Chodúr v květnu vydá vlastní písně, na obalu se objeví Las Vegas

  1:24aktualizováno  1:24
Ze skladeb, které zpíval v Česko Slovenské SuperStar, bude mít Martin Chodúr na desce jen hit Paparazzi od Lady GaGa. Zbytek písní si složil sám. Zpěvák, který se pro svou muzikalitu a znělý hlas stal takřka okamžitě osobností českého popu, už má své první album s pracovním názvem Let's Celebrate téměř hotové. Vyjít by mělo koncem května.

Martin Chodúr vydá svůj debut v květnu. | foto: SONY MUSIC ENTERTAINMENT / Braňo Šimončík

Závěrečné práce probíhají ve studiu producenta Daniela Hádla ve Vyžlovce poblíž Prahy. Všech jedenáct skladeb je nahraných, Chodúr k nim ještě dotáčí zpěv. Píseň Celebrate už vydavatelství nabídlo českým rádiím.

"Ty písně si budu užívat"

Skladba by se dala přirovnat k Chodúrově pokloně Tomu Jonesovi i filmové muzice pro Jamese Bonda. Píseň je orchestrálně našlápnutá s dechovou sekcí i ženským sborem. Jako kontrast k ní na desce zazní komornější skladby.

Martin Chodúr"Na desce budou také pomalejší písničky," vysvětluje Chodúr. "Nahrál jsem pár takových úplně lehčích skladeb, možná i v pro mě netypických polohách. Nezpívám pořád naplno vysoko."

S producentem Hádlem i Martinem Červinkou z firmy Sony Music Entertainment vybíral Chodúr skladby tak, aby vzniklo krátké úderné album. "Jsou to popové písničky ve stylu, o kterém vím, že ho můžu zpívat každý den a nebude mi to vadit. Protože si to budu pokaždé užívat," vysvětluje zpěvák, který měl o podobě své desky jasno už od začátku.

Dosvědčuje to i producent, v jehož studiu nahrávala první desku také Aneta Langerová. "Martin měl písničky připravené a hotové," vypráví Hádl. "Na mladého autora jsou ty skladby dost vypracované, žádné kolovrátky o sloce a refrénu. Já jsem mu spíš pomáhal vyplňovat jeho představu. Zajímavé je, že on si písničky nenatáčí, ale pamatuje. Přišel a hned mi je tady nahrál na mikrofon. Říká, že dobrý nápad utkví člověku v paměti."

Martin Chodúr

Poplatnost vzorům, zvláště Tomu Jonesovi, Chodúr vyvrací. "Kdybych se od něho úplně distancoval, tak bych to nebyl já. Každý zpěvák přece pokračuje v nějaké linii," tvrdí a dává několik příkladů z dějin populární hudby. "Člověk nemůže dělat komerční pop, aniž by na něco nenavazoval. Já se za to nestydím, možná zpívám v podobných polohách jako Jones, ale naše hlasy jsou rozdílné," dodává. ´

"Pro Martina není těžké vystoupit z těch podnětů s vlastní originalitou," míní Daniel Hádl. "Tohle bude jeho první deska, odrazový můstek. A je sympatické, že hudba jde z něho. Nikdo ho nenutil, aby skladby zněly trochu jako retro nebo aby ho v písních doprovázel orchestr. Dělá se mi s ním fantasticky, navíc on je také muzikant."

Na obalu bude i Las Vegas

Na obálce alba se objeví fotografie z Las Vegas, které Chodúr nedávno navštívil. "To město je Mekka zpěváků, chtěl jsem se na ta místa prostě podívat," vypravuje Martin Chodúr.

Martin ChodúrMartin Chodúr

"Chodili jsme kolem hotelů a já jsem si říkal: Tak tady zpíval Tom Jones, naproti Elvis Presley a tamhle za rohem Frank Sinatra. Člověk si mohl vybrat. Nasát tu atmosféru. Něco takového nikde jinde není. Máme snímky, které se dají nafotit jen v Las Vegas."

Na albového debutanta působí Chodúr velmi profesionálně, zkušeně, i když neopomene říci, že se kolem něj dějí věci, které mu stále připadají jako sen. Třeba se k němu hlásí zpěváci, které dosud znal jen z televize. "Ještě za mnou přijdou a řeknou, že mi fandili, že se jim líbí, jak zpívám. Stále nestačím zírat, co se děje," říká.

Ostatně na turné, které připravuje na podporu svého alba, chce mít dechovou sekci. "Uvažujeme o dvanáctičlenné kapele s vokalistkami," říká Martin Chodúr. Jako by jeho sen dál pokračoval.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Národní hostí Domingovu soutěž ve zpěvu, Česko má jedinou naději

Plácido Domingo dirigoval Mozartova Dona Giovanniho ve Stavovském divadle.

Vzešly z ní takové hvězdy jako tenoristé Rolando Villazón, Joseph Calleja a José Cura, mezzosopranistka Joyce diDonato...

GLOSA: Prvnímu dni Colours vládly ženy… a Radek Pastrňák z Buty

Florence + The Machine - Colours of Ostrava 2019

Úvodní program 18. ročníku festivalu Colours of Ostrava se nesl ve znamení velkých ženských hlasů. Středeční nabídka...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - ZAHRANIČÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz