil se mezi elitní festivaly v České republice. Také proto byl letos děhylovský festival zařazen do Folkového léta s Kozlem, cyklu, který zahrnuje třináct prestižních folkových akcí napříč republikou, a to i přesto, že Za vodou nepatří k ortodoxním folkovým akcím.

"Záleží na tom, jak a kdo pro sebe definujeme slovo folk nebo folkový festival. Já osobně jsem v programu festivalu Za vodou nenašel jediné jméno, které by se na folkovém festivalu objevit nemohlo. Ostatně zdá se, že žánrově pestré festivaly, nejen ty, co mají za základ folk, ale třeba i ty se základem rockovým, mají dnes větší šanci na přežití než ty žánrově zcela uzavřené," je přesvědčen dramaturg festivalů Folkové léto s Kozlem Michal Jupp Konečný.

V pátek 18. června zahájí festival Za vodouspolečně s tradičním účastníkem, valašskomeziříčskou Mňágou a Žďorp, také známá pražská bluesová kapela z Hanspaulky Bluesberry. Kapela, která se stala symbolem pravidelných "blues party" v pražské bluesové mecce - Malostranské Besed, si od sedmdesátých let drží, přes řadu změn v obsazení, punc kvality.

I další program je našlapaný zvučnými jmény: od Ivana Mládka přes folkové nestory typu Honzy Nedvda, Wabiho Daka či Pavla Dobeše až po ostravské Buty, které završí program svým unplugged vystoupením.