Dušičky, smrt, hudba a krematoria

  9:22aktualizováno  9:22
"Až mě andělé zavolají k sobě / nechci mít na pohřbu šumaře / dám přednost před smutečním maršem / bluesové smutné kytaře," zpívá Petr Spálený. Jak to máte vy?

V krematoriu se odehrává i film Doblba! | foto: Vít Bělohradský

ANKETA
Víte už, jakou písničku byste chtěli zahrát na svém pohřbu? - hlasujte ZDE

Pohřební rituál je v našich končinách nazýván smutečním obřadem. Slovo smutek je tu namístě. K pohřbu po evropsku náleží všechny jeho atributy - černé šaty, slzy a tiché truchlení.

Není se čemu divit, loučení bývá smutné, nota bene když dotyčnému ten zpáteční lístek v kapse chybí. Co kraj, to jiný názor na smrt a na to, co bude po ní a tudíž i jiné obyčeje s ní spojené.

3x DUŠIČKOVÝ SPECIÁL
Listopadové číslo časopisu Filter s Robbiem Williamsem na obálce nabízí hned tři dušičkové témata. Kromě tohoto článku je to Metalové peklo, rozbor, proč jsou mimo jiné metalové kapely tak zaujaté smrtí. Další text pak přibližuje Slavná úmrtí věhlasných muzikantů.
Více o obsahu listopadového Filteru zde

Před pár lety jsem byla svědkem pohřbu na indonéském ostrově Bali a takovou party jsem v životě nezažila. Zářivé barvy, masky, překrásně zdobené kostýmy, tančící a zpívající lidé s úsměvy od ucha k uchu. Hudbu obstarával bicí orchestr složený z bubínků, gongů a xylofonu, cinkátek a rámus to byl tedy pořádný.

Muzika při středoevropských pohřbech má trochu jiné grády. Způsob vyprovázení zesnulých z tohoto světa se u nás dělí do dvou základních kategorií. Zatímco věřící pochovávají mrtvé do země a loučí se s nimi při církevním obřadu v kostele a na hřitově, ateisté své zesnulé zpopelňují a poslední sraz s mrtvým si dávají v krematoriu.

Česká republika je na kremace kádr. Zpopelňuje se tu pětasedmdesát procent zemřelých, což z nás činí světovou dvojku hned po Japonsku. S osmadvaceti krematorii patříme k raritě. Například v Maďarsku jsou tři a v Rakousku dokonce pouze dvě kremační síně. Do země se nejčastěji pochovává na jižní Moravě a ve východních Čechách, jelikož v těchto regionech žije nejvíce věřících.

Co se hraje?
Pokud se pozůstalí rozhodnou pro obřad v krematoriu, mohou zvolit buď živou produkci (například Velká síň pražského strašnického krematoria nabízí službu varhaníka) nebo hudbu reprodukovanou, pouštěnou z cédéčka do reprobeden. Každá pohřební služba či ústav má k dispozici nabídkový katalog čítající cca osmdesát skladeb. Vybírat můžete ze skladeb klasických (oblíbené je Dvořákovo Largo), z lidových písní (zde je favoritem Čechy krásné, Čechy mé) a z populárních songů (Elvis Presley - Love me tender, Aneta Langerová – Voda živá).

"Nahrávky nám dodává firma která z produkce platí autorské poplatky. V repertoáru máme běžně žádané písně, nejčastěji padá volba na Až mě andělé od Petra Spáleného (to je nomen omen :) – pozn. redakce) a na Už mě koně vyvádějí. Nejžádanější skladby máme dokonce v několika provedeních, třeba Ave Maria máme od Bílý, přes Gotta, Urbanovou až po Bocelliho," říká šéf krematoria v pražském Motole.

"Rodina si samozřejmě může přinést vlastní muziku, ale musí to být originální kompakt. Vypálená cédéčka nemůžeme kvůli autorskému zákonu hrát. Do pětadvacetiminutové délky obřadu se vejdou tři, maximálně čtyři písně. Záleží na počtu řečníků," dodává.

S těmi výpalky mám odlišnou zkušenost. "Když mi umřel táta, vypálili jsme za sebe tři skladby a protože jsme nechtěli riskovat, že by nám obřadník obřad pokazil, domluvili jsme se s ním a hudbu pouštěl náš známý." Takže všechno jde, když se chce.

A co takhle techno nebo metal
A dostáváme se k věci neskutečně složité a zapeklité - k osobním písním. Každý z vás už někdy nepochybně uvažoval, co by si nechal zahrát na pohřbu. Vybraná skladba má za úkol vystihnout osobnost zemřelého a shrnout jeho životní názor a postoj.

CO SE HRAJE NA POHŘBECH
Nejhranější skladby na pohřbech podle ankety televizní stanice Music Choice
Britských Top 5
1. Robbie Williams - Angels
2. Frank Sinatra - My Way
3. Monty Python - Always Look on the Bright Side of Life
4. Led Zeppelin - Stairway to Heaven
5. Queen - Who Wants to Live Forever
Evropských Top 5
1. Queen - The Show Must Go On
2. Led Zeppelin - Stairway to Heaven
3. AC/DC - Highway to Hell
4. Frank Sinatra - My Way
5. Mozart – Requiem

Nebožtík k nám tak vlastně naposledy promlouvá prostřednictvím hudby, kterou měl rád. Není tu moc prostoru pro výstřelky a recese, které by ubraly na důstojnosti celé situace, takže i při loučení s mladými lidmi se volí hudba pomalejší, která poukazuje na jemnější část člověka.

Dovedete si dost dobře představit, že by z reprobeden nad rakví znělo techno nebo heavy metal, byť by ho měl dotyčný sebevíc rád?  I když Highway to Hell od AC/DC coby třetí nejhranější evropská skladba při pohřbech tuhle teorii trochu vyvrací...

Když zemře muzikant
Na rozlučkách se slavnými muzikanty většinou zní hudba, kterou sami zkomponovali. Příkladem budiž nedávný pohřeb Raye Charlese, na kterém mu jeho vlastní skladby předvedlo trio Stevie Wonder, Willie Nelson a BB King.

Že se na smrti dá i slušně vydělat, dokazuje případ slavného songu Eltona Johna, který po skonu Marilyn Monroe složil nejslavnější blondýnce hold písní Goodbye Norma Jean. Po smrti princezny Diany skladbu hbitě přetextoval a vznikla tak Candle In The Wind, která se stala obrovským hitem a nejprodávanějším singlem všech dob.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Já a nejmilejší? To ať soudí jiní, říká objev Walker a hvězda Colours

Tom Walker

To jméno samozřejmě na plakátech letošních Colours of Ostrava viselo už nějakou dobu, při ranní cestě do práce si jej...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Karle, zpívej! Nemluv! vzkázal mi Forman, vzpomíná jubilující Gott

Karel Gott ve videoklipu k písni Srdce nehasnou

Slaví narozeniny, píše paměti. Čerstvý osmdesátník Karel Gott je v jednom kole. V rozhovoru pro iDNES.cz zavzpomínal...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz