Chinaski: Pokračujeme, koncerty nebudou žádné tryzny

Exkluzivně   19:10aktualizováno  19:10
Populární kapela Chinaski prolomila mlčení, do něhož se zahalila po smrti svého bubeníka Pavla Grohmana. "Vždycky s námi bude na pódiu," řekli muzikanti v rozhovoru pro iDNES.cz, vůbec prvním, který si po tragédii můžete přečíst.

Chinaski - Ondřej Škoch, Stěpán Škoch, Petr Kužvart, Michal Malátný, František Táborský - Praha (10. září 2008) | foto: David Port, MF DNES

Na rozhovor v budově vydavatelství Universal Music dorazila celá kapela - Michal Malátný (kytara, zpěv), František Táborský (kytara), Petr Kužvart (trumpeta) a bratři Ondřej (baskytara) a Štěpán Škochové (saxofon).

Kapela se rozhodla vyrovnat s Pavlovou smrtí prací a chce dotáhnout všechny projekty, které Grohman, hlavní hybatel dění v Chinaski, naplánoval. A tak odjede podzimní turné, na které si jako hosta bere Davida Kollera, Grohmanův velký vzor. V říjnu vyjde koncertní DVD, v listopadu Autopohádky. A příští rok bude nová deska.

. Chinaski berou na turné Kollera

Koncerty Space Tour uvidí v říjnu a listopadu 10 měst

Autopohádky jste dotočili před několika dny v Písku. Asi to bez Pavla nebyla moc veselá práce...
Michal Malátný: To nebyla. Před prázdninami jsme stihli natočit jen mluvené slovo, a tam Pavel normálně hraje, a zbývalo dodělat hudbu. To už jsme dělali bez něj a nebylo to moc veselé... Napsal šest textů z osmi, navíc Autopohádky byly celé jeho nápad.

Náladu vám ve studiu zlepšovaly děti bratrů Škochových. Jak hodnotily vaši práci?
Ondřej Škoch: Byly úžasné, běhaly mezi námi a třeba Bartoloměj si zapamatoval hned první písničku. Studio pro nás bylo určitý azyl a prací jsme se vrátili do normálního rytmu.
Štěpán Škoch: Vyzkoušeli jsme si tak, že opravdu chceme dál hrát. Byly tam chvíle, kdy člověku při Pavlových textech běhal mráz po zádech, ale celkově to pro nás byl argument proč pokračovat.

Chinaski - Pavel GrohmanPřemýšleli jste po Pavlově smrti o konci Chinaski? Přece jen měl velký podíl na chodu kapely.
Michal Malátný: Mě to nenapadlo. Byla to hrozná rána, ale že bychom toho nechali, to ne. Je fakt, že jsme se sešli hned ten osudný den, protože jsme měli naplánovanou zkoušku, a tam to bylo těžké. A kdyby tam někdo řekl, že je to konec kapely, tak to úplně chápu.
Ondřej Škoch: Byli jsme v šoku a nedalo se jednat bez emocí.
Michal Malátný: Po Pavlově pohřbu jsme si řekli, že na měsíc si dáme od sebe pokoj, abychom tu událost každý z nás vstřebal po svém.
Štěpán Škoch: Máme kapelového přítele Milana Pešíka, který je s Chinaski celou dobu jejich existence. Přišel za námi a říkal: Kluci, minimálně čtrnáct dní, možná měsíc, o kapele nepřemýšlejte. Byl to psychologický tah, který jsme dodrželi a jen nám to prospělo. Nemůžeme říkat, co každému z nás probíhalo hlavou, ale když jsme se znovu sešli, měli jsme to všichni v sobě srovnané.
František Táborský: Navíc Pavlova manželka Lucka nám už pár dní po té tragédii řekla, ať vůbec neuvažujeme o tom, že bychom skončili, a že si přeje, ať pokračujeme. Chinaski jsou pro ni jako třetí dítě, s Pavlem byla šestnáct let a prožívala kariéru kapely od samotného začátku. To byl další impuls.

. Grohmana vyprovodila řada hvězd

Poslední rozloučení se konalo v pražských Strašnicích

Už jste se dohodli, jak budete Pavlovu rodinu podporovat?
Michal Malátný: Jsme s nimi v dennodenním kontaktu, osobním či telefonickém, a snažíme se jim pomoci s obyčejnými každodenními záležitostmi, s nimiž teď nejvíc bojují. Jáchym šel poprvé do školy, Filip do školky... Jinak Pavlův finanční podíl v kapele jsme nezrušili, ten zůstává a budeme ho rodině posílat. Jeho práce pro kapelu byla tak velká, že to je pro nás jediný možný a spravedlivý postup.

Zajímáte se o vyšetřování dopravní nehody, při níž zahynul?
Všichni: Ne.
František Táborský: Jediné, co víme, že to ještě není uzavřeno.

Pohřeb Pavla Grohmana - Michal Malátný a Ondřej ŠkochPřekvapilo vás něco na mediálním humbuku, který se kolem Pavlovy smrti strhl?
Michal Malátný: Já jsem hned po pohřbu zmizel na tři neděle, abych se právě tomu vyhnul, a vůbec jsem to nesledoval.
Ondřej Škoch: Reakce fanoušků byly úžasné, byla to pro nás velká podpora. A mile nás překvapila i podpora kolegů z branže.

Jak jste vnímali spontánní vzpomínkový koncert na Sázavafestu?
František Táborský: Už jsme dokonce byli na cestě do Kácova, protože jsme chtěli těm muzikantům za jejich podporu osobně poděkovat, protože to z jejich strany bylo pěkné gesto. Jenže v autě nás všechny přepadl splín, vzdali jsme to a poděkovali jen nepřímo.

. Sázavafest zpíval bubeníkovi Chinaski

Unikátní jam session v Kácově se obešlo bez patosu

Ve chvíli, kdy jste se rozhodli pokračovat, jste museli najít nového bubeníka. Jak probíhal výběr?
David KollerMichal Malátný: Turné bylo naplánované už od jara ještě od Pavla a byla od nás povinnost ho odjet. A naše holky nezávisle na sobě navrhovaly, ať zkusíme Davida Kollera. Přišlo nám to jako nesmysl, ale nakonec jsme si řekli: Sakra, možná je to dobrý nápad, zavoláme mu. Dali jsme si zkoušku a domluvili se.

David Koller má ale své vlastní projekty a pojede s vámi jen podzimní turné. Kdo by měl usednout za bicí natrvalo?
Michal Malátný: Padalo mnoho jmen. Shodli jsme se na tom, že nehledáme ani tak brilantního bubeníka, který přijde a zahraje, jako člověka, který do kapely zapadne a bude schopný také aranžovat písničky a skládat texty. Hledáme někoho, kdo se s námi zavře do zkušebny a může s námi pracovat na nové desce, kterou chceme příští rok vydat. V tuto chvíli zkoušíme s Otou Petřinou, který chodil k Davidovi Kollerovi na hodiny. Je to mladý fík, jehož jedinou nevýhodou je, že nemá moc zkušeností. Teď sedí a cvičí a my s ním budeme zkoušet a zkoušet. Věříme, že to vyjde.
Ondřej Škoch: Je to syn naší manažerky, už léta se pohybuje kolem kapely a lidsky s ním vyjdeme, což je to nejdůležitější.

. Nový bubeník = Marpo

MarpoOta Petřina je znám v hudební branži pod přezdívkou Marpo. Právě pod tímto jménem vydal tři hiphopová alba, naposledy loni na podzim desku RapStar. Je synem muzikanta Otakara Petřiny, kytaristy slavné kapely Bacily, a jeho manželky Hany, dlouholeté manažerky Chinaski. - více čtěte zde

.

Předpokládám, že jste museli spoustu zájemců o bubenický post odmítat.
Štěpán Škoch: Chodí spousta nabídek, i dvě denně.
Petr Kužvart: Někdy i tři, mobil zapípal třeba i ve dvě v noci.

Máte už pro novou desku nějaké skladatelské nápady?
Ondřej Škoch: Pavel byl hyperaktivní a v létě během hraní po festivalech už začal psát texty, takže několik písniček máme rozdělaných. A až vyřešíme všechny organizační věci ohledně turné a odehrajeme ho, tak se vrhneme na natáčení.

Chystáte se na koncertech na Pavla něčím mimořádným vzpomínat?
Michal Malátný: Budeme na něj vzpomínat všemi písničkami, rozhodně to nebude tryzna za Pavla Grohmana. Nevím, jak to říci... On tam vždycky bude s námi. Já jsem nikdy v životě s jiným bubeníkem nevystupoval a bude mi to dlouho trvat, než si na to zvyknu.

. Bubeník Chinaski zemřel při nehodě

Pavel Grohman zahynul na motorce u Vamberka

Když už jsme u koncertů, na posledním velkém halovém turné jste pořídili DVD. Co všechno nabídne kromě záznamu loňských vystoupení z Prahy a Liberce?
Chinaski - Tour 07František Táborský: Budou tam tři písničky z koncertu v Bratislavě, který se uskutečnil v rámci jarního turné po Slovensku s kapelou Desmod. Fanoušci se mohou těšit i na několik dokumentů, třeba jak jsme byli v Americe, o zákulisí turné 07 či aktuální klip Basama fousama. A jako bonus tam bude cédéčko s audio záznamem hlavního koncertu.

Název DVD Když Chinaski, tak naživo, který vymyslel Pavel, zachováte?
Michal Malátný: Přesně tohle jsme řešili, jestli to není morbidní, ale nakonec vše, co Hroch vymyslel, dotáhneme přesně podle jeho plánů.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

RECENZE: Sheeranovy spolupráce s Bieberem a Eminemem? Taková milá bokovka

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Na nové desce začal Ed Sheeran podle vlastních slov pracovat na notebooku během loňského turné. Album nazvané No.6...

GLOSA: Prvnímu dni Colours vládly ženy… a Radek Pastrňák z Buty

Florence + The Machine - Colours of Ostrava 2019

Úvodní program 18. ročníku festivalu Colours of Ostrava se nesl ve znamení velkých ženských hlasů. Středeční nabídka...

GLOSA: Colours of Ostrava se ve čtvrtek proměnily v Kryštofkemp

Kryštof - Colours of Ostrava 2019

Ze světových jmen dorazil skotský písničkář a objev podle Brit Awards Tom Walker, britský zpěvák Rag’n’Bone Man nebo...

Najdete na iDNES.cz