Colours Of Ostrava poprvé: Romský mejdan a přímý přenos z New Yorku

  11:19aktualizováno  11:19
První dlouho dopředu vyprodaný velký festival v historii České republiky odstartovala jeho zakladatelka Zlata Holušová ve čtvrtek v osm hodin večer přáním, aby si ho všech třicet tisíc návštěvníků pěkně užilo. Pokud poběží všechno stejně jako první večer, nebude tomu stát v cestě vůbec nic.

Colours of Ostrava 2010 - José James (15. července 2010) | foto: Marek Dvořáček, iDNES.cz

Brány areálu byly otevřeny ve tři odpoledne a už ve tři nula dvě se začaly tvořit zejména u stánků s nápoji první krátké fronty. Nad Černou loukou a Slezskoostravským hradem se však v ďábelském vedru začaly stahovat těžké mraky, které nevěstily nic dobrého. Průtrž, která se posléze spustila, však měla ten pravý letní, tudíž očistný účinek.

Colours of Ostrava 2010 - publikum na hlavní scéně během koncertu The Gypsy Queens And Kings (15. července 2010)

Po deseti minutách, kdy se z nebe lily proudy vody, se najednou začalo krásně dýchat, teplota klesla na snesitelnou úroveň a bloumavé odpoledne a podvečer provál lehký větřík. Když se před osmou shromáždily několikatisícové davy v radostném očekávání u hlavního pódia, jeden si nemohl neříct - kéž by to takhle zůstalo do neděle.

Dobrá příprava

Na historický nával se pořadatelé Colours Of Ostrava dobře připravili: přes řeku vybudovali novou lávku (návštěvníci příkladně respektují "pravidla lávkového provozu", tedy po jedné tam, po druhé zpět), nástavbou posílili i další neuralgické body na cestě mezi Černou loukou a hradem, u všech hlavních pódií vystavěli tribuny, ze kterých včas příchozí mají dokonalý rozhled.

Novinkou, jež zahřála srdce nejednoho návštěvníka nejvíce, je dozajista tzv. New York City Stage, klimatizovaný "klub" v pavilonu A Černé louky, který byl zařízen po vzoru amerických hudebních stánků. A to včetně baru, za kterým míchají koktejly pohledné černošky a na stěnu se promítá opravdový webový "přímý přenos" z New Yorku.

Colours of Ostrava 2010 - lidé na nové festivalové scéně NYC Stage sledují projekce - přímé přenosy z koncertu ve vedlejším sále a z ulic New Yorku (15. července 2010)

Prostě si sednete, objednáte Manhattan nebo mojito, posloucháte třeba příjemného pop-funkera Josého Jamese a koukáte na promítací stěnu, za které vám může, pokud se správně domluvíte, zamávat kamarád, který právě tráví v NYC prázdniny. Dokonale dotažený nápad.

Romové bez cirkusu

Hudební nabídka prvního dne nebyla samozřejmě ještě tak četná, jakou očekáváme ode dneška do neděle, i tak ale zazněla na pódiích spousta skvělé hudby. Hlavní dvouapůlhodinová show měla název The Gypsy Queens And Kings, kdy se za doprovodu slavné rumunské kapely Mahala Rai Banda vystřídalo na hlavní scéně několik zpěvaček, zpěváků, tanečnic i instrumentalistů, kteří provedli publikum různými styly romské hudby od flamenka po balkánskou dechovku.

Colours of Ostrava 2010 - The Gypsy Queens And Kings (15. července 2010)

A to - naštěstí - se skutečným důrazem na hudbu, nikoli na prvoplánovou cirkusáckou podívanou, které se možná někteří po zkušenostech s podobně nazvanými "turistickými" projekty mohli obávat. Výborně vygradovaný koncert přesahující skoro trojnásobnou délkou běžný festivalový set sice nebyl takovým zásahem jako třeba před dvěma lety úvodní festivalový koncert Jana Garbarka (což samozřejmě není zrovna seriózní srovnání, pravda), ale na zahájení festivalu typu, kterým jsou Colours, byl ideální.

A pak už se dalo volně procházet mezi scénami. Dát si kus posluchačsky velmi vstřícného funkyjazzu instrumentálně zručných veteránů Open Hands (pro přibližné připodobnění - hudba a la Yellowjackets), trochu etna s gigantickými bubny z Jižní Koreje Dulsori, v newyorském klubu si nechat namíchat trochu akustického jazzu Out To Lunch nebo si připomenout vliv Björk na severskou hudební scénu při setu dánsko-faerských Valravn. Případně podpořit první výsadek české scény Sunflower Caravan a United Flavour.

Colours of Ostrava 2010 - Dulsori (15. července 2010)

Dramaturgie i návštěvníci se shodně drželi zdravého festivalového pravidla "hlavně nepřepálit začátek". Není divu, máme před sebou tři hudbou (ale i divadly či filmy) napěchované dny. Hned dnes budou hlavními taháky švýcarsko-francouzský trumpetista Erik Truffaz, britští psychedelici Porcupine Tree, na své si přijdou i fanoušci české muziky, počínaje alternativními rapery WWW přes pivní punk Visacího zámku až po popovou šansoniérku Lenku Filipovou. Bude z čeho vybírat.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

GLOSA: Prvnímu dni Colours vládly ženy… a Radek Pastrňák z Buty

Florence + The Machine - Colours of Ostrava 2019

Úvodní program 18. ročníku festivalu Colours of Ostrava se nesl ve znamení velkých ženských hlasů. Středeční nabídka...

Jak vnímají hudbu neslyšící? I to můžou návštěvníci Colours vyzkoušet

Mastercard Music Sensory Lab na Colours of Ostrava 2019

Kromě čistě hudebních i čistě doprovodných zážitků můžou účastníci festivalu Colours of Ostrava okusit i muzikantsky...

KOMENTÁŘ: Masters of Rock svým fanouškům rozumí, program byl pestrý

Tarja Turunen na Masters of Rock 2019

Přes 20 tisíc lidí dorazilo do Vizovic na letošní ročník Masters of Rock. Největší tuzemskou přehlídku tvrdé rockové a...

Najdete na iDNES.cz