Sziget znamená maďarsky ostrov. A také týdenní festival plný zábavy

  11:59aktualizováno  11:59
Tisíc koncertů a jiných představení v sedmi dnech, hvězdy od Kendricka Lamara po Arctic Monkeys a 565 tisíc návštěvníků ze stovky zemí. I takový byl budapešťský Sziget, který v uplynulém týdnu skončil. Jeho návštěva stojí za to. A netřeba se bát vzdálenosti ani maďarštiny.

Největší hudební přehlídka v celé střední Evropě letos vstoupila do svého druhého čtvrtstoletí. Dorazila řada hvězd, teploty prakticky neklesly pod třicet stupňů a rozlehlý areál se po celou dobu halil do jemného prachu. Ale i tak to bylo skvělé.

Z festivalu Sziget 2018

Z festivalu Sziget 2018

Festival Sziget, který se koná na největším budapešťském ostrově, slibuje hodně zábavy během jednoho týdne na jednom místě. Rok od roku na něj jezdí více lidí i od nás, i když čeština stále ještě nepatří k nejpočetnějším jazykům mezi Szigeťany.

Jasně, Budapešť není zrovna za bukem, ale není to ani na druhém konci světa. Dálnice v Maďarsku jsou lepší než u nás, ta z Györu do metropole určitě, cesta vlakem sice trvá k osmi hodinám, ale dá se absolvovat přes noc a koneckonců nízkonákladové aerolinky nedávno začaly nabízet i dostupné přímé lety z Prahy.

Nicméně vlak bude asi nejčastější volbou, protože festival není zrovna levná záležitost. Přímý spoj jede několikrát denně z Prahy přes Českou Třebovou, Brno či Bratislavu a cestovatele vysadí na budapešťském nádraží Keleti, které se nachází sympaticky blízko centra. Návštěvníci festivalu můžou přímo ve stanici zakoupit buď běžný týdenní lístek na MHD, anebo takzvaný Sziget City Pass. Ten vyjde oproti „tramvajence“ o něco dráž, ale vyplatí se. Jednak s ním jde jezdit hromadnou dopravou včetně příměstských vlaků (linka H5 vede k hlavnímu vchodu na festival), jednak nabízí slevy na místní pamětihodnosti, jízdy na kole, ale také na vstup do oblíbených lázní. První je úplně zdarma, další s pětinovým bonusem.

Mo na festivalu Sziget 2018

Dánská zpěvačka MØ si ochotně skočila do davu pod pódiem.

Vůbec nejlepší však je se City Passem bezplatná doprava na festival lodí. Ta jezdí každých patnáct minut z kotviště na Jászai Mari tér na pešťské, tedy východní straně Markétina mostu (Margit híd). Nejenže vás dopraví blíže k dění než vlak, ještě se v parném srpnovém dni hezky provětráte, což v přeplněných vagonech opravdu nehrozí. Doprava funguje obousměrně, jen po půlnoci v centru už nenavazuje mnoho linek. A samozřejmě při první návštěvě bude asi vlak nutností – každý si totiž musí nechat u hlavního vchodu vyměnit vstupenku za pásek na zápěstí.

U stánku jako v restauraci

Možná největší obavy můžou u českých cestovatelů pramenit z toho, že se nedomluví a že jim půjde hlava kolem z přepočtu peněz. Ano, maďarské forinty dávají vzpomenout na italské dovolené z devadesátých let, za týdenní ubytování tu dáte nominálně statisíce. Aktuální kurz hlásá, že koruna je za 12,6 HUF. Mně se osvědčilo počítat, že tisíc forintů je „asi stovka“. Ve skutečnosti je to tedy osmdesát korun, ale člověk má aspoň ve finále pocit, jak ušetřil.

Ceny jsou ve skutečnosti v Budapešti víceméně srovnatelné s Prahou. Ale to jídlo! V zemi papriky se nemůže jíst špatně, a to ani na festivalu, kde je stánková gastronomie na překvapivě dobré úrovni. Třeba taková pizza Digó pečená v peci na dřevo snese srovnání s kteroukoliv vyhlášenou restaurací.

Fotogalerie

Co se jazyka týče, na Szigetu je „úřední řečí“ samozřejmě angličtina. S tou se zpravidla v pohodě dorozumíte i v obchodech, restauracích a na dalších místech ve městě. A takové ty drobnosti, jako že sziget je ostrov, híd most, tér náměstí a következő megálló příští zastávka, si během týdne jistě osvojíte – a při příštím ročníku si už budete připadat jako doma.

A že to stojí za to. Letos se na vyprahlém Szigetu představil velkolepý Kendrick Lamar či Gorillaz s podmanivější show než loni v Praze. Lana Del Rey předvedla, že zpívá i bez playbacku, ale je to hodně slabé, falešné a nehodné hvězdy jejího formátu. Naštěstí jsme si spravili chuť podmanivými Mumford & Sons, silnou show, již nabídla Dua Lipa, a fajn bylo nakonec i krátké vystoupení divouse Liama Gallaghera.

Tak za rok zase!


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

RECENZE: Cena za štěstí sešla na scestí. Ještěže se k Samotářům nehlásí

Vanda Hybnerová a Ivana Chýlková ve snímku Cena za štěstí

Ještěže první letošní domácí novinka kin Cena za štěstí upustila od původního názvu Děti samotářů, odkazujícího ke...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

Další z rubriky

Oceán oslavuje zázrak zrození a turné chce udělat v planetáriích

Kapela Oceán

Kapela Oceán vydala novou studiovou desku, druhou se zpěvačkou Jitkou Charvátovou. Nese název Femme fatale a drží se...

Bratr mi navrhl, ať hraju místo táty, líčí Fedor Frešo mladší

Fedor Frešo s kapelou Collegium Musicum

Slovenské kapely Collegium Musicum a Fermata budou 22. ledna hrát v pražském Lucerna Music Baru. Spojuje je osobnost...

VIDEO: Kapela FROM uzavírá klipovou trilogii písní Najednou

Kapela FROM

Teplická kapela FROM natočila v roce 2015 videoklip k singlu V síti, který si zamilovaly tisíce posluchačů všech...

Najdete na iDNES.cz