Festival Alternativa ozdobí slavní Akron/Family i legenda Dagmar Krause

  16:25aktualizováno  16:25
Pražský festival Alternativa každoročně na podzim nabízí sérii koncertů, dokládajících, že skutečně zajímavá a progresivní muzika se nehraje jen v rámci jasně ohraničených žánrů. Letošní ročník proběhne ve dnech 19.-26. listopadu a pořadatelům se na něj podařilo ulovit velmi zajímavá jména.

Akron/Family | foto: Alternativa

Fotogalerie

Hlavní část Alternativy 2011 tvoří čtyři velké koncerty, na kterých se vystřídají více než dvě desítky účinkujících. Předcházet jim ale budou i další, menší akce. O víkendu 19. a 20. listopadu přivítá v čítárně Unijazzu americká zpěvačka a performerka Laurie Amat účastníky svého workshopu Listen To The Silence, který se bude věnovat použití hlasu, integraci hlasu a těla a umění naslouchání při sólové i skupinové improvizaci.

V sobotu 19. listopadu si již tradičně v Kaštanu v Břevnově přijdou na své příznivci nových, začínajících projektů na přehlídce Malá Alternativa 2011. O cenu SAI i cenu diváků se bude ucházet tato pětice: Bouchací šrouby (Lysá nad Labem), Candy Meatworks (Kroměříž), Tembryo (Praha), Vložte kočku (Praha) a Vobezdud (Karlín).

V pondělí 21. listopadu otevře výstavu svých deníkových záznamů v podobě tušových kreseb všestranná Danielle de Picciotto. Součástí večera bude také projekce dokumentu How Long is Now, mapující její společný projekt s hudebníkem Alexandrem Hackem The Ship of Fools. Po projekci bude následovat beseda s autorkou. Výstava bude v čítárně Unijazzu k vidění do konce roku 2011.

Následujícího večera se v členitém prostoru Jindřišské pasáže, v jejímž 4. patře sídlí pořádající Unijazz, představí Laurie Amat (známá mj. letitou spoluprací s kultovními americkými The Residents) ve své další roli, tentokrát vokální i pohybové performerky.

Hlavní koncerty Alternativy budoou letos probíhat v novém prostoru velkého klubu HooDoo na pražských Vinohradech. Hned úvodní večer hlavního programu ve středu 23. listopadu ve dvou sálech střídavě představí čtyři skupiny, z nichž každá odehraje s plnohodnotný nezkrácený koncertní program.

Les Hommes Sauvages

Les Hommes Sauvages

Hitman's Heel (Danielle de Picciotto, Alexander Hacke)

Hitman's Heel (Danielle de Picciotto, Alexander Hacke)

Nejznámější z nich jsou bezpochyby američtí newyorští Akron/Family (USA), jejichž tvorba osciluje od tichých až ambientních pasáží přes moderní písničkářství až k hlukovému obrazoborectví. Kapela, jež má za sebou mj. významnou spolupráci s americkým alternativním guru Michaelem Girou představí zejména hudbu ze svého nového alba S/T II: The Cosmic Birth and Journey of Shinju TNT.

Pink Mountaintops (Stephen McBean)

Pink Mountaintops (Stephen McBean)

V projektu Hitman's Heel zahrají již zmínění umělečtí i životní partneři Danielle de Picciotto a Alexander Hacke (jinak člen berlínských Einstürzende Neubauten), otisk berlínského hudebního kvasu je patrý i v hudbě další kapely Les Hommes Sauvages. Večer uzavřou kanadští Pink Mountaintops, boční projekt Stephena McBeana z i u nás dobře známých Black Mountain.

"Kdo je z tohoto kvarteta hlavní hvězda a kdo předskokan je skutečně těžké určit. Každá ze skupin je svým způsobem výjimečná, každá má své osobité kouzlo," říká Michal Pařízek z agentury Scrape Sound, se kterou Unijazz na tomto večeru spolupracuje.

Ve čtvrtek 24. listopadu oslaví na festivalu Alternativa 5. výročí svého vzniku vydavatelství okrajové hudby Polí5, které provozuje i známou pražskou subkulturní prodejnu a knihkupectví Rekomando. Na večeru zahrají "stájové" kapely vydavatelství B4, Birds Build Nests Underground, DoMa Ensemble, Jindra Holubec, Kora Et Le Mechanix, Květoslav Dolejší, Postižená oblast, Skrytý půvab byrokracie a Zátory.

DoMa Ensemble

DoMa Ensemble

Skrytý půvab byrokracie

Skrytý půvab byrokracie

"Vydavatelství je výkladní skříň Polí5, proto slavíme koncertem. V katalogu je nyní 27 položek, takže je jasné, že všichni, bohužel, na Alternativě zahrát nemohou. Vybírali jsme tedy zástupce hlavních směrů/polí, kterými se i nadále chceme zaobírat. Celkem tento večer vystoupí 26 účinkujících na dvou pódiích v devíti projektech," uvádí majitel značky Polí5 Josef Jindrák.

U příležitosti výročí 5 let Polí5 vyjde bezmála osmdesátiminutové CD s průřezem dosud vydaných nahrávek (kompilaci sestavil Petr Ferenc, aktivní experimentátor a redaktor časopisů His Voice a A2), které dostane každý návštěvník tohoto koncertu ke vstupence zdarma.

Výjimečné setkání dvou velkých legend alternativní hudby bude středobodem dalšího večera v HooDoo Clubu v pátek 25. listopadu. Sejdou se zde ve společném projektu FM Einheita, bývalý člen Einstürzende Neubauten, a Joachim Irmler, zakladatel krautrockových legend Faust. "Je to úžasná performance, hlučné, skřípavé monstrum nejroztodivnějších kovových perkusí a pružin doplněných zvukovou hradbou starých syntetizátorů," říká koordinátorka festivalu Jana Černá.

FM Einheit & Joachim Irmler

FM Einheit & Joachim Irmler

George Cremaschi

George Cremaschi

V rámci tohoto večera dojde také k historickému znovusetkání zakladatelské kapely českého industriálu Veselí Filištínové, zahraje argentinsko-americká dvojice improvizátorů Fernanda Peralese a George Cremaschiho, "experimentální pop" zazní v bloku německého uskupení The Magic I.D. a směs židovské hudby s progresivním rockem a free jazzem bude doménou izraelské skupiny Kruzenshtern i Parohod.

Dagmar Krause

Dagmar Krause

Závěrečný večer představí především projekt, vznilý čistě pro tento festival: k jednomu z nejvýznamnějších představitelů domácí alternativní hudby Mikoláši Chadimovi a jeho MCH Bandu se připojí slavná německá zpěvačka Dagmar Krause (mj. ex-Art Bears, se kterými v roce 1979 "zbourala" velký sál pražské Lucerny). Jejich program bude obsahovat Chadimou zhudebněné básně Ivana Wernische a německého básníka Jürgena Fuchse. Projekt je nazván podle jeho básnické sbírky Tagesnotizen, vydané v roce 1979.

V dalších blocích večera se představí němečtí improvizátoři Die Schrauber, rakousko-švédská nadžánrová skupina Trapist a opět Američanka Laurie Amat. Tentokrát se ve výjimečném společném projektu sejde s českým experimentátorem Mirkem Vodrážkou.

Laurie Amat

Laurie Amat

Trapist

Trapist

Předprodej vstupenek probíhá v sítích Ticketpro, Ticketportal a Ticketstream, stejně jako v čítárně Unijazzu v Jindřišské ulici č. 5. Členové Unijazzu mají na koncerty slevy. Více informací k festivalu na stránkách www.alternativa-festival.cz.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

Chystá se Okoř. Festival, kam oddaní fanoušci už vodí i svoje děti

Bubeník Tata Bojs Milan Cais při vystoupení na festivalu Colours of Ostrava....

Festival Okoř, který se v obci pod legendární zříceninou nedaleko Prahy bude konat už podevatenácté, patří k přehlídkám...

Letošní Hip Hop Kemp odhaluje své hosty až do poslední chvíle

Dope D.O.D. (Hip Hop Kemp 2015)

Brány královéhradeckého Festivalparku, který opět hostí letošní Hip Hop Kemp, se otevřou ve čtvrtek. Osmnáctý ročník...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz