Dotažené námluvy metalu s folklorem

  16:06aktualizováno  16:06
Dlouhé čtyři roky tvořila kapela Silent Stream Of Godless Elegy album, s nímž by navázala na ceněnou desku Themes. Nakonec se vytasila s nahrávkou Relic Dances (Starodávné tance), na níž muzikanti pokročili ve svém snoubení doom metalu s moravským folklorem.
Silent Stream Of Godless Elegy

Silent Stream Of Godless Elegy - Moravská doommetalová kapela Silent Stream Of Godless Elegy na fotografii z bookletu alba Relic Dances (říjen 2004) | foto: Martin Husák

Kořeny nové desky lze hledat právě v období po vydání Themes. Kapela stavějící na hutných zadumaných melodiích tehdy prožila krizi spojenou s trapasem při předávání ceny Anděl v kategorii hard rock, což mělo za následek personální zemětřesení. A také rozvažování, kudy hudebně dál.

Pomohlo setkání s Tomášem Kočkem, uznávaným muzikantem žánru world music, který se na Relic Dances chopil producentského žezla. "Na počátku spolupráce jsme si sedli dohromady a řekli si, že chceme dělat tvrdou muziku, v níž půjde poznat, odkud jsme," líčí kytarista SSOGE Radek Hajda.

Z někdejší sestavy, která si šla pro Anděla, v "sajlentech" zůstal už jen s Michalem Sýkorou (cello). Postupně k nim přibyli Hanka Nogolová (zpěv), Pavel Hrnčíř (zpěv), Petra Nováčková (housle), Dušan Fojtášek (baskytara) a Michal Rak (bicí).

V srpnu 2004, kdy se šlo nahrávat do studia, už kapela za sebou měla takřka tři roky diskusí a hudebního sbližování s producentem. "Metal je postaven na riffech, a ne na melodiích, jak jsme zvyklý ze své tvorby. Museli jsme své postupy porovnat a dohodnout se, jak na to půjdem," vysvětluje průtahy Kočko.

S "tichým proudem bezbožné elegie" (jak zní překlad názvu kapely) nakonec natočil osm písní rozprotřených na třičtvrtěhodinové nahrávce. "Ve studiu mezi námi fungovala spíše symbióza, vždyť moravské lidové písně jsou svým způsobem velmi doommetalové. Tomáš nás sám někdy nutil: Napalte to," vzpomíná Hajda.

Z alba je patrná úcta k folkloru, s nímž SSOGE koketovali už na předchozích deskách Iron, Behind The Shadows a Themes. Ovšem nikdy nepůsobila tato fúze tak dotaženě, i díky tomu, že Kočko na Relic Dances upřednostnil klasický "vzdušný" zpěv Nogolové před "hrozivým" murmurováním Hrnčíře.

"Člověk čeká od metalistů vše, jen ne pokoru. A kapela projevila před tradiční hudbou obrovský kus pokory," souhlasí Tomáš Kočko, pro něhož to byla první spolupráce s metalovou hudbou.

Ve studiu, kam pozval na natáčení Relic Dances coby hosta i cimbálovou muziku Radošov, si vyhradil právo veta. "Snažil jsem se prosadit své nápady včetně změny poměru zpěvu a murmurování, které je bezva, ovšem my s ním zacházeli spíše jako s kořením či zdobením."

Další spolupráci nevylučuje jak Kočko, tak kapela existující už devět let. "Chceme se tímto směrem ubírat," potvrzuje Hajda Teď je ovšem na řadě jarní turné k Relic Dances, které začne v únoru a v jehož rámci se kapela chystá i do Nizozemska.

SSOGE, kteří se nevzdávají anglických textů (kdo nerozumí, najde v cédéčku vložené překlady), už si na koncertech nové písně odzkoušeli. "Skladby se naštěstí dají přearanžovat, protože v kapele hrají housle a violoncello. Zní to však tvrději, metalověji. Ale vím, že kapela zvažuje na některé koncerty si třeba pozvat i někoho s cimbálem," podotýká Kočko.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

RECENZE: Viklický je jako Motýl. Vzal si do hlavy předělat Šlitra

Emil Viklický

Dobrá skladba se pozná jednak tak, že ji další interpreti mají chuť opakovaně hrát či točit, a potom hlavně podle toho,...

Petr Kalandra byl génius. Měli jsme se moc rádi, vzpomíná Jan Spálený

Jan Spálený při koncertu ve Skokách

Jan Spálený s kapelou ASPM vydává po devíti letech novou desku Nemůžu popadnout tvůj dech. „Na rozdíl od posledního...

KOMENTÁŘ: Co vlastně dělala na předávání Grammy Michelle Obamová?

V úvodu ceremoniálu cen Grammy vystoupily (zleva) zpěvačka Lady Gaga, herečka...

Ceny Grammy se rozdávaly trochu ve stylu vařila myšička kašičku – daly tomu i tomu. Vedle muziky oceněných hudebníků...

Najdete na iDNES.cz