Colours ohlásily program, budou převládat ženy

  17:04aktualizováno  17:04
Jeden z vůdčích domácích hudebních festivalů Colours of Ostrava definitivně zkompletoval program svého sedmého ročníku a prezentoval jej novinářům. Zároveň osobně představil jednu z hlavních hvězd, malijského písničkáře Habiba Koitého.

Habib Koité | foto: archiv

Sedmé Colours of Ostrava se odehrají ve dnech 10.-13. července. Fenomenální kytarista, zpěvák a skladatel Habib Koité bude nejen jedním z jejich nejzajímavějších zahraničních hostí, ale vystoupí také dnes večer v pražském Paláci Akropolis. Na obou vystoupeních zahraje především písně ze svého nového alba Afriki.


Kdo je Habib Koité

Habib Koité je novátorský malijský písničkář propojující západoafrickou griotskou tradici se západním rockem. Představuje hudebníka pro "generaci posluchačů stávající se svědkem zhroucení kulturních bariér". Jako jeden z mála zmírnil předpověď senegalského zpěváka Youssou N´Doura, že zpopularizovat africkou hudbu nebude pro její odlišný výrazový slovník snadné.

Na nekonečném, mnohaletém turné získal obdiv Evropy, už několikrát roztančil pražskou Akropoli a přinutil Američany změnit názor na původ blues. "Malijský kytarista Ali Farka Touré a americký bluesman John Lee Hooker hráli velmi podobnou hudbu; písně ze západní Afriky a blues jsou si podobné nejen hudebně, ale i společným pocitem," řekl Koité na tiskové konferenci v Praze.

O Koitém je známo, že s alby šetří, ať už pro svůj perfekcionalismus, kdy hodně času stráví u skládání a bádáním ve studiu nad detaily. Je stále rovněž na nekonečném turné a Koiteho koncerty patří mezi vyhledávané atrakce. Stále má po boku věrnou kapelu Bamada a upřednostňuje akustický zvuk s vévodícím balafonem Keletiqui Diabateho.

Lehkonohost, hravost a přirozenost se tu pojí s Koitého vynikající kytarou - říkají mu africký Eric Clapton - do níž se vplétají také struny harfy ngnoni a zvuk nepostradatelného bubínku talking drum. Koité unikátním způsobem zužitkovává celou řadu malijských stylů, které koloruje rockem, funky, reggae a latinou. "Pracuji s malijskou tradicí, zároveň ale toužím po její moderní podobě. Chci otevřít okno mladé generaci, umožnit jí seznámit se s vlastními hudebními kořeny. Afriku až příliš drancuje západní pop-music," říká.


Hlavně ženské hlasy
Festival Colours of Ostrava letos představí přes 100 kapel a interpretů všemožných hudebních žánrů. Mezi největší hvězdy patří irská písničkářka Sinéad O´Connor, manchesterští bohémové Happy Mondays, světově stále populárnější neworská gypsy-punková kapela Gogol Bordello, elektronické hvězdy Goldfrapp či slavný norský jazzový saxofonista Jan Garbarek.

Nejaktuálnějším přírůstkem festivalového programu je bývalá zpěvačka známé britské elektronické kapely Lamb Lou Rhodes, jež se s pořadateli festivalu spojila prostřednictvím serveru MySpace. Lou Rhodes se dnes věnuje akustické hudbě v nejlepších tradicích ostrovního folku.

Podle ředitelky festivalu jsou pomyslnou červenou nití dramaturgie zajímavé ženské hlasy. Kromě Sinéad O´Connor jmenovala například izraelskou zpěvačku jménem Noa, kanadskou Inuitku Tanyu Tagaq, ale i české hvězdy Lucii Bílou a Báru Basikovou. Ani ty nebudou na festivalu chybět.

Větší důraz než v minulých letech kladli pořadatelé na vybudování divadelní části programu. Mezi účinkujícími jsou například Vizita Jaroslava Duška, divadlo Skutr či Buchty a loutky. Náklady na letošní ročník činí 12 milionů korun, což je dvakrát více než před dvěma lety.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Když jsme přilétali, vítaly nás tanky a stíhačky, vzpomínají Beach Boys

Zpěvák Mike Love je posledním ze zakládajících členů Beach Boys, kteří stále...

Legendární Beach Boys u nás hráli předloni a předtím samozřejmě v roce 1969 na koncertech v Praze, Bratislavě a Brně. A...

Good vibrations po 50 letech! Beach Boys jsou zpět

Oslavy Dne nezávislosti se v Bostonu konaly kvůli obavám z hurikánu o den...

Jedna z nejúspěšnějších kapel 20. století The Beach Boys se vrátí do Prahy přesně padesát let od svého prvního...

Radiohead kdosi vydírá ukradenými archivy, kapela raději vše zveřejnila

Britská kapela Radiohead při koncertu na pražském Výstavišti (23. srpna 2009)

Britským Radiohead někdo odcizil archivní materiály a snaží se tak kapelu vydírat. Pokud prý nezaplatí 150 tisíc...

Najdete na iDNES.cz