GLOSA: Italské slunce v Dvořákovi nehřálo. Pražilo až moc

  17:55aktualizováno  17:55
Zahajovací koncert letošní Dvořákovy Prahy vsadil na poněkud exotičtější kombinaci Dvořákovy hudby, italského orchestru a německého dirigenta. Sázka ovšem nevyšla, výsledný dojem byl dosti rozporuplný.

Cellista Kian Soltani a dirigent Christoph Eschenbach na zahajovacím koncertě Dvořákovy Prahy | foto: Petra Hajská

Itálie nemá takovou tradici symfonických orchestrů jako třeba středoevropský prostor, nicméně dva z nich – Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia z Říma a Filarmonica della Scala z Milána mají špičkovou úroveň, což dokázaly při různých příležitostech i v Praze.

Orchestra Sinfonica Nazionale della Rai neboli Národní symfonický orchestr Italského rozhlasu, sídlící v Turíně, je ten „třetí“ a tak byl člověk zvědav, jak se v neděli v Rudolfinu popasuje s dvěma dvořákovskými „hity“. Dirigoval v Praze dobře známý, letos 79 letý německý dirigent Christoph Eschenbach, jenž své kvality prezentoval například v abonentních programech České filharmonie.

Tentokrát se to ale celé nějak nepovedlo. Sólový part koncertu přednesl mladý rakouský virtuos perského původu Kian Soltani a to jeho výkon ještě patřil k tomu lepšímu. Možná se v Praze dala slyšet vyzrálejší provedení, nicméně Soltani dokázal svůj vzácný nástroj z konce 17. století rozezpívat s půvabnou jemností a citovostí a rozhodně potvrdil, že je velkým talentem.

Orchestr ovšem působil dojmem, že si nerozumí s ním a především s dirigentem, který jakoby nevěděl, jak z Italů vytěžit co nejvíc ve prospěch Dvořáka, jak ukočírovat jejich temperament, jistou neukázněnost a krotit jejich sklon hrát neustále co nejvíc dramaticky. Výsledek neustále sklouzával k jednostrunné siláckosti, kaňkou byl navíc ošklivý kiks hornisty hned v úvodu.

V Dvořákově Symfonii č. 8, která následovala po pauze, se takový karambol už neopakoval, ale přespříliš intenzivní hraní pokračovalo. Přitom tato symfonie je plná jasu a slunce a člověk se podvědomě těšil na italský citový a spontánní vklad do ní. Jenže slunce krásně nehřálo, ono nesnesitelně pražilo.

Z hlediště se vnucoval pocit, že přemýšlivě založený dirigent jede po úplně jiné koleji, nebo snad „v závěsu“ nadupaného stroje, místo aby ho nějak nasměroval, ukáznil, inspiroval, aby mu jen občas mechanicky nezeslabil, ale skutečně „dělal muziku“. Přitom třeba smyčcová sekce má krásnou hutnou barvu, i další hudebníci naznačili své individuální kvality, určitě by se s nimi dalo pracovat a docílit přijatelnějšího výsledku.

Snad na to Eschenbach neměl dost času, snad Dvořák prostě není „krevní skupina“ tělesa. Pak se ovšem nabízí otázka (jež by ale měla směřovat ještě k minulému vedení Dvořákovy Prahy), proč byla taková kombinace zvolena pro slavnostní zahájení před televizními kamerami, nebo proč třeba program nenastudoval osobně šéfdirigent tělesa James Conlon, jenž by měl lépe „znát své pappenheimské“.

Na závěr jako přídavek zazněla poslední věta ze Symfonie č. 4 „Italské“ od Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Publikum aplaudovalo vestoje, což ale v současnosti činí bez rozmyslu téměř na každém koncertě, takže toto gesto dávno ztratilo vypovídající hodnotu.

  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

Přichází český Netflix. K vidění bude Anděl Páně 2 i Pupendo

Netflix. Pro jedny již neodmyslitelné synonymum pro televizní zábavu na internetu, pro druhé prozatím cizí anglické...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Nick Cave přijede představit své aktuální dvojalbum do Prahy

Australský zpěvák, skladatel, scenárista a spisovatel Nick Cave nedávno vydal hluboce intimní nahrávku Ghosteen. Na...

VIDEO: Mandrage to v novém videoklipu vidí růžově

Příběhem o lásce a vášni, který se ve videoklipu Vidím to růžově odehrává, předznamenává kapela Mandrage novou desku,...

Video připomíná, jak sbor diváků zaskočil Laru Fabian. Rozpláčete ji i v Praze?

Lara Fabian se na koncertě chystá zazpívat svou nejslavnější písničku Je t'aime. Fanoušci v publiku ale přebírají...

KVÍZ: Znáte dobře rockera Lennyho Kravitze, který znovu zamíří do Prahy?

Po dvou letech od poslední návštěvy se do Prahy vrátí Lenny Kravitz, rockový rebel se soulovou duší. Idol mnoha žen...

Najdete na iDNES.cz