Rokenrol nezastavíš. Česká píseň má šanci v soutěži zasvěcené Lennonovi

  16:57aktualizováno  16:57
Vojta Bureš z kapely Doctor Victor pokračuje ve svém úspěšném tažení světem. Letos v lednu se skupinou vystupoval v legendárních hollywoodských klubech, nyní se dostal do finále John Lennon Songwriting Contest. „Na podzim jsem pozvaný na vyhlašování do New Yorku,“ líčí.

Kapela Doctor Victor jako předskokan The Dead Daisies v pražském Lucerna Music Baru | foto: Archiv Doctor Victor

Soutěž, která je založená na odkazu Johna Lennona a snaží se podporovat hudební autory, má několik žánrových kategorií a každý rok se do ní hlásí tisíce skladatelů z celého světa. „Já jsem se s písní Can’t Stop Rock’n’Roll přihlásil do rockové kategorie a vybrali mě jako finalistu,“ říká Vojta Bureš. V porotě byli letos třeba George Clinton nebo Flea z Red Hot Chili Peppers.

Bureš vysvětluje, že každá jeho píseň pojednává o nějakém konkrétním tématu. V té soutěžní tedy zpívá o vůli, která je nezastavitelná stejně jako rokenrol, kterým on dodnes žije. „Hlavně jsem však rád, že si mojí skladby v zahraničí všimli. Člověk vždycky potřebuje nějakou motivaci k další tvorbě,“ dodává.

Vítězové se budou vyhlašovat v New Yorku v říjnu, tedy u příležitosti Lennonových nedožitých narozenin. Hudebník už dostal pozvánku. „Což je skvělé samo o sobě, ale hlavně mě překvapilo, že viceprezident soutěže Matthew Reich, který mi psal, nejen chválil tu moji skladbu, ale docela zná moji tvorbu a věděl taky třeba, že jsme hráli s Doctor Victor v Praze před AC/DC. To prostě potěší,“ přiznává zpěvák.

Video z nahrávání skladby Can’t Stop Rock’n’Roll

Kapela Doctor Victor má těch rockových zářezů několik. Patří k nim i nahrávání desky s Danem McCaffertym z Nazareth a letos v lednu si do katalogu úspěchů zařadila vysoupení na obřím kalifornském hudebním veletrhu The NAMM Show či ve vyhlášeném hollywoodském klubu Whisky a Go Go.

„Myslím, že na koncertování v Americe nikdy nezapomenu, byl to obrovský zážitek. Byli jsme tam poprvé a hned jsme se představili na největším hudebním veletrhu na světě. V sobotu v deset večer, což je luxusní čas, bylo úplně narváno,“ vzpomíná Bureš.

Fotogalerie

Zároveň prý nezapomene na lidi, kteří za kapelou přišli po koncertu, a potom ji sledovali a jezdili s ní po dalších klubech v Los Angeles. „Dorazili samozřejmě mladí lidé, ale i takoví, kteří zažili ještě éru hippies, viděli hrát naživo Jimiho Hendrixe, Janis Joplin nebo The Doors. A naše hudba jim tyhle staré časy připomněla,“ neskrývá hudebník nadšení.

Hraní v Americe přineslo i některá úskalí, i když spíše produkčního rázu. „Největší úlet bylo domlouvání těch koncertů přes oceán. Potřeba zapojit angličtinu a kvůli časovému posunu to řešit třeba ve čtyři ráno. I když to je vlastně čas, kdy chodím standardně spát, takže mi to zase tolik nevadilo,“ směje se Bureš.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

OBRAZEM: Maskovaní Slipknot přivezli svou agresivní hororovou show

Slipknot (O2 Arena, Praha, 11. června 2019)

Strašidla z městečka Des Moines v americkém státě Iowa přijela po třech letech do pražské O2 areny. Metalová kapela...

Tříbarevná hra. Na Smetanově Litomyšli ožije tragický osud židovské malířky

Letošní 61. ročník Smetanovy Litomyšle se koná od 13. června do 7. července.

Koncertem České filharmonie večer začne v Litomyšli 61. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl. Během...

Víte, že jsem skvělý, líčí Liam Gallagher před pražským koncertem

Glastonbury 2013 - Liam Gallagher a Beady Eye

V pátek bude hlavním tahákem festivalu Metronome zpěvák Liam Gallagher. S bratrem Noelem sice stále nemluví, ale v...

Najdete na iDNES.cz