Do Česka se vrací Bob Dylan

  12:40aktualizováno  12:40
Už to skoro vypadalo, že Bob Dylan bude nadále vždycky jen těsně kroužit kolem našich hranic. Od poslední trojice koncertů v pražském Paláci kultury v březnu 1995 hrál například v Linci nebo v Drážďanech a vzhledem k významu, jaký sám živému koncertování evidentně přikládá, jsme jistě o leccos přišli. Letos se konečně mezi Lipsko a Budapešť opět vklínila Praha.

Skandinávská část podzimního evropského turné už proběhla a lze tedy - ovšemže s notnou dávkou obezřetnosti - spekulovat, s čím asi Dylan 23. října do pražské T-Mobile Areny přijede.

Každopádně přijíždí právě včas, protože koncepce jeho vystoupení doznala v posledním roce změn, které nepochybně stojí za pozornost.

Nové tváře, nové písničky
Nezmění-li se dosavadní kurz, pak pro většinu diváků budou překvapením především klávesy, kterými písničkář od loňského října téměř zcela nahradil svoji kytaru.

S výjimkou basisty Tonyho Garniera se od minulých pražských koncertů rovněž postupně obměnila celá sestava. Přijdeme sice o energického kytaristu Charlieho Sextona, který byl hvězdou předcházejícího období, ale na jeho místě je od letošního dubna svérázný patron Freddie Koella (tuzemští návštěvníci festivalu v Rudolstadtu jej před rokem mohli vidět v bandu Willyho De Ville).

Koncerty zřejmě také již neobsahují ostře ohraničenou akustickou část. Jak se zdá, s kytarou vzaly bohužel za své i znamenité úvodní tradicionály a občasné výlety do repertoáru jiných muzikantů. Oproti Dylanovým zvyklostem zatím také nezazněla jediná píseň jako tribut nedávno zesnulému kolegovi - v těchto dnech bychom konkrétně mohli očekávat něco od Johnnyho Cashe.
Koncertní novinkou pro nás bude zhruba třetina setlistu tvořená repertoárem z alb, která v mezičase vyšla, tedy Time Out of Mind a Love & Theft, a také písničkou Things Have Changed z filmu Wonder Boys, za niž Dylan dostal na jaře 2001 Oscara.

Klávesy a kinematografie
Jistěže jsme již dříve na Dylanových albech mohli slýchat piano a rovněž jsme byli svědky jeho více či méně problematických kinematografických aktivit, ale dosud nikdy v takové míře jako nyní.

Oba naznačené momenty, tedy nečekaně výrazná role kláves a četná účast na filmových projektech rozličného druhu, od hraných rolí přes soundtracky až po chystaný životopisný dokument, jsou pro nynější fázi Dylanovy tvorby asi nejpříznačnější a ukazují hluboko do písničkářova mládí.

Můžeme tedy očekávat představitele hlavní role celovečerního filmu Masked & Anonymous zpívajícího za klávesami, tak jak jej - tehdy ještě jako Bobbyho Zimmermana - mohli vidět jeho zírající spolužáci a vyjevení učitelé před bezmála půlstoletím v sále střední školy v Hibbingu.

Bob Dylan, nadšený návštěvník filmů s Jamesem Deanem a obdivovatel rock'n'rollového pianisty Little Richarda, si na stará kolena dost možná dopřává luxus splněných dětských snů. A nezní to prý vůbec špatně.

Bob Dylan při svém prvním pražském vystoupení ve Sportovní hale.

Bob Dylan při svém prvním pražském vystoupení ve Sportovní hale.

Písničkář a kytarista Bob Dylan.

Autor:

Nejčtenější

Dvě promarněné epizody, tvrdí fanoušci Hry o trůny čekající na krev

Hra o trůny - plakát k 8. řadě

Konec je zase o něco blíž, HBO odvysílala druhou z šesti epizod závěrečné řady seriálu Hra o trůny. A soudě podle...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Zemřel herec Jaroslav Kepka, hrdina pohádky Rumplcimprcampr

Jaroslav Kepka v pohádce Rumplcimprcampr (1997)

Ve věku 83 let zemřel herec Jaroslav Kepka, známý mimo jiné z pohádek Rumplcimprcampr či Nesmrtelná teta. Zprávu...

Nejdelší komiks. Tři hodiny trvá, než svou hru dovedou Avengers do konce

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Minule zbyly ze světa jen trosky, takže superhrdinové musí ve finále série nazvaném Avengers: Endgame zavést opět řád....

Další z rubriky

RECENZE: Pořád se drží. „Chemici“ zvou do lákavé říše bez geografie

Chemical Brothers v hudebním filmu Don't Think

Britské elektronické duo The Chemical Brothers vydává po čtyřech letech novou desku nazvanou No Geography. Zve na ní do...

RECENZE: Glen Hansard jde od šepotu do rozmáchlých gest

Glen Hansard (Pražský hrad, 20. 8. 2013)

Irský písničkář Glen Hansard vydal v rychlém sledu další desku. Dostala název This Wild Willing a je více než hodinovou...

Britští New Order zahrají poprvé v Praze. Zahájí tu své podzimní turné

Kapela New Order v aktuální sestavě

Jedna z nejuznávanějších a nejvlivnějších kapel osmdesátých let New Order vystoupí 3. října ve Velkém sále pražské...

Najdete na iDNES.cz