Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

GLOSÁŘ: Jak udělat z kanonády hudby a jiná kouzla na Dvořákově Praze

  17:55
Po rozpačitém zahájení letošní Dvořákovy Prahy si člověk v prvním festivalovém týdnu rychle spravil chuť. Koncerty Essenských filharmoniků a České filharmonie nabídly přesně to, co se od takové akce čeká.
Dirigent Tomáš Netopil v čele Essenských filharmoniků

Dirigent Tomáš Netopil v čele Essenských filharmoniků | foto: Martin Divíšek

Zatímco zahajovací koncert orchestru z italského Turína vyvolal nepříjemný pocit nesouladu mezi hudebníky, dirigentem i sólistou, následné vystoupení Essenských filharmoniků, vedených svým šéfem Tomášem Netopilem, bylo naopak čítankovou ukázkou vzájemné souhry a radosti z hudby. Program byl ryze dvořákovský. Hned úvodní, méně často hrané Nokturno H dur zaujalo hloubkou, vcítěním, krásným zvukem a téměř komorním muzicírováním, v němž se neustále děje něco, co poutá pozornost.

Tento dojem pokračoval i ve známějším Koncertu pro klavír g moll, byť nejde o vyloženě virtuozní skladbu a posluchačsky stojí trochu ve stínu Dvořákova houslového koncertu. V Ivo Kahánkovi však našel vynikajícího interpreta, technicky suverénního, vybaveného fantazií, širokým dynamickým rejstříkem a krásně zpěvným tónem.

Po pauze přišla na řadu Dvořákova Symfonie č. 7, považovaná za temnou, snad dokonce odrážející autorovu životní krizi, ale v podání skvělého německého orchestru a českého dirigenta působila „jen“ jako dramatičtější, vyhrocenější, ne však „těžká“ ve smyslu trudnomyslná, naopak plná energie, zvukově měkká, kultivovaná, zkrátka nikoli výraz krize, nýbrž obrovské vůle a odhodlání „ukázat to světu“, jenž Dvořáka objevil a žádal si po něm nové opusy - ostatně tato symfonie vznikla na zakázku londýnské Filharmonické společnosti.

Následný večer Symfonického orchestru Českého rozhlasu a britského dirigenta James Judda pak lze považovat za kvalitně odvedenou práci, i když ne výjimečnou. Po Brahmsově Tragické předehře zazněl Dvořákův Koncert pro violoncello a klavír A dur, rané dílo, stojící ve stínu pozdějšího slavného „h moll“. Původně ho Dvořák napsal jen s doprovodem klavíru, orchestraci později vytvořil dvořákovský expert Jarmil Burghauser, do díla zasáhl i sólista večera, cellista Tomáš Jamník, který velice dlouhou skladbu zkrátil na únosnější míru. Je samozřejmě logické provést na dvořákovském festivalu i opomíjená autorova díla. Toto nicméně především vypovídá o boji nevyzrálého skladatele, jenž dosud neví, jak pracovat s množstvím nápadů, které se mu vynořují, jak je vyjádřit a rozvést. Jamník udělal pro dílo co mohl i jako interpret, přesto toto není hudba, která utkví v paměti.

Na rozdíl od Pohádky z pera Dvořákova zetě Josefa Suka, což je naopak jedna z nejslavnějších českých skladeb. Původně scénická hudba k Zeyerově hře Radúz a Mahulena, z níž pak Dvořák vytvořil i koncertní suitu. Orchestr ji zahrál bezvadně, nicméně přece jen ne s osobitým zvukem. Měl smůlu, že se ocitl mezi dvěma výjimečnými večery.

Romantika jako emoce

Svůj první koncert totiž poté na festivalu odehrála Česká filharmonie se svým šéfem Semjonem Byčkovem. Program vycházel z nedávno uzavřeného kompletu nahrávek skladeb P. I. Čajkovského, jenž byl ostatně Dvořákovým přítelem. A Klavírní koncert č. 1 b moll patří k nejzprofanovanějším skladbám v klasice vůbec. Jeho úderný začátek hranice klasiky dokonce přesáhl. Sólista Kirill Gerstein se zasazuje i o původní „skromnější“ verzi, nicméně tentokrát dílo zaznělo v plném lesku – i když ne tak, jak to někdy bývá. Byčkov rozhodně nedal povel „pal“, orchestr nespustil kanonádu a sólista nezačal předvádět burácející akordy a fyzickou výdrž. Místo vojenské přehlídky se dělala hudba, samozřejmě dokonale, ale neokázale, poctivě, se vzájemným nasloucháním.

Čajkovského skladba Manfred, jež vyplnila druhou půli, líčí tragický příběh hrdiny ze stejnojmenné básně George Gordona Byrona. Moc se nehraje, z dramaturgického hlediska možná i proto, že podobný obsah, v jehož středu stojí rozervaný hrdina obklopený vidinami, má i o pár desítek let starší Fantastická symfonie od Hectora Berlioze, jejíž obrazy jsou posluchačsky vděčnější. Ale i Čajkovského skladba maluje působivé výjevy včetně například horských vodopádů.

Česká filharmonie podala jeden z nejlepších výkonů, jaké dosud s Byčkovem předvedla. Výkon plný zvukové krásy, vláčnosti a blyštivosti, kdy se všechny nástrojové skupiny doslova předháněly ve svých kvalitách a dohromady přitom tvořily perfektně propojený celek. Přitom každá fráze měla intenzitu a hloubku. Romantismus se svým patosem někdy může být vnímám jako povrchní okázalost, ale v tomto případě byl tím, čím má být, totiž lidskou emocí.

Byl to lynč, ale rány už se zahojily, vzpomíná Rusevová na neúspěch Elišky a Damiána

  • Nejčtenější

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

13. dubna 2024  9:22

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil...

Zbrojířka filmu Rust půjde do vězení za zabití na 1,5 roku. Viník je Baldwin, míní

15. dubna 2024  21:44

Sedmadvacetiletá Hannah Gutierrezová-Reedová, která dohlížela na bezpečnost zbraní při natáčení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

KVÍZ: Jak dobře se orientujete ve filmech a rolích Rudolfa Hrušínského?

13. dubna 2024  10:30

Stačil mu jeden pohled a vyjádřil všechno, co si jeho postava v danou chvíli myslí. Rudolf...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plačící Palestinka objímající svou mrtvou neteř je snímkem roku

18. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  12:09

Fotografií roku se podle prestižní soutěže World Press Photo stal snímek zachycující Palestinku...

RECENZE: Trpký osud jednoho města. Třetí Šikmý kostel je opět fascinující

19. dubna 2024

Premium Plnými sty procenty ohodnotila naše recenzentka Alena Slezáková očekávaný závěrečný díl trilogie...

RECENZE: Čínská Popelka zachraňuje draky. Kupodivu docela vkusně

19. dubna 2024  9:55

Jistěže animovaná pohádka Jak zachránit draka míří především k dětem, které nad jejím původem...

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

Knihou roku je Hella. Cenu čtenářů má Moravec, v humoru uspěla Macháčková

18. dubna 2024,  aktualizováno  21:39

Knižní svátek Magnesia Litera v pondělí večer vyvrcholil předáváním cen. Knihou roku se stal román...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...