Do Prahy se vracejí Smashing Pumpkins

  3:32aktualizováno  3:32
Americká skupina Smashing Pumpkins, která formovala rock devadesátých let a jež si v Česku poprvé zahrála v létě 1997, vystoupí zítra v pražské Sportovní hale.

Billy Corgan (The Smashing Pumpkins) | foto: Archiv

Předkapelou budou domácí Tata Bojs, jejichž muzika je podobně barevná a kompozičně promyšlená.

Přitom se ještě donedávna zdálo, že Smashing Pumpkins mají místo už jenom v rockových kronikách. Kytarista, zpěvák a hlavní skladatel Billy Corgan totiž kapelu v roce 2000 rozpustil.

Připadal si nedoceněný a vadilo mu, že hitparády dobývají hvězdy jako Britney Spears, které považoval za laciné zboží na jedno použití. K pocitu zklamání však nejspíš přispěly hlavně klesající prodeje posledních alb Smashing Pumpkins.

Za rozpuštěnou kapelu Corgan hledal náhradu v hudebním projektu Zwan, vydal sólovou desku The Future Embrace, ale nakonec musel dojít k názoru, že jeho nejpovedenějším dítětem jsou přece jen Smashing Pumpkins.

LIVE: Tonight Tonight (Columbus, USA - říjen 2007)

Na inzerát o obnovení skupiny, směrovaný k bývalým členům, se mu však ozval pouze věrný bubeník Jimmy Chamberlin. Doplnili sestavu dalšími muzikanty a natočili v pořadí šesté album Smashing Pumpkins: Zeitgeist, ze kterého budou jistě citovat i v Praze.

Na koncertu Corgan nemůže vynechat hity z veleúspěšného dvojalba Mellon Collie And The Infinite Sadness (1995), kterého se jen ve Spojených státech prodaly čtyři miliony kopií a kapela se následně vyšvihla mezi stadionové taháky.

Smashing Pumpkins pluli v proudu hutné rockové hudby, nazývané grunge, jejímiž představiteli byli například Nirvana nebo Pearl Jam. Corganova kapela tento styl překračovala k hymnickému rocku, psychedelickým náladám i vnitřně propracovaným, křehkým kompozicím.

Jejich osobitý styl novináři popisovali jako "hlučně tichý rock". "Naší starostí je přesně vyvážit sílu a jemnost," vysvětloval Corgan.

Komplikovaná povaha Billyho Corgana, kterého provázela pověst namyšleného egocentrika a kapelového diktátora, dávala ostatním muzikantům zabrat. Výtečně sehraná sestava, ve které působila baskytaristka D’Arcy Wretzky a kytarista James Iha, se neudržela pohromadě. Kapela také přišla o koncertního klávesistu Jonathana Melvoida, který zemřel na předávkování heroinem.

Vlivem personálních změn i nálad Billyho Corgana byla dosavadní kariéra kapely, založené v roce 1988 v Chicagu, rozkolísaná. Zůstává zde ovšem výtečná hudba Smashing Pumpkins, ke které se bude nová sestava vracet, a příslib Corganova nevyhaslého talentu. O budoucnosti téhle skupiny může něco napovědět i její středeční koncert.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

Další z rubriky

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Chystá se Okoř. Festival, kam oddaní fanoušci už vodí i svoje děti

Bubeník Tata Bojs Milan Cais při vystoupení na festivalu Colours of Ostrava....

Festival Okoř, který se v obci pod legendární zříceninou nedaleko Prahy bude konat už podevatenácté, patří k přehlídkám...

Soundtrack uzavře letní sezonu s Amadeem a s hity kapely Queen

Ze zkoušky projektu Amadeus Live

Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady, jenž zabere poslední prázdninový víkend, se už etabluje jako...

Najdete na iDNES.cz