Chinaski, výtečný stroj na koncertní zábavu

  17:13aktualizováno  17:13
Leckomu se tvorba Chinaski nemusí líbit a může kapele vyčítat podbízivost masovému vkusu. Co se však partě okolo zpěváka Michala Malátného a bubeníka Pavla Grohmana nedá upřít, je schopnost onu masu výtečně pobavit, což předvedla na prvním koncertě svého podzimního turné v Třebíči.

Chinaski - Tour 07 - Třebíč (9. listopadu 2007) | foto: Petr TopičiDNES.cz

Bylo vyprodáno a podobný osud zřejmě čeká i zbývajících čtrnáct zastávek Tour O7, jehož vrcholem bude 6. prosince koncert v pražské T-Mobile Areně; derniéru uvidí o devět dní později Litvínov.

Desmod - host Chinaski Tour 07Chinaski s sebou berou na turné dvě předkapely. V Třebíči se představila jen jedna z nich, slovenští Desmod (tuzemští Another Way se připojí až v Olomouci). Sympatičtí poprockeři, kterým právě vyšlo album Kyvadlo, se snažili rozpumpovat halu, ovšem publikum, více méně neznalé písní, tleskalo většinou jen ze slušnosti a rozbouřilo se jen při bubenickém sólu.

Chinaski pro své turné, kterým podporují prodej akutálního alba 07, připravili spektakulární scénu, dokonce interaktivní. Každý z příchozích si může zadarmo stáhnout do svého mobilu přes technologii bluetooth obrázky, zvonění či poslat vzkaz na projekční plátna. V Třebíči zaznamenala kapela údajně na 250 zájemců. Kdo chce této nabídky využít, musí si ovšem do haly pospíšit. Jak se začne hrát, máte smůlu.

Chinaski - Tour 07Chinaski scénu ovládli hned od úvodního nástupu, kdy před dominantní rudě zařící úzkou projekční stěnu na horním ochozu nastoupilo všech šest členů kapely. Za zvuků intra postupně seběhli po centrálním schodišti ke svým nástrojům a spustili úvodní song Shake It. "A tak si nepotrpím na ántré," zpíval Michal Malátný v přímém kontrastu s tím, jak velkolepě kapela nastoupila na pódium.

Už od počátku ze show tryskala ironie. Zpěvákovi donesla kytaru vlnící se hosteska s asijskými rysy (jinak Američanka studující v Praze DAMU), písničky doprovázely na projekčních plátnech vtipné videosekvence, ať už to byly staré filmové kancelářské záběry během hitovky Vedoucí, nákupní košíky při následující Zadarmo či přivítání publika v angličtině parodující pokusy cizích hudebních hvězd o české promluvy.

Chinaski - Tour 07Chinaski koncert opřeli o nové písničky, které v živém provedení obstály. úvodní trojblok Shake It, Můj sladký anděli (to se poprvé vydali basák s kytaristou na dvě předsádky po krajích pódia) a Basama fousama překypoval energií, sehraná kapela kmitala po pódiu a bavila sebe i publikum.

Citlivě se Chinaski vypořádali s politickými narážkami. Válečné záběry při Basama fousama dobře dokreslují atmosféru písničky, fotografie tuzemských politiků při Slovní pyrotechnice taktéž. Paroubkův proslov na konci zazněl z minidisku, mluvenou pasáž uprostřed korunovanou výrazem "Neserte mě!" si užil bubeník Pavel Grohman. Nic víc, žádné zbytečné proslovy před či po písničkách, což konec konců platilo celý večer.

Kdo se těší na omletiny typu Klára či Tabáček, nedočká se; a nutno říci, že ku prospěchu vyváženosti celého koncertu. Z aktuální desky zaznělo hned jedenáct ze čtrnácti skladeb, které doplnily starší známé hity jako Strojvůdce, Kutil, Dlouhej kouř, Punčocháče či 1970. Těmito dvěma kusy vrcholila základní část show a dav právem bouřil.

Chinaski - Tour 07První sada přídavků začala na druhém, akustickém pódiu postaveném u zvukařů. Na španělky odehranou První signální zpívala po táborákovém způsobu celá hala, horší už to bylo se Zrcátkem, kdy se mikrofonu chopil trumpetista a perkusionista Petr Kužvart.

Stejně tak nálada povadla při Sonetu 147, kdy kapela na hlavním pódiu čekala, až zbytek kapely přeběhne zpět, aby spustila v plné parádě. Navozené komorní atmosféře by spíš slušela balada podobná Dopisu, který v půli koncertu odehrál Malátný usazený za pianem.

Chinaski - Tour 07Co se výtek týká, nejrušivějším elementem show je ona hosteska. Ze začátku se objevuje sporadicky a je vítaným zpestřením. Ovšem zhruba v půlce koncertu se chopí kamery, aby natáčela detaily muzikantů vysílané do projekcí, a prakticky do konce nesleze z pódia. Poladit chce i synchronizace promítaného textu s Malátného zpěvem v Drobné paralele.

Na to však člověk skoro zapomene, když kapela spustí druhý přídavkový set, který musí ukojit všechny zapálené fanoušky i ty ostatní. Stejně jako já, Skončili jsme a Vinárna u Valdštejna s oním "provařeným" primárním vulgárním výkřikem završí show, která ukazuje Chinaski jako výtečný bavicí stroj.

Chinaski - O7 Tour
Hala TJ Spartak Třebíč, 9. listopadu 2007, předkapela Desmod.
Hodnocení iDNES.cz: 80%


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Radiohead kdosi vydírá ukradenými archivy, kapela raději vše zveřejnila

Britská kapela Radiohead při koncertu na pražském Výstavišti (23. srpna 2009)

Britským Radiohead někdo odcizil archivní materiály a snaží se tak kapelu vydírat. Pokud prý nezaplatí 150 tisíc...

Mejdan pro Vláďu Šafránka z Harleje. Když bude ostuda, měl by radost

Zpěvák Vláďa Šafránek

Vláďa Šafránek, zpěvák Harleje a Walda Gangu, by ve čtvrtek oslavil sedmačtyřicáté narozeniny. Ve stejný den se v...

Španělská novinka nebude Despacito, líčí Deyl. Chystá i velký koncert

Zpěvák David Deyl

Zpěvák David Deyl si letos připomíná deset let na scéně a k výročí nezamíří ani do O2 areny, ani do Fora Karlín, nýbrž...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz