Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Cihly, z nichž před třiceti lety vyrostla floydovská Zeď, pořád existují

  8:14
Rocková opera The Wall (Zeď), kterou dnes připomíná i speciální představení v pražské O2 areně, je v kariéře britské rockové legendy Pink Floyd mimořádným činem. Letos slaví třicáté výročí.
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall | foto: Getty Images

Zeď se dočkala jedinečného pódiového ztvárnění, na základě projektu vznikl i film s Bobem Geldofem v hlavní roli. A nebylo lepšího díla, jímž by se dal v roce 1990 oslavit pád zdi, která rozdělovala Berlín a vlastně i tehdejší Evropu.

České nastudování tohoto díla Filipem Benešovským a spol., které se představí dnes v pražské O2 areně, lze se zvědavostí přivítat. A skupinu Pink Floyd zde aspoň vzdáleně zastoupí syn Rogera Waterse Harry, který hraje na klávesy.

Všude stály zdi

Před 30 lety byli Pink Floyd na vrcholu. Přečkali odchod magického spoluzakladatele Syda Barretta, jehož nahradil kytarista a zpěvák David Gilmour. Deska The Dark Side Of The Moon jim už v roce 1973 zajistila nesmrtelnost.

Každé další album se setkalo s obrovským zájmem, ať už to byla deska Wish You Were Here nebo orwellovský projekt Animals, v němž kapela přirovnávala chování určitých vrstev společnosti k jednání zvířat. Monotematická deska byla solidním nakročením k rozsáhlejšímu celku. Ostatně z desky Animals pochází obrovská nafukovací maketa prasete, oblíbená rekvizita Pink Floyd.

S nápadem na koncepční projekt přišel baskytarista a zpěvák Roger Waters, tvůrčí motor a diktátorský tahoun skupiny. Waterse štvali fanatičtí fanoušci, kteří řvali pod pódiem a znemožňovali kapele cokoli sdělit. Při koncertu na Olympijském stadionu v Montrealu si jednoho takového Waters vyhlédl a naplival mu z pódia do obličeje.

Pak se za tento úlet styděl, ale došlo mu, že i mezi Pink Floyd a publikem vyrůstá jakási zeď stereotypů a hluchoty. Pocity izolace má spousta lidí, a nejen kvůli hudbě, uvědomil si Waters, který sám přišel o otce během druhé světové války a citlivě vnímal tlaky společnosti vůči jedinci.

Písňový celek The Wall, úzkostný výkřik odcizení, napsal na sklonku sedmdesátých let. Jednu cihlu do zdi izolace přiloží otec, který kamsi zmizel, jinou matka, jež "ti vybere všechny tvé dívky", další přispějí učitelé, kteří "ubližovali dětem, jak jen mohli".

z filmu The Wall

Když Pink Floyd přemýšleli nad dalším albem, nabídl jim pracovitý Waters dva projekty: osobněji laděnou kolekci The Pros And Cons Of Hitch Hiking a The Wall. Gilmourovi a spol. vyhovovala více Zeď a kapela se pustila do komplikovaného nahrávání.

Bylo to příznačné. Navenek připomínali Pink Floyd kolos, ovšem uvnitř skupiny již vyrůstaly zdi nevraživosti. Waters nesnášel hráče na klávesy Ricka Wrighta, který byl prý málo aktivní, údajně mu také Wright bral bez dovolení cigarety. Waters jej degradoval na doprovodného muzikanta stejně jako bubeníka Nicka Masona.

Respektoval hlavně kytaristu Davida Gilmoura, který se podílel na autorství tří skladeb ze Zdi. Sice se na sebe usmívali a zdravili se, ale pohledy se vraždili, jak vzpomínal producent Bob Ezrin, který hrál i roli smírčího soudce.

Okamžitý úspěch

Nahrávání se zúčastnila řada hostů včetně žáků londýnské Islington Green School, jejichž sbor zpívá v pilotní skladbě Another Brick In The Wall (Part II). Byl to hit a první singl Pink Floyd od roku 1969. Už v prvním týdnu si Britové koupili 340 tisíc kopií, což předznamenalo zájem o dvojalbum The Wall. To vyšlo 30. listopadu 1979 s kresbami Geralda Scarfeho v obalu.

Měsíc po zahájení prodeje The Wall se jen v Británii prodalo 600 tisíc kusů, ve Spojených státech se dvojalbum dostalo na první místo hitparády. Ale kapela se nevyhnula atakům tisku. I za to, že některé písně prý podrývají autoritu pedagogů nebo že školní sbor z Islington Green nedostal za svou práci ani libru. Nakonec se vysvětlilo, že kapela nabídla mladým muzikantům a zpěvákům zdarma své špičkové studio k experimentování.

Koncertní provedení, které mělo premiéru 7. února 1980, bylo natolik náročné, že se odehrávalo pouze v Los Angeles, New Yorku, Londýně a německém Dortmundu – celkem odeznělo devětadvacetkrát. O lístky byl obrovský zájem a Pink Floyd by jistě třeba v Americe uvedli víc než deset vystoupení, která si pro ni vyhradili. Přitom velkou část koncertu odehrála kapela za dvanáct metrů vysokou zdí, která před ní postupně vyrostla z lepenkových krabic.

Pink Floyd: The Wall

Nechyběly projekce Scarfových animací, laserové efekty, velké nafukovací figuríny nebo kytarové sólo Davida Gilmoura z vyvýšené plošiny. V závěru koncertu najatá parta bedňáků zeď zbořila. A při posledním vystoupení v Londýně nechala kapela zeď vyhodit demonstrativně do povětří. Koncerty na téma Zdi byly v roce 1981 poslední, na kterých se dala zastihnout legendární čtveřice Pink Floyd.

Znesváření hudebníci se sešli ke krátkému vystoupení až po čtyřiadvaceti letech na festivalu Live 8 v Londýně. A živý zvukový záznam z představení The Wall v Londýně vyšel až v roce 2000 pod názvem Is There Anybody Out There?

Depresivní film

Ve filmu The Wall se ještě více odkryly inspirativní zdroje, ze kterých scenárista Roger Waters čerpal. Původně si chtěl sám zahrát hrdinu Pinka, ale nakonec musel po nepřesvědčivých kamerových zkouškách ustoupit. Šanci dostal Bob Geldof, šéf punkové kapely The Boomtown Rats.

Ve filmu režiséra Alana Parkera, ve kterém hovoří hlavně písně a živé, stylizované nebo animované obrazy, má Pink těžké dětství. Otce ztratí ve válce, jeho výchovu ovlivňuje panovačná matka i manipulátorští učitelé. Rockový Pink si sám vybuduje pomyslnou zeď mezi sebou a fanoušky.

Z Pinka se v představách stane diktátor, mezi nímž a rockovou hvězdou není příliš velký rozdíl ve schopnosti manipulovat s davem. Poměrně náročný, depresivní film měl premiéru 14. července 1982 v Londýně. Zeď, rozvržená do tří projektů, umělecky završila kariéru Pink Floyd.

z filmu The Wall

Ovšem kapela se již otřásala v základech. Jméno Pink Floyd nakonec vysoudili tři hudebníci v čele s Gilmourem. Roger Waters oživil svou slavnou operu po pádu berlínské zdi (padla 9. listopadu 1989), když v roce 1990 uspořádal ve sjednoceném městě velkolepý koncert s písněmi z The Wall.

Vystoupili na něm Sinéad O’Connor, Joni Mitchell, Van Morrison, Bryan Adams nebo skupina Scorpions. Událost sledovalo téměř 500 tisíc lidí na místě a půl miliardy před obrazovkami v pětatřiceti zemích. Potvrdilo se, že téma zdi zůstává věčné i posluchačsky vděčné.

Bolek Polívka byl můj idol, řekl Rush v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Zemřel Bob Newhart, Sheldonův hrdina z Teorie velkého třesku

V 94 letech zemřel americký komediální herec Bob Newhart. Českým divákům byl známý především jako profesor Proton, hrdina Sheldona Coopera ze seriálů Teorie velkého třesku a Malý Sheldon.

19. července 2024  8:51

Zemřel herec, překladatel a publicista Jiří Žák. Bylo mu 77 let

Ve věku 77 let zemřel v neděli 21. července dlouholetý člen hereckého souboru Divadla na Vinohradech v Praze, spisovatel, moderátor a publicista Jiří Žák. Hrál například v filmech Doktor od Jezera...

22. července 2024  15:38

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela zpěvačka Evelyn Thomasová. Její hit bořil diskotéky v Německu

Zemřela americká zpěvačka Evelyn Thomasová, bylo jí 70 let. Na vrcholu slávy byla v 80. letech. Proslavila se skladbou High Energy, která se stala hitem diskoték, v Německu se dostala i na první...

23. července 2024

POZDRAVY Z OSTRAVY: Je tu pan prezident, mohu vidět vaši občanku?

Milí čtenáři, posílám další pozdravy z Ostravy. Festivaly, není tajemstvím, fungují z perspektivy návštěvníků ve vlastním časovém pásmu i realitě. Co je běžně po zbytek roku půlnoc, rovná se zde...

20. července 2024  11:45

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ČSFD lehce zamrzlo v čase, konkurence je zdravá, hlásí šéf Kinoboxu

Premium

Narušit zdejší monopol oblíbené Česko-Slovenské filmové databáze se pokouší projekt Kinobox. Pod známým jménem slavného pořadu vzniká další filmová databáze, kde mohou uživatelé hodnotit filmy a...

19. července 2024

Zemřel král a učitel britského blues. Johnu Mayallovi bylo devadesát let

Ve věku 90 let zemřel britský bluesový hudebník John Mayall. Nejslavnější období zažil ve druhé polovině 60. let minulého století, kdy v jeho kapele hrál na kytaru Eric Clapton. Oznámení o Mayallově...

24. července 2024  6:20

Brad Pitt sedne k pizze a naslouchá, vzpomíná Daniel Brühl na Tarantina

Premium

Nejen na spolupráci se slavnými režiséry zavzpomínal Daniel Brühl, když se začátkem července sešel s novináři v rámci svého pobytu na karlovarském festivalu. Dnes už hollywoodská stálice promluvila...

24. července 2024

Lisa „Phoebe“ Kudrow hraje v seriálu Zloději času od Taiky Waititiho

Počínaje středou 24. července bude na streamovací platformě Apple TV+ k vidění seriál Zloději času v hlavní roli s Lisou Kudrow alias Phoebe z Přátel. Tvůrcem je režisér, scenárista a herec Taika...

23. července 2024  16:45

RECENZE: Také podruhé je V hlavě veselo. Ale potřetí už by to chtělo změnu

70 % Premium

Takřka všechny filmy z animované dílny Pixar mají úspěch, ovšem pokračování snímku V hlavě už je nejen firemním rekordmanem, nýbrž i celosvětovým hitem roku. A to přesto, že vlastně předvádí pouze...

23. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...