Dagmar Voňková zhudebnila třpytivost, průzračnost i stín

  16:06aktualizováno  16:06
Originální písničkářka a stále hledající kytaristka Dagmar Voňková se dopracovala do dalšího stadia své tvorby. Je zachyceno na novém albu Slunci ležím v rukou, natočeném ve spolupráci s pianistou Zdeňkem Zdeňkem.

Dagmar Voňková vystoupila v roce 2006 na festivalu Tichý hlas | foto: www.zide.cz

Kdo má Dagmar Voňkovou zafixovánu především jako experimentátorku, hrající na kytaru neortodoxními metodami, rozeznívající struny jedním nebo dokonce dvěma smyčci, jako autorku a interpretku vyloženě alternativních hudebních ploch s minimem slov, jako zpěvačku atakující až pohanskými obrazy v textech - ten bude albem Slunci ležím v rukou nepochybně překvapen, ne-li zaskočen.

Kdo je Dagmar Voňková

Dagmar Voňková - AndrtováČeská písničkářka a kytaristka (nar. 1948) se poprvé objevila v roce 1971 v soutěži časopisu Mladý svět, posléze se stala členkou písničkářského sdružení Šafrán (spolu s mj. Jaroslavem Hutkou, Vladimírem Mertou nebo Vlastimilem Třešňákem). Po rozpadu Šafránu nekoncertovala, na scénu se vrátila v 80. letech s naprosto unikátním stylem hry na kytaru i psaní písní. Zaujala i v zahraničí, byla jedním z prvních Čechů, kteří vystoupili na respektovaném festivalu v dánském Roskilde. Debutové album vydala v roce 1986.

Zdá se, že Voňková se propracovala do tvůrčí etapy nalezení nové přímočarosti, průzračnosti, čistoty, rezonující v hudebním smyslu především repetitivními strukturami. Ty samozřejmě nejsou v její tvorbě novinkou, nicméně nová je sound dvojice, ve které minimálně rovnocennou, v některých písních dokonce dominantní roli hraje klavír Zdeňka Zdeňka.

Kdo je Zdeněk Zdeněk

Český původně jazzový pianista, klávesista a skladatel (nar. 1960) byl jednou z hlavních muzikantských osobností, které se prosadily v 80. letech. Byl zakladatelem a vedoucím skupiny Naima, kterou prošla řada dodnes významných jazzmanů, např. saxofonista František Kop, kytarista Peter Binder nebo kontrabasista Jaromír Honzák. Zdeněk Zdeněk pracoval i jako studiový hudebník, několik let byl šéfem doprovodné kapely zpěvačky Vlasty Průchové, spolupracoval i s Hanou Hegerovou. Jiřímu Schmitzerovi produkoval album Bouda, jeho doménou v posledních letech je ale zejména scénická a filmová hudba.

Hudba Voňkové a Zdeňka se většinou odehrává v jakýchsi "vlnách", které - podobně jako třeba v některých Glassových skladbách - dodávají minimalistickým strukturám silně emocionální rozměr. Ten zesilují i pasáže, ve kterých nelze zejména u Zdeňka přeslechnout vlivy evropské klasiky (např. až chopinovské klavírní nálady ve Višni).

Všech dvanáct písní si přitom udržuje formální ucelenost a pevnost a hudební složka v nich tentokrát zcela slouží zpěvu, potažmo textům. Na to u Voňkové také nejsme příliš zvyklí.

Dagmar Voňková na festivalu Tichý hlasTextová složka vcelku očekávaně přináší variace na přírodní lyriku, jež má kořeny v lidových písních - na ty má Voňková odjakživa "copyright". S hudební průzračností takové texty dokonale a zcela přirozeně rezonují a nevadí ani občas příliš patetický zpěv (třeba hned v úvodní písni Jívy). Zajímavým a do celku zapadajícím obohacením jsou prvky alikvotního zpěvu (nejvíce v písni Háje).

Některé písně ale zacházejí mnohem dál než k lyrickým polohám. Za domem, za polem je sice starosvětsky prostý pseudolidový text o konci vztahu, ve vyloženě radostném zhudebnění se ale dostává do hodně neobvyklé polohy.

K ve své tvorbě zcela ojedinělému tématu se Voňková dostala v textu Ester a Géza, spíše lyrickém náznaku tragického válečného osudu dětí "nevítaného" původu, který napovídají jejich jména.

A další velkou "pecku" dostane posluchač na závěr, když v textu Oliva Voňková zpracovává mimořádné téma vztahu ve stáří, resp. při těžké nemoci ("Pokoj hospicu je naše loď/jsme v ní sami, v tiché kajutě."). Přitom se obě posledně jmenované písně při vší formální vybroušenosti zároveň asi nejvíce vymykají tónu celého alba.

Dagmar Voňková na festivalu Tichý hlasDagmar Voňková rozhodně nepatří k umělcům, kteří by své fanoušky nadměrně zahrnovali novou produkcí - od posledního řadového alba Voliéra, nahraného v duu s Radimem Hladíkem, museli čekat plných dvanáct let (dlouhou dobu "zkrátilo" v roce 2004 skvěle zpracované archivní dvojalbum Milí moji, přinášející dvě alba z 80. let a řadu bonusů).

Novinka Slunci ležím v rukou jasně naznačuje, proč Voňková za svou dlouhou kariéru vlastně přichází teprve se čtvrtým albem (nepočítáme dánský "živák", singly, EPčka ani příspěvky na různé kompilace). Nikdy totiž nepustí z ruky nic, za čím by si nemohla plně stát a co by neodráželo její vývoj (skutečně - každé její album je v mnoha ohledech jiné, byť základní směr samozřejmě drží). Zkrátka - nic, co by nečnělo vysoko nad zdaleka nejen domácí průměr.

Dáša Voňková a Zdeněk Zdeněk: Slunci ležím v rukou
vyd. Indies Happy Trails, čas 44:44
Hodnocení iDNES.cz: 90 %

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Já a nejmilejší? To ať soudí jiní, říká objev Walker a hvězda Colours

Tom Walker

To jméno samozřejmě na plakátech letošních Colours of Ostrava viselo už nějakou dobu, při ranní cestě do práce si jej...

Karel nemá rád, když ho imituju, řekl o Gottovi Michal David v Rozstřelu

Michal David, Jitka Zelenková a  novinář Václav Hnátek v Rozstřelu o Karlu...

Karel Gott je nejen neopomenutelný fenomén, ale především muž, který v neděli oslaví neuvěřitelné osmdesáté narozeniny....

Karle, zpívej! Nemluv! vzkázal mi Forman, vzpomíná jubilující Gott

Karel Gott ve videoklipu k písni Srdce nehasnou

Slaví narozeniny, píše paměti. Čerstvý osmdesátník Karel Gott je v jednom kole. V rozhovoru pro iDNES.cz zavzpomínal...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz