KOMENTÁŘ: Palestinci, Makedonci, bojkoty. Jinak však Eurovize ctila hudbu

  10:58aktualizováno  10:58
Do poslední chvíle nejisté vítězství muzikálně skvělého Nizozemce Duncana Laurence nad mnohými bizáry bylo vítaným zdrojem napětí přenosu pro stamiliony diváků po celém světě. Zároveň bylo také jednou z dobrých zpráv letošního ročníku Eurovize.

Nizozemský zpěvák Duncan Laurence s trofejí za své vítězství v Eurovizi 2019 | foto: Reuters

Pár vtipů by kolem letošní Eurovize šlo vymyslet. Nula bodů od diváků a poslední místo pro Německo jako svérázná pomsta za holokaust. Islandská kapela Hatari, jež neodolala a na poslední chvíli před kamerami vytáhla palestinskou vlajku, aby nakonec stejně dostala čočku od palestinských aktivistů coby nutná daň za svobodu. Nebo Madonna, která měla být hvězdnou ozdobou, ale svým falešným zpěvem se nominovala spíše do hvězdné pěchoty.

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Ale vážně. Moderátor Libor Bouček v záplavě emocí nad postupně ohlašovanými výsledky zkoušel předvídat, že plný počet bodů pro Lake Malawi od Norska a Maďarska o něčem vypovídá. S chladnou hlavou a odstupem lze říct, že to nevypovídalo o ničem. Nicméně fakt, že plných dvanáct bodů získali čeští zástupci ještě od Gruzie a Slovinska a aspoň jeden bod našim udělili porotci z nadpoloviční většiny hlasujících zemí, je prostě dobrá zpráva. Divná země, která má jako jediná v názvu slovo republika a prý to není Čečensko, se začíná dostávat na mapu.

Ostatně letos Eurovize vůbec fungovala jako hodina zeměpisu. Mnozí poprvé zaregistrovali existenci Severní Makedonie, což je sice pořád stejná Makedonie, kterou známe, jen změnila jméno, aby ukončila spory s Řeckem. Tamara Todevska uhájila osmé místo a řeckou zástupkyni porazila o parník.

Samozřejmě jen poroty výsledek nedělají a pouhých sedm bodů od diváků shodilo Lake Malawi ze slušného sedmého místa na stále ještě obstojné jedenácté. Proč?

Hudba není atletika a posuzovat kvality dvou různých songů je ošemetné, ale loňské želízko v ohni od Mikolase Josefa bylo zjevně tanečnější a chytlavější než letošní zářez v podobě, dejme tomu, inteligentního hloubavějšího popu.

Loni jsme měli úspěch u diváků hlasujících mobilními telefony, letos u porot, které asi méně než běžní posluchači podléhají obvyklým politicko-geografickým koalicím. Navíc v nich zasedají nejen lidé z hudební branže, ale hlavně muzikanti. Tentokrát se nám dostalo přízně od Portugalska po Arménii.

Fotogalerie

Jenže ani u blízkých zemí už neplatí jistota. Rusko sice dostalo plný počet bodů od běloruských diváků, ale opačným směrem jich doputovalo jen osm. Běloruská porota dala dvanáct bodů Izraeli a ruská Ázerbájdžánu. Na Twitteru už se vtipkovalo, že pokud Rusko neuspěje, je potřeba uvést do bojové pohotovosti všechny evropské armády.

Pro Česko z aktuálních výsledků přichází ponaučení, že loňský úspěch u mas dodal lepší výsledek než ocenění porot. Jestli to znamená, že se máme nadále věnovat euroviznímu elektropopu, toť otázka. Štěstí a přízeň volitelů se nakonec přiklonily k nizozemskému zpěvákovi jménem Duncan Laurence, který soutěžil s klavírní baladou Arcade. Připojil se tak spíše k vítězům, jakým byl předloni Portugalec Salvador Sobral, než loni zpěvačka Netta a v minulosti Conchita Wurst, kteří zaujali především svou ostentativní jinakostí.

Laurence sám na konci přenosu výhru komentoval: „Ta cena říká jednu věc – především hudba!“ Kéž by to tak bylo.

Nejčtenější

Českým divákům se omlouvám, nečekal jsem, že na Ptáče přijdou, řekl Marhoul

Režisér Václav Marhoul v diskusním pořadu Rozstřel. (23. září 2019)

Václava Marhoula překvapil tuzemský úspěch snímku Nabarvené ptáče. „Českým divákům se musím omluvit, nečekal jsem, že...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

RECENZE: O krok blíž k filmařskému peklu. Román pro pokročilé je Sezn@mka 2

Záběr z filmu Román pro pokročilé

Právě zemřela naděje, že po křiklavě neumělé prvotině Sezn@mka už nemohou tíž tvůrci dostat šanci. Jejich novinka Román...

Další z rubriky

RECENZE: PSH na svém Debutu rozesmívají imbecilním humorem

Kapela Peneři strýčka Homeboye (PSH)

Peneři strýčka Homeboye vydali album Debut, které je jejich prvním, ale zároveň možná posledním počinem. Že to nedává...

Vyjdou vinylové sebrané spisy šílence Ozzyho Osbournea

Ozzy Osbourne

Vinyly jsou v kursu a ví o tom i zpěvák Ozzy Osbourne, který udělal radost všem milovníkům klasických černých desek a...

RECENZE: Těžké začátky génia aneb když Dvořák neuměl komponovat

Kateřina Kněžíková, Richard Samek a dirigent Tomáš Brauner při provedení Krále...

Slyšet o přestávce koncertu vtípky na účet skladatelských (ne)schopností Antonína Dvořáka je hodně zvláštní. Nešlo se...

Bylo to... hustý. Mirai promluvil o svých hudebních začátcích

Už v jeho jméně se dokonale propojuje Česko a Japonsko. Mirai, v japonštině...

Už v jeho jméně se dokonale propojuje Česko a Japonsko. Mirai, v japonštině budoucnost, a pěkné české příjmení...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz