Odhalím pozadí písní včetně konce Orlíku, slibuje Daniel Landa

  6:57aktualizováno  6:57
Zpěvák a autor Daniel Landa potvrdil akustické turné. Odstartuje 29. října v brněnském Semilassu, následně navštíví Žďár nad Sázavou, Hradec Králové, Ostravu, Zlín, Prahu, Karlovy Vary a skončí v lednu v Českých Budějovicích. „Budeme blíž publiku a celkově to bude mnohem osobnější,“ avizuje.

Daniel Landa 27. října 2018 v brněnské DRFG Areně na svém turné k padesátinám | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Upřímně mě to překvapilo, mám vás zafixovaného jako rockera. Po akustickém provedení svých písní jste toužil delší dobu?
Už před lety jsme udělali experiment jménem Dilema pyrotechnika, což bylo pár akustických koncertů, a hodně mě to bavilo. Způsob komunikace byl totiž jiný. Koncert v divadle se nedá srovnávat s rockovým nářezem. Dobře se uslyším, a navíc na lidi uvidím. Bude to daleko osobnější, a protože mám i výborné hráče, tak písničky budou prostě jiné. Moc jim to sluší.

Začal jsem tarotovou kartou Blázna, vzpomněl Landa. Hlásí návrat k civilu

Už zkoušíte? Ono by asi nedávalo smysl ohlásit koncerty, byť za půl roku, ale pak zjistit, že to z nějakého důvodu nejde.
Jde to, jak říkám, už jsme akusticky hráli. Navíc moje písně stojí na příbězích a ten harmonický základ vyrostl z českého folku.

Kdo vás bude doprovázet?
Kromě Jirky Vopavy, který hrál v Copu, a Káji Maříka, taky starého matadora, jde o mladé kluky, bráchy Dana a Honzu Heřmanovy na kytaru a basu. Milujou hudbu a jsou to velice šikovní hráči. Na bicí zahraje Lenka Dundrová. A já budu mastit beglajt na španělku.

Nebude to pro vás problém zazpívat? Protože takhle oholené je to trochu jiná disciplína než ten zmiňovaný rockový nářez.
Nemám s tím problém, a to hlavně proto, že se u toho uslyším. A pořádně uslyším i kapelu. Poslední dvě turné jsem jel s pódiem uprostřed haly – a už nikdy více. Tam se ten zvuk slije v ohromnou kouli.

Je pravda, že loňské turné nebylo po zvukové stránce nejpříjemnějším zážitkem.
No jasně, to bylo místy zoufalství, protože zvuk se v hale odráží, mně to bere zpěvový mikrofon a ve výsledku slyším kouli bez tóniny a vůbec netuším, kam a jak nastoupit. Tady to bude všechno hezky čitelné. Nepotřebuju ani tolik slyšet sám sebe jako ostatní nástroje. A to je v akustickém provedení výrazně lepší.

Takže máme čekat umělecky cennější vystoupení než v hale?
To se myslím vůbec nedá porovnávat. Co si budeme povídat, rockový koncert je založený na energii. Lidi písničky znají a jdou si pro příval energie. Tady o ten tlak vůbec nepůjde. Písničky píšu jako takové filmečky s příběhem a tady je budu moct daleko líp interpretovat. Hudba i texty lezou ven mnohem víc.

Vstupenky na akustické turné na iDNES Ticket


Narazili jste na písně, které by v akustické podobě naopak nevyzněly, nefungovaly?
Ani ne, všechno je dobře přizpůsobitelné. V tom problém není.

Nicméně dramaturgie bude od rockového koncertu jistě odlišná.
Bude jiná, i když samozřejmě nemůžeme nezahrát hity, to by nás lidi asi prokleli. Takže jsme vybrali určité nosné písně, ale obklopili jsme je těmi méně hranými, jako je třeba Vodrhovačka. Dneska je doba daleko rychlejší a i texty jsou míň náročné. Neříkám, že moje původní jsou nějak super náročné, ale mají obrovský „zadní prostor“. Málokdo ví, že třeba píseň Valčík vypráví o konci Orlíku, o špatně pochopené jiskře. Je to velmi emotivní věc a akustická úprava tomu ještě dodá. Navíc budu některé písně uvádět a možná řeknu, že Pozdrav z fronty je inspirovaný Remarquem, Motýlka jsem napsal, když jsem přišel z kina z filmu Takoví normální zabijáci. Většina písní má nějaký hlubší kontext, lidi se to dozvědí a ten smysl z toho poleze ven. Ale koncert nebude zas až tak užvaněný.

U halových turné je celkem dané, kde se bude konat. Jak jste vybírali sály na tuto šňůru?
Nechal jsem na manželce, ať se podívá po důstojnějších prostorách. A protože to je šňůra, tedy provázek, který se dá navazovat, tak možná přidáme ještě další sály. Ale třeba až další podzim, přes příští léto máme domluvené zase jiné aktivity.

Fotogalerie

Jak to vypadá s dokumentem Odžito, kde jste chtěl širšímu publiku odhalit experiment s kouzelníkem Žitem?
V téhle fázi se tomu nemůžu skoro vůbec věnovat, protože jsem z experimentu přešel rovnou do praxe. Dělám školení mentálního tréninku hlavně pro firmy. A byť je Žito příběh umělcovy proměny, tak s mentálním tréninkem dost úzce souvisí. Takže na film nezbývá úplně čas. To je jako s pokračováním rockové opery Klíč králů. Chci ho napsat, jen se to pořád odkládá. Jenom doufám, že Žito neztratí na zájmu. Díky těm školením už je spousta lidí, kteří pochopili, proč se ten příběh odehrál. Dávám ho jako příklad. Jestli to takhle půjde ještě dva roky, možná ten film bude zbytečný.

Pokouším se představit si, jaké to je, když na školení nějaké firmy přijde rockový zpěvák Daniel Landa… a začne lidi školit. Jak reagují?
Máme natočenou spoustu záběrů – potápění se žraloky, zápas v thajském boxu, havárie na rallye – na kterých se dá leccos odvyprávět. Lidi jsou překvapení, ale po pár minutách reagují dobře. Ale to byl od začátku účel Žita. Všechno zmást, rozbít a přeskládat. Je to fénix z popela, akorát záměrný. Víte, jak to skončí, byť ne přesně.

Takže setkání s jiným publikem představuje příjemný zážitek?
Ano, reakce jsou skvělé. Hodně lidí ode mě neočekává souvislou větu a ti jsou překvapení nejvíc. Když nejsou velká očekávání, můžete jenom překvapit.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Good vibrations po 50 letech! Beach Boys jsou zpět

Oslavy Dne nezávislosti se v Bostonu konaly kvůli obavám z hurikánu o den...

Jedna z nejúspěšnějších kapel 20. století The Beach Boys se vrátí do Prahy přesně padesát let od svého prvního...

Radiohead kdosi vydírá ukradenými archivy, kapela raději vše zveřejnila

Britská kapela Radiohead při koncertu na pražském Výstavišti (23. srpna 2009)

Britským Radiohead někdo odcizil archivní materiály a snaží se tak kapelu vydírat. Pokud prý nezaplatí 150 tisíc...

Stýská se mi po vystupování s Hanou Hegerovou, řekl Malásek Za scénou

Klavírista a skladatel Petr Malásek v kulturním magazínu Za scénou.

„Je to osm let, co se Hana Hegerová rozhodla ukončit svou aktivní pěveckou kariéru a jak se ta doba vzdaluje, tím více...

Najdete na iDNES.cz