Eurosong je jen nafouknutá bublina

  12:43aktualizováno  12:43
První národní finále soutěže Eurosong má Česko za sebou. Vítězný Kabát se pokusí rozkopnout dveře do evropského showbyznysu, ale je to správná volba?

Eurosong - Gipsy.cz - Praha, Veletržní palác (10. března 2007) | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

Jestli se něco pořadatelům Eurosongu podařilo, pak u jisté části diváků vzbudit dojem, že "tady o něco jde". Na nejrůznějších fórech se diskutovalo celý víkend ostošest, zvažovalo se, zda je Kabát ten pravý, kdo nás má reprezentovat, i jaká byla úroveň show ve Veletržním paláci.

ANKETA
Líbil se vám přímý přenos prvního národního finále soutěže Eurosong? - HLASUJTE ZDE

Jenže ve skutečnosti je celý Eurosong jedna evropsky nafouknutá bublina. V úvodu večera Jiří Korn prohlásil, že "jedním z mnoha příkladů umělců, kterým vítězství v soutěži Eurovize pomohlo ke světové slávě, je švédská skupina ABBA."

Ano, pro ABBu skutečně byla tato soutěž v roce 1974 odrazovým můstkem, o tom není sporu. Není to ale "jeden z mnoha příkladů", nýbrž příklad jediný, který ve dvaapadesátileté historii Eurosongu najdeme. Jednooký mezi slepými.

Udo jako symbol "zlaté éry"
I příklad v těsném závěsu za ABBou nejčastěji citovaný, totiž Kanaďanka Celine Dion, jež v roce 1988 reprezentovala Švýcarsko, je značně zkreslený. Zpěvačka totiž v té době už měla své jisté publikum ve francouzsky mluvících zemích, ale skutečné světové body začala sbírat až v roce 1990, kdy vydala své první anglicky nazpívané album.

Kouzlem nechtěného ostatně o vlivu soutěže a jejím smyslu a prestiži vypovídaly bloky, v nichž moderátor Korn - stejně jako po celý večer s mnoha přeřeky a podle taháku - vykládal o dějinách světové popmusic a za ním na plátně byly k vidění její stěžejní osobnosti.

Divák se tak například mohl dozvědět, že 60. léta byla zlatou érou populární hudby, padla řada vlivných a významných jmen, ovšem v soutěži Eurovize zvítězil v roce 1968 - německý zpěvák Udo Jürgens.

Kabát radši hraje doma
Do toho všeho tedy vyhrál Kabát a v květnu pojede - "musí jet" - do Finska, byť by se nejradši viděl ve zkušebně a posléze na pódiích domácích hal, na které si naplánoval turné ve stejnou dobu.

Nemá smysl řešit, zda byl Kabát dobrá volba či nikoli. Byla to volba očekávaná. Nejen proto, že jde o dlouhodobě nejpopulárnější českou kapelu, ale i proto, že jako jedni z mála se "tepličtí rockeři" odlišovali od zbytku bezzubě popových a vymydlených konkurentů.

Nejde o to, že kabátovský rock je spíš tancovačkového typu, stejně jako jejich image "vostrejch mániček, co pro panáka nejdou daleko". Ostatně, je prakticky vyloučeno, aby si jich s česky zpívanou písničkou vůbec někdo všiml.

Zatímco totiž na klubové a alternativní scéně bývá rodný jazyk často bodem k dobru (což potvrzuje řada těch, kteří v tomto kontextu něco v Evropě i zámoří dokázali), ve sféře popmusic je angličtina nezbytností.

Gipsy.cz míří jinam. Výš
Jenže Kabátu je to jedno, zvláštní zahraniční ambice nejspíš nemá, hraje na jistotu na domácí půdě a vlastně to dělá - bez ohledu na to, jestli se jeho hudba níže podepsanému líbí, nebo ne - dobře.

Oproti tomu jediní, kteří by mohli mít jakous takous šanci uspět v zahraničí, tedy Gipsy.cz, mají našlápnuto do úplně jiných sfér než jsou nablýskané televizní soutěže.

Pokud se jejich následná kariéra bude vyvíjet tak, jak by měla a jak její počátky slibují, mohou bodovat na prestižních festivalech zejména žánru world music, ale snad i hip hopu a hudby tak či onak crossoverové.

Pro Gipsy.cz tak účast v Eurosongu měla jeden jediný smysl: mohli je vidět a slyšet v televizi ti, kteří ještě o jejich existenci nevědí a mohou být jejich potenciálními posluchači.

A to je taky to jediné, čím byla alespoň náznakem opodstatněna česká účast v letošním Eurosongu. Což vskutku není mnoho.

Autor:
  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

VIDEO: Podívejte se na nový klip kapely Wohnout k písni Mandragora

Zpočátku se na trhlou čtveřici Wohnout dívalo tak trochu skrz prsty, ona zatím vyrostla ve svébytné těleso a dnes má už...

VIDEO: Mandrage to v novém videoklipu vidí růžově

Příběhem o lásce a vášni, který se ve videoklipu Vidím to růžově odehrává, předznamenává kapela Mandrage novou desku,...

RECENZE: Ani v Paradise nemají KMFDM slitování s průměrností

Respekt. Vážně. Neboť otevřít album nadupanou skladbou K-M-F, postavenou na sloganu „kill motherfucker fucking kill...

Anna K. vyráží na předvánoční akustické turné. Má to vývoj a dynamiku, říká

Nejprve se „odpojeným“ koncertům bránila, nakonec ji ale nadchly natolik, že po loňské šňůře akustických vystoupení...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz