Cítíme klid v duši, říkají -123 minut

  12:18aktualizováno  12:18
Členové skupiny -123 minut, kterou v roce 1999 tuzemská Akademie populární hudby označila za objev roku, odpovídali na dotazy čtenářů přes hodinu. Kapele vychází nové album Home?, které opět kombinuje funky, jazz a blues. Ke kytaře, baskytaře a bicím navíc přibyly perkuse Imrana Musa Zangiho a klávesy Andrzeje Wasniewského. Na otázku, čím je pro muzikanty nová deska jiná, odpověděli: "Je lepší a má pro nás víc barev. Je to první deska, ze které máme pocit klidu v duši."

Odpovědi členů kapely -123 minut najdete ZDE.


Řeč přišla i na vypalování CD. "Rozšiřuje to hudbu, ale zároveň lidé, kteří do toho investovali čas a celoživotní snahu, z toho nemají nic. Ale strašné je, když si představíme studenta, co má rád muziku a měl by si za měsíc koupit dvě CD za pětistovku. To je úplný nesmysl. Takže i proto jsme s vydavatelstvím vymysleli novou cenu našeho CD, aby si ho mohli koupit i lidé, kteří nemají moc peněz."

Nové album skupiny -123 minut obsahuje dvanáct skladeb a na pultech se objeví 27. září.

„S kapelou jsme se dohodli na výrazně snížené ceně za CD, a to 199 korun. Jedná se o vstřícný krok k posluchačům a reakci na debaty o vysokých cenách za cédéčka,“ informoval Přemysl Štěpánek z Indies Records. Vydání Home? provází velké koncertní turné. Pražský koncert spojený s křestem se uskuteční 25. září v Lucerna Music Baru, brněnský pak 24. října v klubu Fléda na Štefánikově ulici.

K a p e l a   - 1 2 3  m i n u t

Zdeněk Bína, kytarista a zpěvák skupiny -123 minut, je vytrvalým optimistou. Zůstal jím, i když si na konci devadesátých let léčil bolesti zad a musel denně několik hodin ležet v pevném krunýři. Kapela -123 minut, jejíž hudba připomíná dynamo poháněné blues, funkem a jazzem, přitom stále koncertovala. Po nějakém čase - to už byl Bína zdravý - za bicí usedl nový muž Emil Valach, se kterým kapela natočila druhou desku Try. Bína má další důvod k optimismu. "Jsem rád, že jsme druhou desku vydali takřka na koleně, aniž bychom za sebou měli hudební magnáty. Hrajeme a lidi na nás chodí. To je přece důvod k radosti, ne?" říká Bína.

Rockový svět ho poznal jako kytaristu kostelecké kapely Walk Choc Ice, kterou v roce 1995 opustil. "Nejdůležitější je, aby spolu hráli lidi, pro které má hudba stejný smysl," říkal tenkrát diplomaticky Bína. Názoru, že dobrá muzika prýští jenom z kapely, jejíž členové si rozumějí, se Bína držel i při zakládání tria -123 minut.

Spřízněného baskytaristu našel ve Fredriku Janáčkovi, synovi českých rodičů žijících ve Švédsku. Janáček se osvědčil také v sestavě pražského Slunečního orchestru, ovšem jak se stroj -123 minut začal rozjíždět, stala se Bínova kapela jeho prioritou.


-123 MINUT

Kromě zpěváka a kytaristy Zdeňka Bíny tvoří "Minuty", jak se kapele přezdívá, baskytarista Fredrik Janáček. Loni formace vyměnila bubeníka, když namísto Václava Zimy přišel Emil Valach, který hrál dříve například v souboru zpěvačky Báry Basikové, ale taky v progresivně elektronických Liquid Harmony.

Skupina -123 minut si vybudovala kariéru sama. "Než jsme se do současné pozice dostali, jezdili jsme tři roky po klubech. Neměli jsme přehnané finanční požadavky. Bylo nám jasné, že pořadatelé by na nás neměli prodělávat," říká Bína. Energie, kterou skupina vyzařuje, našla odezvu u publika rockových i jazzových koncertů a -123 se dostali na velké letní festivaly. S tím se samozřejmě zlepšila hmotná situace kapely a první funkující deska Shooba Dooba (1999) mohla být natočena v profesionálních podmínkách.

Nástup kapely byl tak silný, že neunikl ani české Akademii populární hudby. Za rok 1999 si Zdeněk Bína & spol. odnášeli sošku anděla jako objev roku. "Cena nám pomohla. Dozvěděli se o nás lidi v nejzapadlejších místech republiky. Jsme klubová kapela, žádné nákladné promoční kampaně neorganizujeme. Nechceme se lidem vnucovat. Záleží jen na nich, jestli naši muziku vezmou, nebo odmítnou," říká Fredrik Janáček. Společně s Bínou tvrdí, že nejlépe se jim hraje v menších prostorách, kde vidí publiku do očí a mohou spolu jamovat. "V Ostravě nebo Hradci Králové uděláme radši dva koncerty po sobě v menších prostorách. Je to lepší než mít lidi od sebe na vzdálenost třiceti metrů."


Záznam on-line rozhovoru (4/2001) s kapelou -123 minut naleznete ZDE.

Bína skládá většinu repertoáru, ale necítí se písničkářským vypravěčem ani rebelem. "Zpívám o věcech, které platí po staletí," tvrdí Bína, jenž náladu některých písní vystihuje pocitově slovy "šuba duba". Je to přesnější vyjádření velmi zprofanovaného slova pohoda.

Většina skladeb prý vzniká při jamování, často se tak stane přímo na koncertech a skupina své songy ráda mění. "Je to logické. Při našem koncertním zapřažení, které obnáší asi třináct koncertů měsíčně, by se člověk zbláznil. Třeba skladbu Soul Surgery dokážeme protáhnout i na dvacet minut," říká Bína.

Zájezdy kapely zasáhly také na Slovensko a do Polska. "Měli jsme štěstí, že přenos jednoho našeho koncertu vysílalo celostátní varšavské rádio," vzpomíná Zdeněk Bína. "Je to sledovaný pořad a hodně posluchačů si nás nahrálo. A na dalších koncertech pak na nás volali šuba duba."

Objev roku 1999, kapela -123 minut, při udílení ceny Akademie populární hudby. Kapela překvapila diváky děkovací řečí ve švédštině.

Zdeněk Bína, zpěvák a kytarista kapely -123 min., hudebního objevu roku 1999

Kytarista a zpěvák Zdeněk Bíma (vlevo) a baskytarista Fredrik Janáček se smějí během koncertu

Zdeněk Bína (-123 min.) při on-line rozhovoru

Kapela -123 min. čeká na otázky při on-line rozhovoru

Kapela -123 min. se směje jedné z otázek při on-line rozhovoru

Kapela -123 min. se směje během on-line rozhovoru

Členové skupiny -123 minut.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

RECENZE: První akční školka či co to je. Rambo by je rozstřílel na cucky

Něco takového v českém filmu vážně ještě nevzniklo. Na druhou stranu nelze tvrdit, že by takový úkaz chyběl. Neboť...

VIDEO: Leia je zpátky, příběh žije navěky, vzkazuje závěr Star Wars

Poslední díl Hvězdných válek, snímek Star Wars: Vzestup Skywalkera, který jde do kin 19. prosince, zveřejnil finální...

Premium

Se Štěpánem mě pojí jen víra v dobro a přátelství s Matáskem, říká Pavel Kříž

Pokud se novinář rozhodne udělat rozhovor s Pavlem Křížem, alias Štěpánem Šafránkem z legendární filmové série Básníků,...

Czech Press Photo 2019 zná nominace, ve hře jsou i fotografové MAFRA

Mezinárodní porota oznámila nominace na Czech Press Photo. Prestižní fotografická soutěž vstoupila do 25. ročníku s 270...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

My si pořád ještě nebereme servítky, tvrdí jubilanti J.A.R.

Funková úderka J.A.R. letos 17. listopadu oslaví třicet let od svého vzniku. Při té příležitosti vydala kapela box s...

Letadla, pivo, zpěv. Lídr Iron Maiden představí v Praze autobiografii

Heavymetalová publikum ho už bezmála čtyřicet let miluje jako zpěváka ikonických Iron Maiden. Nejde ale o zdaleka...

Tady Judi Denchová sledovala, jak se Bond prostřílí živým orchestrem

Podzim přeje premiérám, a tak v Londýně nově uvedli bondovku Skyfall, tentokrát provázenou živým orchestrem. Tuzemské...

Znalci poradí, co dělat, když je klasický zpěv ošklivý a bolí z něj uši

Co je to vlastně správný klasický zpěv, jak ho naučit a rozpoznat od špatného? Na otázku se snaží odpovědět kniha...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz