Eva & Vašek se svého Ostrova nedočkají

  17:28aktualizováno  28. června 12:55
David Gaydečka, jeden z organizátorů United Islands Of Prague, odpovídal na dotazy čtenářů ohledně festivalu, jemuž hrozí krach.

David Gaydečka | foto: archiv

Odpovědi Davida Gaydečky najdete ZDE

David Gaydečka pořádal festival United Islands Of Prague už potřetí. Letošní ročník, trvající deset dní, byl nejrozsáhlejší, stylově nejrozmanitější, ale zároveň také nejprodělečnější.

Na Střelecký ostrov, Žofín a Branickou louku, zasvěcené postupně world music, jazzu a rocku, přišlo celkem patnáct tisíc lidí, což je zhruba polovina počtu, který organizátoři potřebovali k pokrytí nákladů.

Jednou z teorií, zdůvodňujících  nedostatek diváků, je cena vstupného. Gaydečka uvedl: "Klíčový problém byl v systému permanentek a jednodenních vstupenek, který my jsme ale nemohli měnit, protože akci chyběl generální partner a museli jsme jít do dost velkého rizika."

Divácky nejúspěšnějším koncertem byla sobota 24. června, kdy se v roli hlavních hvězd představili britští Placebo.

David Gaydečka v současné době stojí před problémem, co s "Ostrovy" dál. Pražský primátor Pavel Bém, který nad akcí převzal záštitu, se nicméně vyjádřil, že festival považuje za úspěšný a pro propagaci hlavního města za velmi potřebný.

K budoucnosti "Ostrovů" Gaydečka říká: "To nezáleží jen na mně. Pokud se najde silný partner, kterého přesvědčime, že spojení s naším mezinárodním městským festivalem je pro něj ta nejlepší reklama, určitě budeme pokračovat."

Gaydečka ovšem není jen pořadatelem United Islands Of Prague. Prozradil aktuální zprávu, která jistě nepotěší bluesové fanoušky. Festival Blues v lese, který se koncem července měl přesunout z tradičních Řevnic k lipenské nádrži, se letos nebude konat: "Rozhodli jsme se s Blues v lese nepokračovat. Důvody brzy vysvětlíme."

Od letošního roku je gaydečka spoluorganizátorem kultovního rockového Open Air Music Festivalu v Trutnově. Na otázku po jeho hlavních hvězdách odpověděl: "Zatím jsme prozradili to, že se de facto poprvé v ČR představí na festivalu Living Colour. Na programu budou Presidents Of The USA, finská Hedningardna a další zahraniční kapely dáme vědět v nejbližší době."

Dosavadní profesionální činností Davida Gaydečky se prolíná až "obrozenecká" snaha dovážet na česká pódia zástupce žánrů, které u nás (oproti ostatnímu světu) stojí víceméně na okraji.

Týká se to zejména blues, jehož veličiny představuje ve volně probíhajícím cyklu International Prague Blue Night. "Nejbližší Bluenight bude 30. 7. v Praze - Canned Heat. V plánu jsou Brian Auger, Shemekia Copeland, Ten Years After, Colosseum a další," nastínil Gaydečka nejbližší plány.

Byl to ovšem také on, kdo ve větší míře představil českému publiku americkou rockovou skupinu Living Colour i všechny projekty na ni nabalené, čehož výsledkem je úzká spolupráce Douga Wimbishe s romskou kapelou Gulo čar.

Aktuálním albem tato spolupráce podle Gaydečky neskončila: "Doug by chtěl, aby Gulo Čar připravil pro příští rok nové album. Je domluven s kapelou, že bude přítomen u všech fází přípravy nové desky včetně výběru materiálu, volby aranží a tak. Práce by měly začít na podzim. Doufám, že to bude ještě větší pecka než to aktuální album."

Gaydečka také vyjádřil cosi jako "filozofii" svého podnikání: "Máme s kolegy určitý vkus a když organizujeme koncerty, tak přestože nepřinesou zisk, pro mne osobně je důležité, aby byli spokojeni diváci, partneři akce a také, abych se za ty koncerty nemusel stydět. Představa, že bychom udělali Eva & Vašek Island a prodělali na tom, je frustrující."

Autoři:
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

Zemřel herec Robert Foster. Proslavil se Tarantinovou Jackie Brownovou

V kalifornském Los Angeles v pátek zemřel americký herec Robert Foster, nominovaný v roce 1997 na Oscara v kategorii...

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Nick Cave přijede představit své aktuální dvojalbum do Prahy

Australský zpěvák, skladatel, scenárista a spisovatel Nick Cave nedávno vydal hluboce intimní nahrávku Ghosteen. Na...

Video připomíná, jak sbor diváků zaskočil Laru Fabian. Rozpláčete ji i v Praze?

Lara Fabian se na koncertě chystá zazpívat svou nejslavnější písničku Je t'aime. Fanoušci v publiku ale přebírají...

Znalci poradí, co dělat, když je klasický zpěv ošklivý a bolí z něj uši

Co je to vlastně správný klasický zpěv, jak ho naučit a rozpoznat od špatného? Na otázku se snaží odpovědět kniha...

Sto zvířat rozparádili Jazz Dock akustickými verzemi svých hitů

Chinaski, Prago Union, Michal Hrůza, Ewa Farna a nově Sto zvířat. Tihle všichni a samozřejmě mnozí další se zúčastnili...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz