Dotažené námluvy metalu s folklorem

  16:06aktualizováno  16:06
Dlouhé čtyři roky tvořila kapela Silent Stream Of Godless Elegy album, s nímž by navázala na ceněnou desku Themes. Nakonec se vytasila s nahrávkou Relic Dances (Starodávné tance), na níž muzikanti pokročili ve svém snoubení doom metalu s moravským folklorem.
Silent Stream Of Godless Elegy

Silent Stream Of Godless Elegy - Moravská doommetalová kapela Silent Stream Of Godless Elegy na fotografii z bookletu alba Relic Dances (říjen 2004) | foto: Martin Husák

Kořeny nové desky lze hledat právě v období po vydání Themes. Kapela stavějící na hutných zadumaných melodiích tehdy prožila krizi spojenou s trapasem při předávání ceny Anděl v kategorii hard rock, což mělo za následek personální zemětřesení. A také rozvažování, kudy hudebně dál.

Pomohlo setkání s Tomášem Kočkem, uznávaným muzikantem žánru world music, který se na Relic Dances chopil producentského žezla. "Na počátku spolupráce jsme si sedli dohromady a řekli si, že chceme dělat tvrdou muziku, v níž půjde poznat, odkud jsme," líčí kytarista SSOGE Radek Hajda.

Z někdejší sestavy, která si šla pro Anděla, v "sajlentech" zůstal už jen s Michalem Sýkorou (cello). Postupně k nim přibyli Hanka Nogolová (zpěv), Pavel Hrnčíř (zpěv), Petra Nováčková (housle), Dušan Fojtášek (baskytara) a Michal Rak (bicí).

V srpnu 2004, kdy se šlo nahrávat do studia, už kapela za sebou měla takřka tři roky diskusí a hudebního sbližování s producentem. "Metal je postaven na riffech, a ne na melodiích, jak jsme zvyklý ze své tvorby. Museli jsme své postupy porovnat a dohodnout se, jak na to půjdem," vysvětluje průtahy Kočko.

S "tichým proudem bezbožné elegie" (jak zní překlad názvu kapely) nakonec natočil osm písní rozprotřených na třičtvrtěhodinové nahrávce. "Ve studiu mezi námi fungovala spíše symbióza, vždyť moravské lidové písně jsou svým způsobem velmi doommetalové. Tomáš nás sám někdy nutil: Napalte to," vzpomíná Hajda.

Z alba je patrná úcta k folkloru, s nímž SSOGE koketovali už na předchozích deskách Iron, Behind The Shadows a Themes. Ovšem nikdy nepůsobila tato fúze tak dotaženě, i díky tomu, že Kočko na Relic Dances upřednostnil klasický "vzdušný" zpěv Nogolové před "hrozivým" murmurováním Hrnčíře.

"Člověk čeká od metalistů vše, jen ne pokoru. A kapela projevila před tradiční hudbou obrovský kus pokory," souhlasí Tomáš Kočko, pro něhož to byla první spolupráce s metalovou hudbou.

Ve studiu, kam pozval na natáčení Relic Dances coby hosta i cimbálovou muziku Radošov, si vyhradil právo veta. "Snažil jsem se prosadit své nápady včetně změny poměru zpěvu a murmurování, které je bezva, ovšem my s ním zacházeli spíše jako s kořením či zdobením."

Další spolupráci nevylučuje jak Kočko, tak kapela existující už devět let. "Chceme se tímto směrem ubírat," potvrzuje Hajda Teď je ovšem na řadě jarní turné k Relic Dances, které začne v únoru a v jehož rámci se kapela chystá i do Nizozemska.

SSOGE, kteří se nevzdávají anglických textů (kdo nerozumí, najde v cédéčku vložené překlady), už si na koncertech nové písně odzkoušeli. "Skladby se naštěstí dají přearanžovat, protože v kapele hrají housle a violoncello. Zní to však tvrději, metalověji. Ale vím, že kapela zvažuje na některé koncerty si třeba pozvat i někoho s cimbálem," podotýká Kočko.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

GLOSA: Flemingová zůstává legendou. Na koncert raději zapomenout

Renée Flemingová, dirigent Elli Jaffe a orchestr FOK na koncertě v Obecním domě

Sopranistka Renée Flemingová se po nějaké době vrátila do Prahy, aby v roce 30. výročí sametové revoluce vzdala hold...

GLOSA: Prvnímu dni Colours vládly ženy… a Radek Pastrňák z Buty

Florence + The Machine - Colours of Ostrava 2019

Úvodní program 18. ročníku festivalu Colours of Ostrava se nesl ve znamení velkých ženských hlasů. Středeční nabídka...

RECENZE: Sheeranovy spolupráce s Bieberem a Eminemem? Taková milá bokovka

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Na nové desce začal Ed Sheeran podle vlastních slov pracovat na notebooku během loňského turné. Album nazvané No.6...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz