Eurosong zviditelní i mladé kapely

  2:40aktualizováno  2:40
V sobotu jim bude patřit v České televizi celý večer, přestože je zatím téměř nikdo nezná. Českého kola mezinárodní pěvecké soutěže Eurovision Song Contest se letos zúčastní i v podstatě začínající kapely.

Temperamento | foto: SONY BMG

Vedle populárního Čechomoru, Ivy Frühlingové a stoupající romské hvězdy Gipsy.cz se předvedou v přímém přenosu z pražského Výstaviště skupiny Toxique, Temperamento a Le Monde.

Kde se vzaly kapely, které by podle názvu na české interprety tipoval jen málokdo? A mají vůbec šanci v letošním Eurosongu uspět a postoupit do mezinárodního finále Eurovize, které proběhne tento rok v květnu v Bělehradě?

Uno momento, Temperamanto
Jediná kapela, která letos v Eurosongu zazpívá celou píseň česky, se jmenuje Temperamento a vznikla teprve před třemi lety.

Kariérní rozjezd byl ovšem v jejich případě poměrně rychlý – už několik měsíců poté, co se dali dohromady, podali přihlášku do vyhledávací soutěže Coca-Cola Pop Star.

Možná porotu zaujali tím, jak se vůbec nebrali vážně a snažili se publikum pobavit melodickými skladbami, jež ochutil i jejich romantický vztah k hudební kultuře Latinské Ameriky.

Temperamento soutěž vyhráli. Od vzniku kapely uplynul teprve rok a skupina kolem zpěváka Aziho natočila album Uno momento, které vydala velká gramofonová firma Sony BMG. A Temperamento se rychle dostali před velké publikum jako hosté na turné Kollerbandu, populárních Chinaski nebo Divokého Billa.

V sobotu skupina Temperamento předvede skladbu Další den přijde, která vyjde letos na jejich druhém albu. "Chceme lidem přinést pohodu, jak je ostatně naším zvykem," slibuje Azi. Národní kolo Eurovize bude tedy jejich druhou soutěží.

Hudebně "nakažení" Toxique
Muzika pětičlenné party, která se dala dohromady loni na jaře, nabízí mozaiku stylů. "Hrajeme pop s prvky retra a moderního soulu," říkají Toxigue, kteří za hlavní impulz své kapely označují intoxikaci hudbou.

Rovněž Toxique mají zkušenosti ze soutěže Coca-Cola Pop Star, ve které postoupili do semifinále. A právě se mohou pochlubit nominací na hudební ceny televize Óčko v kategorii objev v roku.

Pod hlavičkou Toxique působí zkušení hudebníci, kteří spolupracují s Lenkou Dusilovou, Darou Rolins nebo Kamilem Střihavkou. Zaujetí pro napruženou muziku, kterou ve světe provozuje třeba Gwen Stefani nebo Amy Winehouse, dovedlo Toxique až k roli předkapely Monkey Business.

Nyní mají zpěvačka Klára Vytisková a její kolegové připravené první album, které vyjde v únoru. Obdrželi také pozvání do televizní Noci s Andělem, kde se objeví 9. února.

"Na internetu jsme zhlédli útržky z evropského kola Eurovize. Jsme si jisti, že vyhrává show, tedy občas je to jen show, která nemá s muzikou nic společného," míní kriticky kapela. Přesto chce Eurovizi otestovat s anglicky zpívanou písní Two Sides.

Musí udělat show
Le Monde je česko-americký projekt rappera Derricka Wilsona a zpěvačky Alice Konečné. Rodák z texaského Houstonu, jenž si prý oblíbil Česko, a rodačka ze Zlína dávají Le Monde veřejnou podobu.

V pozadí stojí producent Peter Fider, který se staral o již rozpadlou dívčí skupinu Holki nebo duo Verona. "V Eurosongu musí být dobře zvolená píseň a dobrá show," soudí Le Monde, kteří si na pódium pozvou také tanečníky. Připravili si skladbu Another Chance.

Le Monde jsou skupinou pro Eurovizi typickou. Dramaturg českého kola Martin Hrdinka chtěl sestavit výběr mnoha žánrů i charakterů. Rozhodla také ochota zúčastnit se podniku, který se loni vyloženě nehodil pro skupinu Kabát, jež ve finále v Helsinkách propadla.

"Nakonec se objeví plejáda od Čechomoru až po Daniela Nekonečného. Ale rozhodnou diváci," dodává Hrdinka. Naprostá většina soutěžících si je vědoma, že zkrátka musí udělat show. Možná i trochu úchylnou.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Chystá se Okoř. Festival, kam oddaní fanoušci už vodí i svoje děti

Bubeník Tata Bojs Milan Cais při vystoupení na festivalu Colours of Ostrava....

Festival Okoř, který se v obci pod legendární zříceninou nedaleko Prahy bude konat už podevatenácté, patří k přehlídkám...

Hlas a Ledecký jdou do gala. S orchestrem vystoupí i v Rudolfinu

Ivan Hlas a Janek Ledecký před budovou pražského Rudolfina

Podzim bude zasvěcený netradičním koncertům Janka Ledeckého. Na turné, které odstartuje 18. září v ostravském Gongu,...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz