Colours of Ostrava nabízejí nálož ženských osobností

  16:31aktualizováno  26. června 14:07
Zakladatelka a duše multižánrového festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová byla hostem on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Zlata Holušová - Dramaturgyně Zlata Holušová s cenou pro festival Colours Of OStrava - udílení hudebních cen Anděl, hotel Hilton Praha (12. března 2006) | foto: Alexander DobrovodskýiDNES.cz

. ODPOVĚDI NAJDETE zde

Se čtenáři iDNES.cz diskutovala Zlata Holušová

Festival Colours of Ostrava se může pyšnit tím, že jde v mnoha ohledech "proti proudu" obecných představ o dramaturgii úspěšné hudební přehlídky - a vychází mu to. Vždyť který jiný festival "si dovolí" jako jednu ze svých hlavních hvězd prezentovat jazzového saxofonistu, jako je v tomto případě Nor Jan Garbarek?

"Pořád je nás málo, těch, kteří vozíme žánry, které jinak mediálně jsou pořád na okraji. Takže jsem moc ráda, že Respect má respekt," uvedla v on-line rozhovoru Zlata Holušová ke srovnání svého festivalu s nadcházející pražskou přehlídkou world music Respect.

Z dalších velmi známých jmen letos v Ostravě vystoupí například irská písničkářka Sinéad O´Connor, manchesterští znovuoživlí raveři Happy Mondays, elektroničtí Goldfrapp či "gipsy-punkoví" Newyorčané Gogol Bordello. Pamětníky potěší vůbec první české vystoupení legendy britského undergroundu Hawkwind.

Letošní ročník Colours of Ostrava klade v programu důraz na ženské hlasy. Mezi jmény jejich nejzajímavějších majitelek najdeme například bývalou frontmanku britských Lamb Lou Rhodes, Izraelku Noa, kanadskou Inuitku Tanyu Tagaq, ale i domácí popové divy Lucii Bílou a Báru Basikovou. Nebude chybět ani Iva Bittová.

"Letos jsou Colours romantičtější, ale myslím, že zatančit si můžete skvěle na Serganta Garciu, Recycler, Gogol Bordello a také na psychedeli Hawkwind nebo Dandy Warhols a Happy Mondays, myslim, že festival je vyvážený a jeho specifikou je jen mimořádná nálož ženských osobností, ale tak to prostě letos vyšlo," odpověděla v on-line rozhovoru Zlata Holušová.

Festival se od svých počátků profiloval do značné míry jako přehlídka world music. Ani dnes, kdy jeho žánrová šíře sahá "od obzoru k obzoru", na své původní zaměření nerezignoval, a tak ostravská Černá louka přivítá mimo jiné malijského písničkáře Habiba Koitého, jeho mauritánského kolegu Dabyho Tourého či jamajský reggae projekt Tosh Meets Marley.

Tazatele zajímaly i otázky mimohudebního charakteru, například zajištění občerstvení. Zlata Holušová uvedla: "Všude budou k dispozici stánky s klasickým občerstvením a nápoji všeho druhu a pro ty, kterým stačí čistá voda, bude i ta z kohoutku, u dětí v kočárku respektujeme jejich potřeby a pití v termosce."

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Další z rubriky

Když jsme přilétali, vítaly nás tanky a stíhačky, vzpomínají Beach Boys

Zpěvák Mike Love je posledním ze zakládajících členů Beach Boys, kteří stále...

Legendární Beach Boys u nás hráli předloni a předtím samozřejmě v roce 1969 na koncertech v Praze, Bratislavě a Brně. A...

Tříbarevná hra. Na Smetanově Litomyšli ožije tragický osud židovské malířky

Letošní 61. ročník Smetanovy Litomyšle se koná od 13. června do 7. července.

Koncertem České filharmonie večer začne v Litomyšli 61. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl. Během...

RECENZE: Pěvkyně bojovala s přírodními živly. Ale nejen s nimi

Sopranistka Olga Peretyatko při svém vystoupení na festivalu Smetanova Litomyšl

K půvabům i rizikům „podširákových“ festivalů patří příroda. Své o tom vědí i v Litomyšli, kde již několikrát museli...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz