Eurovizi vyhrajeme. Letos nebo za deset let, tvrdí šéf české delegace

  11:57aktualizováno  11:57
Fanoušci mají do pondělní půlnoci čas vybrat českého zástupce do Eurovize. K rozhodnutí přispěje také zahraniční porota a kromě Čechů hlasují zdarma pomocí mobilní aplikace i příznivci z ciziny. „Jejich preference má váhu hlasu jednoho porotce,“ říká vedoucí české delegace na Eurovizi Jan Bors.

Eurovize je největší televizní nesportovní událost na světě, u nás ji však lidé stále vnímají jako „bizár“. Jak se s tím vyrovnáváte?
Kdybyste přijel na místo konání, tak je to neskutečná záležitost. Kdybychom soutěž pořádali u nás, přijelo by 200 tisíc turistů i víc a pořadatelské město by tím ožilo. Ve Vídni v roce 2015 hrály eurovizní písničky i semafory na přechodech. Byla to velká zábava a monumentální spojení národů.

Poslechněte si všechny písně, které usilují o postup do Eurovize

Podle jakého klíče jste vybrali finalisty národního kola?
Je to prosté. Kdokoliv z celého světa může poslat písničku. Dva roky zpět jich přišlo třeba sedm českých a tři sta ze zahraničí. Loni bylo českých třicet, letos šedesát. To je dobře, protože to je základ, ostatně Eurovize je písňová soutěž. Někdy se přihlásí interpret už s vlastní skladbou. Potom máme malý tým lidí, uděláme si žebříček a zvažujeme, kterou vzít a kterou ne. Někoho si pozveme, aby zahrál naživo a doložil, že to zvládne. Je to jednoduché, ale zdlouhavé.

V letošním výběru jsou snad kromě etablovaných Lake Malawi vesměs hudebníci na začátku své dráhy. To byl záměr?
Hlásili se nám i zavedení interpreti, ale prostě jsme se při tom výběru na nich neshodli. Nechci říkat, že skladby byly špatné. Ale když přijde možná nejlepší česká zpěvačka, nepošlete ji do soutěže s průměrnou písní, protože by jen zapadla. Už máme s Eurovizí nějakou zkušenost. Samozřejmě se můžeme mýlit, ale to už je naše zodpovědnost. Mikolas Josef poslal píseň už předloni a taky jsme mu řekli, že ne, že má na víc. Leckdo se snaží dodat „eurovizní song“, ale my chceme autenticitu, ne kalkul.

Co je podle vás eurovizní song?
Hodně se setkávám s názorem, že jsou to takové ty pompézní balady. Těch je dost, ale víme, že z deseti postoupí dvě nebo tři. Ale budiž. Nicméně do top desítky se dostane hlavně současná hudba.

Takže na slavném jméně nesejde?
Vlastně ne. Kolik znáte špičkových německých zpěváků? A francouzských? Asi nula. Já to mám stejně. Oni to mají stejně s naší scénou. Takže známé jméno je podstatné možná pro domácí publikum, ale to pro nás zase nemůže hlasovat. A v cizině to berou prostě tak, že kdokoli jede na Eurovizi, má na zádech národní vlajku a reprezentuje svoji zemi. I když náš výběr je víc indie, můžeme překvapit. Protože spousta zemí touto cestou nepůjde.

Eurovize je písňová soutěž, ale osoba interpreta přece taky musí hrát roli.
Trochu si „ulehčujeme“ práci. Vybereme osm písní a dál je to na lidech a na odborné zahraniční porotě. Jsme jediní, kdo má odbornou porotu pro národní kolo složenou čistě ze zpěváků, kteří Eurovizí prošli. Mají zkušenost a zároveň jsou totálně neovlivnitelní, protože naše interprety neznají.

Fotogalerie

Víte, jak se po loňském ročníku dařilo Mikolasu Josefovi?
Dobře. Je populárnější třeba ve Španělsku než v Česku. Což je násobně větší trh. Vystupoval jako headliner na největších hudebních cenách v Řecku, hrál ve Finsku či v Estonsku. Zatím nemá album, což je problematické, ale zájem o něj je obrovský. Který český zpěvák toto měl?

Gabriela Gunčíková poprvé postoupila do finále, Mikolas Josef loni skončil šestý. Kdy Česko Eurovizi vyhraje?
Dobrá otázka. Až se nám povede vyprodukovat song, který zarezonuje bez toho, aby na Eurovizi musel jet. Něco, co ještě překoná Mikiho. Ale nikdy nevíte, co pošlou jiné země. Může to být letos, za pět deset let. Jdeme tomu naproti.

Kdybychom letos vyhráli, zvládnete soutěž příští rok u nás uspořádat?
Stoprocentně. V této zemi se relativně pravidelně koná mistrovství světa v hokeji, takže zkušenosti jsou. Infrastruktura je a myslím, že jsme v tom dobří. Víc Rakušané než Portugalci. A když to zvládli v Portugalsku nebo na Ukrajině, která má větší problémy, tak to sakra musíme dokázat hravě.

  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Tady Judi Denchová sledovala, jak se Bond prostřílí živým orchestrem

Podzim přeje premiérám, a tak v Londýně nově uvedli bondovku Skyfall, tentokrát provázenou živým orchestrem. Tuzemské...

Premium

Maminka ze mě chtěla mít kdysi faráře, říká Marek Ztracený

Zpěvák Marek Ztracený vyprodal O2 arenu, tak přidal druhou. Připadal si jako Mercury. Ve středu 1. října přišel šok –...

Potřetí a možná naposledy? Eric Clapton, bluesový bouřlivák, se vrátí do Prahy

V březnu oslaví už 75. narozeniny. Důvodů, proč může být příští pražský koncert Erica Claptona ten rozlučkový, je ale...

Sto zvířat rozparádili Jazz Dock akustickými verzemi svých hitů

Chinaski, Prago Union, Michal Hrůza, Ewa Farna a nově Sto zvířat. Tihle všichni a samozřejmě mnozí další se zúčastnili...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz