Chinaski vsadili na šťastnou sedmičku

  5:00aktualizováno  5:00
Už to není jen pohoda, klídek a tabáček. Kapela Chinaski přichází s novou deskou. Nazvala ji stručně: 07.

Chinaski | foto: Universal Music - Ondřej Pýcha

Je to naše sedmá deska, píše se rok 2007. Sedmička se sama nabízí. Pilotní píseň Zadarmo vyšla už 7. 7., s celou deskou přijdeme 17. září. Snad nám ta sedmička přinese štěstí, říká zpěvák Michal Malátný (1970). Podle ohlasu na song Zadarmo, čerstvý rádiový hit skupiny, lze předpovědět velký zájem posluchačů, pro které Chinaski chystají turné po českých halách.

Podzim skutečně může proběhnout ve znamení Chinaski, přestože kapele bude v hitparádě konkurovat například Lucie Bílá s novým titulem. Ale největší koncertní "soupeři" Chinaski, kapela Kabát, už mají masivní letní turné za sebou a formace Kryštof se vydá na sérii komorních koncertů po divadlech, takže stadiony budou patřit Chinaski.

O holkách i politicích
Chinaski získali velkou výhodu. Haly už mají "zmáknuté" z předchozího turné Music Bar Tour, dali si roční pauzu a do práce se vracejí odpočatí. "Já jsem se podíval do Ameriky i do Ruska, třeba trumpetista Petr Kužvart byl v Indii. Když jsme se pak sešli nad novými skladbami, měli jsme jich asi třicet. V kapele skládá víc lidí, bylo z čeho vybírat. Na desku jsme pak zařadili čtrnáct věcí," dodává Malátný, jeden ze zakladatelů skupiny, jež odvodila své jméno od postavy z románu Charlese
Bukowského.

Chinaski měli vždy čich na rádiové hity, i když Malátný říká, že vznikaly neplánovaně. Předchozí tituly skupiny byly od roku 1995 kolekcemi více či méně chytlavých písniček. Nové album 07 je sevřenější, dá se více poslouchat jako celek. I písně se liší svým záběrem. Přibylo následníků hitu 1970, který generaci Malátného a textujícího bubeníka Pavla Grohmana proslavil jako "Husákovy děti".

Například nový hit Zadarmo je o lidech, kteří si nabrali hypotéky a dostali se do slepé uličky podobně jako ti, kteří musí tvrdě dřít v montovnách. Pořád jen "makají, na hubu padají a nic z toho nemají", jak zpívá Michal Malátný. "To víte, už nejsme puberťáci, kteří jen pijou pivo a balí holky. Zajímají nás i jiné věci, a tak se to dostane do textů," vysvětluje zpěvák.

Do hledáčku kapely vstoupil i bývalý předseda vlády Jiří Paroubek, jehož řeč byla vložena do písně Slovní pyrotechnika. "Předseda Paroubek je symbol opojení mocí. Písnička se netýká jen šéfa ČSSD. Je proti tomu, aby nás reprezentovali lidi, kterým nejde o normální voliče. Tito politici kopou v podstatě za sebe," říká Pavel Grohman, který skladbu otextoval podle Paroubkova známého povolebního projevu. "Nejsme radikální nebo politická kapela. Nevyvoláváme skandály ani se na to nechystáme, ale tohle už bylo silné kafe," dodává Grohman.

Láska i vtip
Aby nedošlo k mýlce, že Chinaski natočili ostře vyhraněnou desku. Album 07 je spíš rozmanité. Otevírá je slogan "samice versus samci, to je důvod k tanci" (Shake It). Malátný zpívá také o palčivosti lásky podle Shakespearova 147. sonetu, zazní typické vláčné balady, svižný, částečně hiphopový song Basama fousama nebo tiché povzdechnutí nad tím, že lidé si už vlastně přestali psát a posílat dopisy.

"Když je člověk mladý, má toho spoustu k objevování. Pak přijde určitý moment v životě, kdy se zastaví a řekne si, že snad všechno zná. Existuje málo věcí, které by ho mohly překvapit. Av tu chvíli si musí najít na světě místo. Možná je trochu cítit, že jsme se ocitli v bodě, kde není všechno jen pohoda a klídek. Člověk začne víc přemýšlet třeba o politice, o skutečné lásce nebo o tom, co pro něho muzika znamenala," říká Malátný.

Ostatně na albu zpívá: "Na čtyři akordy až na konec světa." Pointa té písně (Vzhůru do nekonečna) zní: Malátnému se vlastně splnil sen někoho jiného. Hudba kapely, zjednodušeně řečeno "čtyři akordy a nic víc", jej vynesla do výšin, o kterých možná ani nesnil. Začátkem 90. let by sotva někdo řekl, že kluci z venkova, kteří začínali jako punková kapela Starý hadry, se vypracují mezi nejžádanější skupiny v Česku.

"Jistě, trvalo to pěkně dlouho, ale dodnes mě udivuje, že to přišlo," vysvětluje Malátný. "Dříve kapela hrála třeba 250 koncertů za rok. Dostala se do povědomí, vždyť nevynechala snad žádné malé město nebo vesnici a lidé ji mohli poznat zblízka," připomíná Kužvart, který hraje v současné sestavě s baskytaristou Ondřejem Škochem, jeho bratrem saxofonistou Štěpánem a kytaristou Františkem Táborským.

Tahle sestava se ustálila za posledních pět let. "Poprvé v životě jsem měl pocit, že nahrávání alba proběhlo podezřele v klidu. Nikdy předtím jsme nestíhali termíny, vždycky jsme se hádali nebo něco nešlo. Letos jsme strávili tři měsíce ve studiu a já si nevzpomínám na zásadní problém. Tak jsem zvědav, co to znamená. Jsme samozřejmě obrovsky zvědaví, co lidi desce řeknou," uvažuje Malátný.

Do listopadu 2007, kdy kapela vyjede na ambiciózní turné, by fandové mohli většinu novinek vstřebat. "Když se skupina vydá na turné a lidé písničky neznají, je to těžší. Proto chceme vydat desku co nejdřív," vysvětluje Malátný. Živě chce kapela přehrát skoro celé album 07. "Proč točit nové desky, ale pak je nehrát? Jsou to naše nejlepší písničky. Už nechci hrát dokola První signální. Ano, zařadíme ji třeba jako přídavek, nevynecháme ani jiné tutové věci, ale já se víc těším na nové písně," tvrdí zpěvák.

Bude to bomba?
Jako překvapení chystají Chinaski speciální projekce, které budou lidé moci ovlivňovat pomocí zpráv z mobilních telefonů. Inspirována Rolling Stones nebo U2 chce kapela použít i druhé malé pódium, vysunuté hluboko do davu. "Náš akustický set posadíme doprostřed haly mezi lidi," plánuje Malátný.

Možná bude album 07 bombou letošního podzimu. Vždyť předchozí desky Music Bar, ze které pochází oblíbený Tabáček, se prodalo více než 60 tisíc kopií. "Nyní se nacházíme vmezidobí, kdy je deska hotová, ale ještě nevyšla. Známe ji nazpaměť, nemůžeme s ní nic udělat, ale nikdo jiný ji zatím nezná. Nahrávání bylo pohodové a my jsme všechno stihli. Znamená to, že jsme se to už
naučili a deska bude dobrá, nebo se stane něco jiného?" dumá Michal Malátný. Za dva týdny bude znát odpověď.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Další z rubriky

V chrámu klasiky budou znít hity muzikálů jako Whisky, to je moje gusto

Květa Fialová a Olga Schoberová coby Tornádo Lou a Winnifred ve filmu...

V pražském Obecním době, svatostánku klasické hudby, budou znít populární melodie z českých filmů a muzikálů. Koncert...

Když jsme přilétali, vítaly nás tanky a stíhačky, vzpomínají Beach Boys

Zpěvák Mike Love je posledním ze zakládajících členů Beach Boys, kteří stále...

Legendární Beach Boys u nás hráli předloni a předtím samozřejmě v roce 1969 na koncertech v Praze, Bratislavě a Brně. A...

RECENZE: Pěvkyně bojovala s přírodními živly. Ale nejen s nimi

Sopranistka Olga Peretyatko při svém vystoupení na festivalu Smetanova Litomyšl

K půvabům i rizikům „podširákových“ festivalů patří příroda. Své o tom vědí i v Litomyšli, kde již několikrát museli...

Najdete na iDNES.cz