RECENZE: Elán slaví velkolepě, nudu pokouší pouze průvodní slovo

  9:48aktualizováno  9:48
Kapela Elán je na turné k padesátinám, v pátek večer v Ostravě jej přesunula zaprvé do Česka a za druhé do hal. Vybavila se hity i mohutnými projekcemi a byl by to standardně dobrý rockový koncert. Jenže byly věci, které jej povyšovaly, ale i momenty, jež celou show trochu srážely.

Elán je ve formě. I když se Jožo Ráž opakovaně nechal slyšet, že po této šňůře končí, bylo vidět, jak moc si přízeň publika a vůbec pobyt na pódiu užívá.

50 let tour

Autor. Elán

Místo konání: Ostravar Arena, Ostrava

12. října 2018

Hodnocení­: 70 %

Kapela se pro výroční turné vybavila mnoha doprovodnými muzikanty. A i ústřední trio hrálo jako o život. Vašo Patejdl je obložený úplnou hradbou kláves a syntezátorů, Ján Baláž nekompromisně sází přesné kytarové linky. Oba „jistí“ další dva hudebníci, druhý kytarista si našel čas i zaběhnout několikrát dopředu „zablbnout“ si s Rážem.

K tomu tři vokalistky, smyčcový kvartet a dechová sekce, která v průběhu koncertu různě mizela a zase se objevovala. A vždy, když se žestě ozvaly, dodávalo to koncertu ještě větší grády. Prvních pár songů se bohužel zvukaři prali s tím, co šlo ven. V průběhu večera se však zvuk ustálil a začalo být třeba rozumět zpěvu.

Lépe než mnohým zahraničním kolegům se kapele podařilo udržet tempo celé show. Málo naplat, Elán má tak silné balady, že ani v pomalých pasážích nepadá řetěz. Skvěle vyzněla Ulica a samozřejmě i Voda čo ma drží nad vodou. Pozorný posluchač si nicméně všiml, že v tišších pasážích si je Jožo Ráž intonačně poněkud nejistý. Dvakrát mu také vypadl text, ale bez problémů to ustál.

Dramaturgie koncertu byla vystavěná víceméně chronologicky, takže zkraje koncertu došlo na Kaskadéra nebo Vymyslenou, i když největší hity z 80. let samozřejmě zněly i v závěru. Nicméně i novodobé písně jako Tretie oko fungovaly dobře. V tomto ohledu je Elán stále ještě spolehlivý.

Fotogalerie

Dokonale působila až purplovská Čo je? Čo je? Čo chceš?, perfektní sólo na legendární syntezátor Moog odehrál Patejdl v písni Tuláci v podchodoch. V závěru show pak přišly pecky jako Kočka, Tanečnice z Lúčnice a Královna bielych tenisiek. V přídavcích potom ještě Nie sme zlí či Čaba neblázni.

Nejslabším momentem celého programu nakonec paradoxně byla jeho výprava. Ne, že by velkolepé projekce nebyly zábavné. Ale průvodní řeč, která ze záznamu komentovala historii kapely, byla až příliš patetická. Ano, Elán vznikl v přelomovém roce 1968. Ano, skupina přežila další zásadní rok 1989 a jistě, málem tragická Rážova nehoda roku 1999 byla také milníkem.

Jenže zaprvé to nejsou žádné nové informace, které by bylo potřeba oznamovat hlasem připomínající vyhlašování buď Oscarů, nebo války. A zadruhé v proudu hitů, navíc skvěle odehraných, to místy už trochu rušilo. I tak ovšem zhruba dvouhodinová show patří k tomu nejlepšímu, co nyní český a slovenský mainstream nabízí.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

VIDEO: Od Hitlera po Sheldona. Jak se Česko proslavilo nejen v seriálech

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku s českou a slovenskou vlajkou

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku opakovaně vytahuje reference k české historii. A zdaleka není sám. Stopy...

Další z rubriky

Ceny Vinyla má kapela Povodí Ohře i producent, jenž si říká Bílej kluk

Kapela Povodí Ohře

V pražském Lucerna Music Baru se včera předávaly hudební ceny Vinyla. Za desku roku kritici zvolili eponymní album...

Autor hitů Tiché dohody chystá sólovou desku jako poctu Hanspaulce

Kytarista a skladatel Dan Šustr

Kytarista Dan Šustr, zakladatel a skladatel kapely Tichá dohoda a autor hitů jako Marioneta nebo Kotva a kříž, vydá...

Avantasia míří do Karlína i Vizovic. Je to návrat domů, říká Tobias Sammet

Avantasia se na Masters of Rock vrátí po třech letech.

Jako kluk si představoval, že jednou bude stát na velkém pódiu a zpívat pro tisíce fanoušků. A Tobias Sammet si svoje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz