Dvořák a Svěcený: Vivaldi má co říct i dnes

  17:03aktualizováno  19. června 14:26
Rocker Michal Dvořák a houslový virtuos Jaroslav Svěcený spojili své síly a natočili vlastní úpravu slavného Vivaldiho Čtvera ročních období. "Snažili jsme se uchopit jeho dílo tak, jak by jej snad udělal dnes," svěřili se v on-line rozhovoru čtenářům iDNES.cz.

Jaroslav Svěcený a Michal Dvořák odpovídají na otázky čtenářů iDNES.cz (19. června 2008) | foto: David VotrubaiDNES.cz

Pro některé se v případě alba Vivaldianno možná jedná o znesvěcení barokního klasika, pro oba hudebníky je ovšem tento experiment se zvuky klasických, etnických i elektronických nástrojů potvrzením nadčasovosti Vivaldiho génia.

. ODPOVĚDI NAJDETE ZDE

"Vivaldi bohužel dostal nálepku komerčního skladatele, což je samozřejmě nesmysl. To, že na jeho hudbu jsou plné sály, neznamená, že je komerční. Vivaldi ze všech klasických skladatelů nejvíce inspiruje současné skladatele a aranžéry. To je znamení, že má stále co říct i dnes," míní oba hudebníci.

"Jde nám o to, aby naše zpracování Vivaldiho stále dýchalo hudbou, emocemi a pozitivní energií," říká Svěcený. "Chtěli jsme to udělat jinak a hlavně dokázat, že to jde," dodává Dvořák.

Poprvé se setkali před šesti lety při koncertu Lucie v Opeře. "Zahrál jsem si s nimi písničky, které jsem mohl houslemi jakoby dokreslit," vzpomíná Svěcený.

"Pak jsem dostal nabídku, abych udělal muziku pro celosvětovou barmanskou soutěž v Praze. Měla to být hudba energická a zároveň slavnostní. Zavolal jsem Jardovi Svěcenému - pojďme to zkusit," dodává Dvořák.

Právě tato spolupráce byla momentem, který je dovedl k Vivaldimu. Oběma muzikantům z naprosto odlišných žánrových sfér pak trvalo tři roky, než "hold velikánu, který inspiruje a má stále co říct," spatřil světlo světa.

"Každý pokus o jiné aranžmá Vivaldiho je nutné několikrát ověřit. Zkoušeli jsme asi padesát nástrojů, abychom zjistili, jestli se k muzice hodí a jestli se dobře pojí se zvukem houslí. Jistě, s dnešní technologií lze dělat čáry, ale trvá hodně dlouho, pokud má být výsledek zajímavý a vkusný," vysvětluje Dvořák.

Na Vivaldiannu přitom oba muzikanti nepracovali sami. Přizvanými hudebníky pro spolupráci byli třeba Radim Hladík, Ondřej Smeykal, Ladislav Brom, Jiří Janouch, bolivijský indián z Chochabamby, Miloš Vacík a pěvecký sbor.

Jaroslav Svěcený je přední houslový virtuos, jehož koncertní turné obsáhla všechny světadíly. Navíc se stal prvním českým houslistou, který natočil hudební nosič pro firmu Sony Classical. Hudebníka, skladatele a producenta Michala Dvořáka pak znají především fandové už neexistující slavné skupiny Lucie.

"Jsme nejen kamarádi, ale i přátelé. Ale kromě společných hudebních a společenských aktivit toho mnoho nestíháme," prozradili Dvořák se Svěceným čtenářům.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Co vlastně dělala na předávání Grammy Michelle Obamová?

V úvodu ceremoniálu cen Grammy vystoupily (zleva) zpěvačka Lady Gaga, herečka...

Ceny Grammy se rozdávaly trochu ve stylu vařila myšička kašičku – daly tomu i tomu. Vedle muziky oceněných hudebníků...

Album roku podle Grammy nahrála country zpěvačka Kacey Musgraves

Zpěvačka Kacey Musgraves s cenou pro nejlepší album roku Golden Hour (Grammy...

Jednašedesátý ročník hudebních cen Grammy nemá jednoznačného vítěze. Po čtyřech cenách v hlavních i žánrových...

RECENZE: První, jediný, dlouho ztracený. Živák Lindy Ronstadt je klenot

Zpěvačka Linda Ronstadt

Nejen kvůli desítce písní v top 10 hitparády Billboard, jedenácti cenám Grammy či hvězdnému seznamu spolupracovníků od...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz