Festival Pohoda pulzoval až do svítání. Hvězdou večera byli Portishead

  16:28aktualizováno  16:28
Trenčín (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Hudební festival Pohoda ve slovenském Trenčíně dospěl už popatnácté ke svému konci. Ve třicetistupňovém horku si ho užilo na třicet tisíc lidí. Největší aplaus sklidila kapela Portishead. Předvedla temnou a působivou show, na jakou se nezapomíná.

Pohoda 2011 – zpěvačka Beth Gibbonsová z britské kapely Portishead | foto: Eduard GenserekČTK

Práce ze strany pořadatelů zaslouží jako obvykle sto procent. Všechny kapely hrály na čas, organizace parkování tisíců aut byla samotným koncertem.

Pohoda 2011 - Pohoda na trenčínské Pohodě.

Pohoda na trenčínské Pohodě 2011

Na festivalu je kompletně zakázaný tvrdý alkohol, a to včetně míchaných nápojů. K dispozici je tedy jen víno, pivo a vybrané sekty. Toto omezení je sice na jednu stranu nevšední, na druhou má mnoho pozitivních efektů. Na rozdíl od ostatních hudebních festivalů tu nenacházíte spící opilce na hlavních cestách mezi pódii, ambientní koncerty pak nikdo nenarušuje svými "zajímavými" poznatky. Ačkoliv letos byli lidé více připraveni a "propašovali" tvrdý alkohol skrz vstupní brány, v porovnání s jinými festivaly je to stále jen zlomek.

Atmosféru na trenčínském festivalu si pochvalovaly i samotné kapely. "Kvalitu akce poznáte jako hudebníci hned po příjezdu. Stačí pár minut pozorování a víte, jestli má festival to něco, kvůli čemu je dobré se na něj vrátit. Tenhle to má," řekl na tiskové konferenci Andy Barlow ze skupiny Lamb.

Nadšení bylo vidět i na jiných hudebnících. Za všechny jmenujme švédské trio Peter Bjorn and John, které lze pochválit za vynikající nazvučení. Zahráli skladby skrz většinu ze svých šesti alb a v odpoledních tropech se v kompletně propocených oblecích nebáli skákat po pódiu či běhat mezi diváky.

Pohoda 2011 - Britská zpěvačka M.I.A.

Pohoda 2011 – britská zpěvačka M.I.A.

Za velmi zvláštní, řekněme až nepodařený koncert by se dalo označit vystoupení zpěvačky M.I.A. Osm minut z dostupných šedesáti nestál na pódiu nikdo – jen aparatura, která vydávala podivnou indickou hudbu. Když přišla kapela, přišlo s ní i další nemilé překvapení v podobě katastrofálního zvuku.

Pohoda = festival dvou P

V pátek Pulp, v sobotu Portishead. To jsou jednoznačně nejlepší koncerty letošní Pohody. Zpěvačka Beth Gibbonsová dostála své pověsti. Těžko říct, zda každý koncert onu "vydeptanost", zoufalství a depresivní stavy jen hraje nebo opravdu prožívá, ale tisíce lidí pod pódiem jí je uvěřily bez sebemenších pochybností. Pohled na pódium byl skutečně výživným hudebním zážitkem. Třeba i kvůli dvěma bubeníkům, kteří se doplňovali jako jeden člověk. Jedním z nich je Clive Deamer, který mimochodem před několika měsíci začal spolupracovat i se světoznámými Radiohead.

Portishead zahráli své největší hity včetně songů Roads, Sour Times, Over či Glory Box a dočkali se po každém z nich velmi bouřlivého potlesku. Po hodině hraní dávali diváci své nadšení tak hlasitě najevo, že kapela přidala ještě 15 minut. A světe div se, zpěvačka dojatě poděkovala za krásný večer. To se u této kapely jen tak nevidí.

Pohoda 2011 - Zpěvačka Beth Gibbonsová z britské kapely Portishead

Pohoda 2011 – zpěvačka Beth Gibbonsová z britské kapely Portishead

Závěrečná noc patřila tanečním projektům Magnetic Man a Rusko. Diváci vytušili poslední příležitost k tančení a hlavní stan tak až do ranních hodin připomínal jednu velkou technoparty. Pochválit musíme i ambientní slovenskou trojici Gwerkova, jejíž potenciál je obrovský. Hudbou připomínají jednoduché rytmy The xx, čas od času lze ale zaslechnout zvuky hodné Radiohead. Jen tak dál.

Pořadatel Michal Kaščák a jeho početný tým dokázali, že festival Pohoda patří stále k tomu nejlepšímu. A tím nemyslíme jen v rámci České a Slovenské republiky, ale celé Evropy. Dokazují to skupiny britských novinářů, kteří v presscentru připravují články s četnými superlativy. Dáváme jim za pravdu a těšíme se na další pohodový rok.


Nejčtenější

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Avengers se stali nejvýdělečnějším filmem všech dob. Překonali Avatara

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Americký snímek Avengers: Endgame, který završuje ságu z epického světa marvelovských superhrdinů, se v neděli stal...

Další z rubriky

Jak vnímají hudbu neslyšící? I to můžou návštěvníci Colours vyzkoušet

Mastercard Music Sensory Lab na Colours of Ostrava 2019

Kromě čistě hudebních i čistě doprovodných zážitků můžou účastníci festivalu Colours of Ostrava okusit i muzikantsky...

RECENZE: ABBA a Ramones v podání zpěváka Beach Boys? Proč ne

The Beach Boys vystoupili 16. června 2019 v pražské Lucerně

Při zběžném pohledu na track list nové desky 12 Sides of Summer, již vydal Mike Love z Beach Boys, to vypadalo jako...

Odešel z Europe, ale je zpět. Nesnášel jsem ty vlasy, líčí John Norum

Skupina Europe - kytarista John Norum

Festival Benátská! s Impulsem hostí 26. července v Liberci švédskou kapelu Europe. Co si mohou fanoušci od ní slibovat?...

Najdete na iDNES.cz