O Eurovizi se utká osm interpretů včetně Lake Malawi či Jakuba Ondry

  13:33aktualizováno  13:33
Česko se opět zúčastní hudební soutěže Eurovize, která se bude konat letos v květnu v izraelském Tel Avivu. Česká televize, jež zástupce do klání vyšle, odtajnila osm interpretů, kteří se utkají v národním kole.

Kapela Lake Malawi | foto: Óčko

Finalisty v abecedním pořadí jsou Hana Barbara, Tomáš Boček, Andrea Holá, Pam Rabbit, Lake Malawi v čele s Albertem Černým, Barbora Mochowa, Jakub Ondra a Jara Vymer.

Asi nejznámějším jménem v národním kole je indie popová kapela Lake Malawi, kterou založil zpěvák Albert Černý v roce 2013 po rozpadu své předchozí skupiny Charlie Straight. Na kontě má jedno EP a následné debutové album Surrounded by Light z roku 2017.

Písničkář Jakub Ondra začínal jako busker, tedy pouliční umělec. V roce 2014 vydal debutový singl Malý princ, následně vytvořil duet s Lenny, které předskakoval na jejím prvním turné. Loni absolvoval také šňůru s kapelou Mandrage.

Dalším mužem s hudebními zkušenostmi z ulice je Tomáš Boček, jenž svou první píseň You Are představil před dvěma lety a klip k ní natáčel v bohnické léčebně. Zaujal charismatickým hlasem a producent Boris Carloff jej označil za jeden z největších talentů, jaké měl kdy ve studiu.

Ženskou sekci představují zpěvačky Hana Barbara, která se v roce 2017 uvedla písní Nová éra, či Barbora Mochowa, jež má za sebou už vydání alba Waiting for the White Raven a svým projevem trochu připomíná Lanu Del Rey. Dále finalistka Hlasu Česko Slovenska z roku 2014 Andrea HoláPam Rabbit, Arménka narozená a žijící v Česku, zpívá moderní r’n’b a eurovizní křest ohněm má už za sebou, neboť loni vystupovala jako vokalistka Mikolase Josefa.

Překvapením je úplný nováček na scéně, devatenáctiletý zpěvák Jara Vymer s exotickým původem a silným soulovým hlasem. Minulý týden představil svůj první singl On My Knees, soulovou baladu se silným vlivem gospelu.

Fotogalerie

„Loňský úspěch Mikolase Josefa, který se po šestém místě ve finále v Lisabonu stal v zahraničí nejposlouchanějším českým interpretem všech dob, způsobil obrovský nárůst zájmu o soutěž v Česku,“ říká kreativní producent Jan Potměšil. „Letos tak svoje písně do soutěže přihlásilo dvakrát více českých interpretů než v minulém roce, evidujeme přes šedesát skladeb. Celkově přišlo více než tři sta skladeb z celého světa. Kvalita byla tak vysoká, že jsme se rozhodli vybrat nakonec osm finalistů, tedy o dva více než loni.“

Hlasovat se bude prostřednictvím oficiální aplikace Eurovision Song Contest, která je dostupná zdarma. „Rozhodli jsme se tento rok uznávat hlasy mezinárodních fanoušků. Ti tak nově dostanou možnost ovlivnit to, kdo se stane vítězem národního kola a českým reprezentantem v Tel Avivu,“ dodává vedoucí české delegace Jan Bors.

Vítěz národního kola se následně zúčastní jednoho ze semifinálových klání, která se budou konat v Tel Avivu 14. a 16. května a v nichž se rozhodne o finalistech celého ročníku. 

Autor:

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a zpěvák Robert Hlavatý, hrál v Tajemství i v Ulici

Hudebník Robert Hlavatý

Ve věku 50 let zemřel na rakovinu muzikant a herec Robert Hlavatý. Objevil se v muzikálech Kvaska, Děti ráje či jako...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

Humor, nebo humus? Seriál Zkáza Dejvického divadla rozděluje diváky

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Historie se opakuje, také komediální seriál Zkáza Dejvického divadla si vybudoval tábory stejně zarytých fanoušků i...

Další z rubriky

RECENZE: Výroční koncert s hity Joni Mitchellové ukazuje, jak dělat pocty

Joni Mitchellová jako host na koncertu k oslavě jejích pětasedmdesátých...

Pěkná řádka hudebních osobností se sešla loni v listopadu v americkém městě Cincinnati, aby oslavila pětasedmdesáté...

VIDEO: Aby Rom nebyl automaticky špatný, přeje si Franta z Mostu

Kapela Jamaron

Co si přejí písničkáři Pokáč, Voxel nebo představitel Franty z populárního seriálu Most! Zdeněk Godla? Odpověď na tuto...

Život rozemletý v mixéru, těremin a Atlas mraků. I to je Pražské jaro

Mezi členy orchestru Royal Concertgebouw zasedli i studenti Pražské...

Tři novinky českých skladatelů uvede letošní Pražské jaro. Všechny skladby vznikly přímo na objednávku festivalu.

Najdete na iDNES.cz