Colours Of Ostrava shání Rolls Royce mezi klavíry

  14:37aktualizováno  14:37
Klavír značky Steinway, jehož cena se pohybuje v řádech milionů korun a na Moravě jsou údajně jen dva kusy, v těchto dnech shánějí členové produkčního týmu mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava.

klavír Steinway | foto: archiv iDNES.cz

Jan GarbarekNa pódiu si ho přeje mít proslulý norský saxofonista Jan Garbarek. "O tomto požadavku jsme se dozvěděli ve čtvrtek. Teprve ho začínáme řešit a hledat odpovídající nástroj," řekla ředitelka festivalu Zlata Holušová.

Podle Filipa Baygera z ostravského obchodu Hudební nástroje Bayger si norský umělec vyžádal opravdu špičkový nástroj. "Co je jaguár či Rolls Royce mezi automobily, to je steinway mezi klavíry," vysvětlil odborník. Dodal, že cena základních modelů se pohybuje kolem dvou až tří milionů korun.

"Jsou to mistrovské koncertní nástroje. V nižších cenových kategoriích se jednoduše nevyrábějí," řekl Bayger s tím, že na Moravě a ve Slezsku jsou podle něj jen dva kusy, oba v Ostravě. Vlastní je Janáčkova konzervatoř a Janáčkova filharmonie. "Ještě jsme s nikým o možnosti zapůjčení nemluvili a nejednali. Opravdu je to čerstvá záležitost," řekla Holušová.

Podle publicisty Jiřího Moravčíka tyto požadavky ale neznamenají rozmazlenost hudebníků. "Je to naopak důkaz toho, že si za svou hudbou stojí a chtějí ji prezentovat v těch nejlepších podmínkách. Chtějí zahrát na veřejnosti tak jako v nahrávacím studiu," řekl.

I podle dalších podmínek patří Jan Garbarek mezi nejnáročnější hosty letošního ročníku festivalu. Ve smlouvě podle Holušové například požadoval, že před ním na pódiu nesmí nikdo jiný hrát a koncert nebude trvat klasickou festivalovou hodinu.

"Bude mít přesně dvě hodiny a deset minut," doplnila ředitelka s tím, že takto náročná nebyla ani hlavní hvězda, kterou je irská zpěvačka Sinéad O'Connorová. "Ta požadovala pouze kuřáckou šatnu," konstatovala Holušová.

Festival se uskuteční od 10. do 13. července v centru Ostravy. Vystoupí na něm i britští Happy Mondays, z USA opět přiletí Gogol Bordello. Mezi hlavní hvězdy dále patří kapela Goldfrapp či zpěvačka Lou Rhodesová.

Z českých interpretů se návštěvníci mohou těšit například na J.A.R., Báru Basikovou a další. Příznivci domácích účinkujících se ale musejí připravit na to, že jejich oblíbenci nebudou dostávat prostor na hlavní scéně a hlavně ne ve večerních hodinách. "Budou to spíše dřívější časy a scéna ve stanu. Počet zahraničních hvězd je letos opravdu velký," vysvětlila Holušová.

Pořadatelé odhadují, že by se letos mohlo podařit vstupenky na festival vyprodat. V předprodeji je už nyní prodáno o třetinu více lístků, než tomu bylo loni v tomto období. "Kapacitu areálu podle loňských zkušeností odhadujeme na 20 tisíc lidí," řekla výkonná ředitelka festivalu Marcela Krplová.

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Radiohead kdosi vydírá ukradenými archivy, kapela raději vše zveřejnila

Britská kapela Radiohead při koncertu na pražském Výstavišti (23. srpna 2009)

Britským Radiohead někdo odcizil archivní materiály a snaží se tak kapelu vydírat. Pokud prý nezaplatí 150 tisíc...

Tříbarevná hra. Na Smetanově Litomyšli ožije tragický osud židovské malířky

Letošní 61. ročník Smetanovy Litomyšle se koná od 13. června do 7. července.

Koncertem České filharmonie večer začne v Litomyšli 61. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl. Během...

Garbage do Prahy nepřijedou. Pořadatel nabízí slevu na slovenský koncert

Kapela Garbage

Kultovní americká kapela Garbage, která se v pondělí 24. června měla po dlouhých letech vrátit do Prahy, nakonec...

Najdete na iDNES.cz