Dvořákova Praha s novým vedením přivítá řadu hvězd klasické hudby

  12:22aktualizováno  12:22
S novým uměleckým a organizačním vedením vstoupí do šestého ročníku hudební festival Dvořákova Praha. K nejlákavějším interpretům, kteří mezi od 8. do 20. zářím do metropole zavítají, patří Jevgenij Kissin, Fabio Luisi, Julian Rachlin či Adam Plachetka.

Alisa Weilerstein | foto: Dvořákova Praha

Novým uměleckým šéfem Dvořákovy Prahy je Marek Vrabec, který současně vede festival Struny podzimu. Odtud přišla do funkce výkonné ředitelky i Dana Syrová. Ředitelem pořádající Akademie klasické hudby zůstal Robert Kolář, který je zároveň členem dozorčí rady hlavního generálního partnera.

Vedení přehlídky, jejímž intendantem byl pět let Vladimír Darjanin, prý Vrabec se Syrovou převzali teprve před dvěma měsíci. Umělecký rukopis se proto projeví až napřesrok, kdy bude Rok české hudby 2014.

Kromě organizačních důvodů vedly ke sloučení podle Koláře i ekonomické důvody. "Vzhledem k tomu, v jakém stavu se nachází ekonomika a veřejné finance, tak sloučení týmů s sebou nese i finanční úspory a efektivnější přístup k organizaci festivalu," uvedl. Vrabec tvrdí, že si přehlídky nebudou konkurovat. Struny podzimu zůstanou podle něj crossoverové a Dvořákova Praha klasickým hudebním festivalem.

Dirigent Jiří Bělohlávek

Dirigent Jiří Bělohlávek

V den narozenin skladatele Antonína Dvořáka 8. září se uskuteční první festivalová ouvertura v zámecké kapli v Lužanech. Festival poté začne o dva dny později v Rudolfinu s Dvořákovým Koncertem pro violoncello a orchestr a mladou violoncellistkou Alisou Weilersteinovou. Doprovodí ji rezidenční Česká filharmonie s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem. Koncert doplní skladba významného soudobého komponisty Krzysztofa Pendereckého, který bude přítomen právě v den, kdy oslaví 80. narozeniny.

Českým filharmonikům budou patřit i další dva programy, a to s houslistou Julianem Rachlinem v dvojroli dirigenta a sólisty. ČF vystoupí ale i pod taktovkou Fabia Luisiho, mimo jiné šéfdirigenta Metropolitní opery, zazní Verdiho Rekviem ve Svatovítské katedrále. Rachlin i Weilersteinová vystoupí samostatně také na recitálech.

Jevgenij Kissin

Jevgenij Kissin

Lákadlem bude i sólové vystoupení slavného pianisty Jevgenije Kissina. Na Dvořákovu Prahu zavítají i další tělesa, například Basilejský komorní orchestr, pekingský orchestr Beijing Symphony Orchestra a Německý symfonický orchestr Berlín na závěrečný koncert s polským klavíristou Rafalem Blechaczem.

Přehlídka bude i nadále hospodařit přibližně s 30 miliony korun; nově jí přispívá magistrát čtyřletým grantem ve výši pěti milionů korun a v současné době vedení festivalu jedná i s ministerstvem kultury. Ze vstupného by chtělo vytěžit až 25 procent z celkového rozpočtu.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Autor hitů Tiché dohody chystá sólovou desku jako poctu Hanspaulce

Kytarista a skladatel Dan Šustr

Kytarista Dan Šustr, zakladatel a skladatel kapely Tichá dohoda a autor hitů jako Marioneta nebo Kotva a kříž, vydá...

RECENZE: Není to zrovna zábava, když ze Slashe vidíte sotva cylindr

Slash koncertoval 9. února 2019 v pražské O2 areně.

Po třech letech se do Prahy vrátil jeden z nejlepších rockových kytaristů. Slash se zpěvákem Mylesem Kennedym a kapelou...

RECENZE: Nerez ani se Šoralovou neztrácí sílu. Zlom je ucelené album

Nerez a Lucia Šoralová

Skupina Nerez doplněná zpěvačkou Luciou Šoralovou se vrací po pětadvaceti letech a při síle. Deska Zlom je plná dobré...

Najdete na iDNES.cz