David Kraus: Slečna Vondráčková mi je jedno

  0:40aktualizováno  0:40
Mladý zpěvák David Kraus, jehož vyznání Zuzaně Norisové se v současné době line z většiny tuzemských rozhlasových stanic, přišel do redakce iDNES, aby on-line odpověděl na dotazy čtenářů. Většina otázek směřovala na dívky, kterým věnoval skladby na debutovém albu. A proč nevěnoval jednu z nich také Lucii Vondráčkové? "Slečna Vondráčková mi je jedno," odpověděl Kraus.

Soutěžit o debutová CD Davida Krause můžete ZDE


V jiné z odpovědí zase potvrdil, že se pod zkratkou Linda R. skrývá mladá herečka Linda Rybová. Čtenáře také zajímalo, co si chce David Kraus svými texty dokázat: "Já si s texty nic nedokazuji. Já jsem sám k sobě upřímný, aspoň v těch textech. Myslím si to, tak o tom udělám písničku a víc se tím nezabývám."

Svoji první desku dvaadvacetiletý Kraus založil na osobních a často i kontroverzních milostných výpovědích. Obsahuje 11 skladeb; jedna z nich, věnovaná slovenské herečce a zpěvačce Zuzaně Norisové, vešla díky pozornosti tuzemských rádií ve známost. Nové album Kraus pokřtí v pražském Paláci Akropolis 22. května.

Kompletní záznam on-line rozhovoru s Davidem Krausem najdete ZDE.

"V 6. třídě na základní škole jsem dostal první syntetizátor. Od tý doby si vlastně skládáním písniček řeším „osobní věci“. Někdo si píše deník, jinej se z toho „vypíše“ v próze, další se z toho „vymaluje“ a já se z toho dostávám skládáním písniček. Beru to vlastně jako „art – terapii“. Přesně si pamatuju, jak vznikla moje první písnička. Přišel jsem, ze školy domů a stěžoval si otci na učitelku. A on na to: „Tak to napiš!“ Tak vznikla písnička „Bartáková, to je svině!“, vypráví David Kraus o tom, kdy a jak začal psát vlastní písničky.

Kraus je autorem textů i muziky. Které kapely nebo zpěváci ho v tomto směru nejvíce inspirovali? "V roce 1989 se otveřely „hudební stavidla“ a začala sem proudit fůra muziky. Do tý doby nebylo k poslechu v podstatě nic jinýho, než Horňák s Bartošovou, který jsem, samozřejmě, taky „sjížděl“. A z nich jsem rovnou přesedl na Prince, Rolling Stone a King Crimson. Taková ta “veselá muzika” jako DJ Bobo, který byly tenkrát plný rádia, mě ale nikdy nijak neoslovila… Stejně jako The Beatles, dodává David Kraus.

KRITICKÝ METR - 40%
autor: Vladimír Vlasák

Samčí pop 
Chytrý sameček, který míchá klišé  pop-music s pobavením a drzostí - to je  DavidKraus. Podmračený  syn herce Jana  Krause napsal muziku i texty, zpívá nebo spíše vypráví, podílel  se na aranžmá všech jedenácti skladeb. Nadžánrově písně  zvoní kytarami nebo  pulzují trubkami a přizpůsobivě se ohýbají  vstříc tématům. Když Kraus zpívá  Holka z Moravy, hudební  doprovod úchylně zajuchá. Cynický Kraus stojí jako  kohout  na dvorku a natřásá si peří, "drze balí" Zuzanu Norisovou,  nabízí se  ženským jako opravdový chlap a potom se shodí  v písni V klídku, když přizná:  "Vono to není tak lehký."  Vtipná místa se střídají s trapnými - asi by to chtělo  více  jaggerovského nadhledu a sršatějšího sexuálního jiskření.  K tomu patrně  dojde, až sameček dozraje v opravdového nadsamce.

David Kraus při on-line rozhovoru.

Autoři:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

GLOSA: Prvnímu dni Colours vládly ženy… a Radek Pastrňák z Buty

Florence + The Machine - Colours of Ostrava 2019

Úvodní program 18. ročníku festivalu Colours of Ostrava se nesl ve znamení velkých ženských hlasů. Středeční nabídka...

Oživlá kávová zrnka a harlekýn. Začínají Letní slavnosti staré hudby

Collegium Marianum

Jubilejní, dvacátý ročník pražského festivalu Letní slavnosti staré hudby zahájí ve čtvrtek večer koncert Jubilate Deo....

Já a nejmilejší? To ať soudí jiní, říká objev Walker a hvězda Colours

Tom Walker

To jméno samozřejmě na plakátech letošních Colours of Ostrava viselo už nějakou dobu, při ranní cestě do práce si jej...

Najdete na iDNES.cz