Colours potřetí: Český den, skvělé taneční retro a horor, který neděsí

  13:26aktualizováno  13:26
Ostravu zalilo slunce a hudba. Třetí den Colours of Ostrava přinesl velmi zajímavé účinkující ze všech koutů světa, výrazně bodovali i domácí interpreti, zejména klasikové různých žánrů.

Apollo 440 - festival Colours of Ostrava (16. července 2011) | foto: Marek Dvořáček, iDNES.cz

Už když návštěvník do areálu Černé louky krátce po třetí hodině odpolední dorazil, přivítal ho a řádně nakopl svěží dechovkářský etnomix v podání belgických L'Orchestre International du Vetex, zhlédnuvších se v balkánské hudební tradici, ale dodávajících svému vystoupení zábavnou varietní příchuť.

Vltava: Robert Nebřenský - festival Colours of Ostrava (16. července 2011)

Vltava (Robert Nebřenský)

Pražská Vltava, která po loňském znovuobnovení koncerty spíše šetří, se rozhodně nepodbízí přehlídkou svých "greatest hits" (jakkoli by jich pár dalších, kromě těch, kterým neodolá, posluchač ještě přivítal). Díky angažmá kytaristy Petera Bindera má Vltava oproti minulosti poněkud posunutý instrumentální výraz, který by rozhodně byl čas zaznamenat na nahrávku.

Česká paráda pokračovala třemi vydařenými sety na Černé louce. Garage oproti boskovickému vystoupení minulý týden ochuzená o jednu ze tří kytar sice poněkud zmírnila svou dusavost, tím se ale diváci nenechali zaskočit. Hitový blok dobré značky a očividně znovunalezené chuti k hraní ocenili.

Stejně tak si na reakce publika nemohl stěžovat Traband, který hrál převážně repertoár z posledních alb, samozřejmě včetně ještě teplého Neslýchané. S hostující Lucií Redlovou na mandolínu ve třech písničkách dostal velmi zajímavý rozměr. Je Redlová natolik vytížena, že by nestálo za to jí "hodit lano" natrvalo, Jardo Svobodo?

Garage & Tony Ducháček - festival Colours of Ostrava (16. července 2011)

Tony Ducháček (Garage)

Traband: Jarda Svoboda - festival Colours of Ostrava (16. července 2011)

Jarda Svoboda (Traband)

Slzu pamětnického dojetí asi zatlačil nejeden návštěvník vystoupení seskupení, ne asi úplně přesně pro tuto chvíli nazvaného Marsyas a tvořeného revivalem Petr Kalandra Memory Band s Oskarem Petrem a hlavně do pěvecké formy se vrátivší Zuzany Michnové. Série písní, které v posledích čtyřiceti letech udávaly dobrý tón českého folkrocku, osvědčila neutuchající kvalitu i mimo přirozené klubové prostředí. Velké pódium Michnové a spol. velmi slušelo.

Marsyas: Zuzana Michnová - festival Colours of Ostrava (16. července 2011)

Zuzana Michnová

Marsyas: Oskar Petr - festival Colours of Ostrava (16. července 2011)

Oskar Petr

Blok tří prvořadých hvězd dne na hlavním pódiu pod Slezskoostravským hradem zahájil Salif Keita. Lze si jen těžko představit, že by - v podobném žánru - odehrál lepší blok Youssou N'Dour, za kterého z důvodu nemoci Keita zaskočil. Keitova hudba jde hluboko k severoafrickým kořenům, přesto je velmi sdělná a v hybném rytmu a písničkových formách srozumitelná i nespecializovanému festivalovému posluchači.

Přestavbu hlavní scény mohli posluchači strávit buď na vedlejší Park stage, kde nepříliš invenční, ale vcelku příjemný najazzlý pop a la Norah Jones zpívala Andreya Triana, nebo přejít přes řeku na japonské stavěče kytarových stěn Mono. V obou případech šlo určitě o zajímavější vystoupení než to následující "hvězdné" v podání britské kapely The Horrors.

Salif Keita - festival Colours of Ostrava (16. července 2011)

Salif Keita

Andreya Triana - festival Colours of Ostrava (16. července 2011)

Andreya Triana

Opět se ukázalo, jak je potřeba názory kritiky "za Kanálem", která je před časem přijala s dokořán otevřenou náručí, dělit nejméně dvěma. Kopírka všeho možného od Joy Division po The Cure sice není naživo bez kouzla, ale že by si zasloužila o moc víc než pozvání na abiturientský večírek, to tedy, s prominutím, taky ne.

Před poslední hlavní kapelou bylo ideální strávit čas na marockých Oudaden. Ti byli z celého dne bezesporu nejhlouběji ukotveni v tradici své země a do publika svou hudbu perou bez kompromisů. Jen s malou nadsázkou lze říct, že minimalista Steve Reich je proti nim se svými hudebními strukturami popový hitmaker - Oudaden docilují mimořádného ataku repetitivní zvukovou stěnou, vlastně ne nepodobnou té v podání Mono, i když vychází ze zcela odlišného kulturního kontextu.

The Horrors - festival Colours of Ostrava (16. července 2011)

The Horrors

Oudaden - festival Colours of Ostrava (16. července 2011)

Oudaden

Vyvrcholení celého dne obstarali Apollo 440, kapela, která jako jedna z prvních ukázala, že kytara v taneční hudbě není cizorodý prvek, ba právě naopak. S patřičnou pódiovou a světelnou show bylo sice jejich vystoupení tak trochu retro-večírkem pro ty, kteří si ještě pamatují 90. léta, ale zjevně odvázalo i spoustu návštěvníků, kterým podobnou hudbu pouštěli rodiče do peřinky. Aniž by kdokoli musel mít pocit, že je přítomen srazu SRPŠ.

Apollo 440 - festival Colours of Ostrava (16. července 2011)
Apollo 440 - festival Colours of Ostrava (16. července 2011)

Apollo 440

K odchodu z areálu vyhrávali návštěvníkům, jejichž počet se po třech dnech podle pořadatelů zastavil na čísle 22 tisíc, jeseničtí Priessnitz. Z nabízené volby závěrečného hitu, zda vyrazit "na sever, na západ, na východ či na jih" si leckteří nevybrali a variace "Na Plzeň" (čímž nebyla myšlena jen západočeská metropole, ale hlavně jistý tamní tekutý produkt) jejich cesty nasměrovala do barů nedaleké Stodolní.

Poslední den Colours of Ostrava bude ve znamení další hvězdné nálože, mj. Yanna Tiersena (20.15 hod.), Swans (21 hod.) a Caveova Grindermana (22.30 hod.). Na Park stage představí svoje akvizice vydavatelství Indies Scope (mj. Květy, Jananas, DVA), silnou nabídku má i New York City stage např. v podobě bluesových Hazmat Modine či velkého zydeco-jezdce Cerdika Watsona.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Turné pražských filharmoniků nebude. Číně vadí Hřibova slova o Tchaj-wanu

Nový pražský primátor Zdeněk Hřib v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (22....

Turné pražských filharmoniků v Číně se neuskuteční. Čínské úřady odložily termín na neurčito. Důvodem jsou podle PKF...

RECENZE: Pěvkyně bojovala s přírodními živly. Ale nejen s nimi

Sopranistka Olga Peretyatko při svém vystoupení na festivalu Smetanova Litomyšl

K půvabům i rizikům „podširákových“ festivalů patří příroda. Své o tom vědí i v Litomyšli, kde již několikrát museli...

Garbage do Prahy nepřijedou. Pořadatel nabízí slevu na slovenský koncert

Kapela Garbage

Kultovní americká kapela Garbage, která se v pondělí 24. června měla po dlouhých letech vrátit do Prahy, nakonec...

Najdete na iDNES.cz