Folkrockoví fanoušci znají Lucii Redlovou především jako frontmanku skupiny Docuku. Příležitostná spolupráce mezi touto valašskomeziříčskou zpěvačkou a multiinstrumentalistkou a irskou kapelou The Wall je však už více než dva roky stará (a sahá mimochodem do doby, kdy si jiné lokálně shodné spojení Irglová-Hansard mohlo o světovém úspěchu nechat jen zdát).
Sólové album Lucie Redlové produkoval jeden z bratří Wallů, Steve. "Skupinu The Walls k nám dotáhl jeden nadšenec z Irska, který u nás byl právě kvůli Glenovi Hansardovi a jeho The Frames," říká Lucie Redlová. "Asi jsou ti Irové nám Valmezačkám souzení, protože po několika jejich návratech jsem Steva Walla oslovila, zda by nechtěl produkovat mojí desku, a on souhlasil."
The WallsIrská kapela bratří Stevea a Joea Wallových vznikla v roce 1998, oba spoluzakladatelé měli bohaté zkušenosti z minulé skupiny The Stunning, která prodejem svých alb dosáhla stupně platinové desky. Za první i druhé album (to, s názvem New Dawn Breaking, se právě dostalo do české distribuce) získali The Walls v Irsku zlaté desky a obě alba poskytla rádiím několik silných hitů. The Walls hráli jako předkapela na vyprodaných koncertech velikánů jako jsou U2, Red Hot Chili Peppers nebo Bob Dylan. The Walls se věnují typicky irské odnoži rocku, se silným důrazem na melodiku a s širokým spektrem zvukových složek od old school akustických nástrojů po citlivě použitou elektroniku. |
Na nahrávání se kromě Stevea Walla podíleli i další členové jeho kapely. Z českých hudebníků se ve studiu vystřídali a svými nástroji ozvláštnili sound alba například Petr Ostrouchov (někdejší kytarista Sta zvířat, zde mj. v poměrně netypické roli klavíristy) či basklarinetista Petr Valášek (jinak člen Clarinet Factory).
Písničky Lucie Redlové (sama si skládá - zatím? - pouze hudbu, texty dodávají Radka Bzonková, Jakub Horák a Lada Hiclová; přestože autoři nejsou příliš schopni vyhnout se folkovým klišé, v podání Lucie Redlové působí poměrně autenticky, což je nejpodstatnější) velmi příjemně balancují na hraně přímočarého interpretačního výrazu a sofistikované studiové práce.
V živém podání jim sice možná bude chybět větší hudební hloubka, Redlová však tuto absenci svým evidentním šarmem hravě dožene. Písničkářka je ostatně stále na začátku své dráhy a její zřejmý talent (že by geny po otci, valašském folkrockovém géniovi Vlastovi Redlovi?) jí další rozvoj autorského rukopisu nepochybně umožní.
Lucie Redlová: První, poslední
vyd. Negativ, čas 34:57
Hodnocení iDNES.cz: 60 %