Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

  21:28aktualizováno  19. května 1:02
Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla dobře u odborných porot, jejichž hlasování by ji poslalo na sedmé místo. Po započítání výsledků od diváků však skončila těsně pod top desítkou.

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019. | foto: AP

Finálové klání bylo napínavé do úplného konce, kdy se o vítězství rozhodovalo mezi Duncanem Laurencem z Nizozemska, kterému úspěch předpovídali dávno před začátkem i bookmakeři, a zástupcem Švédska Johnem Lundvikem. Hlasování fanoušků nakonec rozhodlo ve prospěch Nizozemska.

Laurence, který se předvedl jako skvělý zpěvák s klavírní baladou, měl k výsledku jediný komentář: „Tohle je cena, která říká jednu věc – především hudba!“

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Velkou naději pro Česko přineslo hlasování porot. Maximální počet dvanácti bodů dostali Lake Malawi z Norska, Maďarska, Gruzie a Slovinska. Celkem takto čeští zástupci obdrželi 150 bodů. Diváci bohužel poslali naší kapele pouze sedm bodů, což výsledné skóre nezlepšilo.

Dlouhý přenos přinesl mnoho hudby. Nejprve se uvedla osmnáctiletá zpěvačka Michela z Malty se svou skočnou písní Chameleon. Michela si postup zajistila až úplně v posledních okamžicích čtvrtečního semifinále.

Jonidě Maliqi je šestatřicet a patří k osobnostem albánské televize či muzikálů. Stejně jako Michela nepatřila k favoritům letošního ročníku.

Což ovšem platilo i o našich Lake Malawi, kteří vystoupili jako třetí. Frontman kapely Albert Černý si z toho však nedělal těžkou hlavu. „Náš cíl byl postup, teď už si to v sobotu půjdeme jenom užít,“ řekl už dříve.

Z druhého semifinále postoupila dánská zpěvačka Leonora s písní Love Is Forever, která kromě francouzského feelingu disponuje také textem v angličtině, francouzštině, dánštině a němčině. V případě dánštiny to byl první zářez od roku 1999, kdy v Eurovizi padlo pravidlo, že účastníci musejí zpívat v mateřském jazyce.

Fotogalerie

Dobře se předvedla i Tamara Todevska zastupující Severní Makedonii, jak se asi k překvapení mnohých od letošního roku a kvůli sporům o jméno s Řeckem oficiálně jmenuje Makedonie. Což je důkaz, že Eurovize nejen spojuje národy, ale přispívá i ke vzdělanosti svých diváků.

Velmi očekávané bylo vystoupení Duncana Laurence, reprezentanta Nizozemska a favorita celého ročníku. Sám se doprovázel na klavír s baladou Arcade.

K závěru pořadu jsme se dočkali avizovaného vystoupení Madonny. Hvězdná americká zpěvačka se na scéně objevila s pirátskou páskou přes oko. Nejprve zazpívala nepříliš ladící verzi svého hitu Like a Prayer a následně v premiéře přidala nový singl Future z připravované desky.

Při čekání na vyhlášení výsledků došlo i na vystoupení vítězů a úspěšných účastníků minulých ročníků. Své písně zpívali na přeskáčku a zazpívala například Conchita Wurst, Eleni Foureira nebo Věrka Serďučka.

Kromě tisíců posluchačů uvnitř se sešly další davy natěšených fanoušků před telavivskou halou. Spolu se dvěma sty miliony televizních diváků mohli hlasovat buď ze speciální aplikace nebo pomocí SMS pro své favority, samozřejmě s výjimkou zástupců vlastní země. Z poloviny o vítězi rozhodly také odborné poroty v každé ze soutěžních zemí.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

RECENZE: Pěvkyně bojovala s přírodními živly. Ale nejen s nimi

Sopranistka Olga Peretyatko při svém vystoupení na festivalu Smetanova Litomyšl

K půvabům i rizikům „podširákových“ festivalů patří příroda. Své o tom vědí i v Litomyšli, kde již několikrát museli...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Stýská se mi po vystupování s Hanou Hegerovou, řekl Malásek Za scénou

Klavírista a skladatel Petr Malásek v kulturním magazínu Za scénou.

„Je to osm let, co se Hana Hegerová rozhodla ukončit svou aktivní pěveckou kariéru a jak se ta doba vzdaluje, tím více...

Najdete na iDNES.cz