Čeští zákonodárci našli společnou notu při zpěvu Rybovy mše

  12:08aktualizováno  13:42
Do posledního místa se v sobotu večer zaplnila katedrála sv. Víta v Praze. Úderem sedmé hodiny tu před diváky předstoupil sbor, jaký lidé dosud neviděli. Kromě profesionálních hudebníků přišly zazpívat Rybovu Českou mši vánoční i téměř tři desítky poslanců a senátorů.

Čeští zákonodárci zpívali Rybovu Českou mši vánoční (v popředí kardinál Miloslav Vlk) - Praha, katedrála sv. Víta (20. prosince 2008) | foto: Josef Vostárek, MF DNES

"Mohu slíbit, že bez ohledu na politické půtky, budou dnes všichni zaručeně zpívat podle jedněch not," uvedl představení Jiří Stárek, ředitel Základní umělecké školy v Praze - Hostivaři, odkud byla většina hudebníků.

Čeští zákonodárci zpívali Rybovu Českou mši vánoční (Martin Bursík)S přáním, aby to přítomným zákonodárcům "harmonovalo, a aby politici i ostatní občané zpívali jednu melodii," se přidal i kardinál Miloslav Vlk. Na závěr úvodního proslovu pak přečetl ředitel hudební školy Jiří Stárek dopis od bývalého prezidenta Václava Havla, který tuto akci podpořil.

"Přál bych vašemu neobvykle smíšenému sboru dobrou tóninu a nám ostatním, aby souznění a vzájemný takt vydržely. A pokud se to nepovede po celé předsednictví Evropské unii, tak alespoň do Tří králů," citoval Stárek z Havlova dopisu.

Pak už přišlo na řadu samotné představení. O pěvecká sóla se postarali profesionálové, jejichž umění doplnil sbor rodičů žáků hudební školy. Celkem šestadvacet zákonodárců se vmísilo do posledních dvou řad.

Nechyběl mezi nimi vicepremiér a předseda zelených Martin Bursík, místopředseda poslanců ČSSD a středočeský hejtman David Rath, předseda lidoveckých poslanců Pavel Severa, šéf senátní mediální komise Jiří Oberfalzer nebo předsedkyně zdravotnického výboru horní komory Alena Palečková (oba ODS). Zazpívat tradiční "rybovku" přišel i senátor Jan Nádvorník (ODS), který patřil k organizátorům celé akce.

Čeští zákonodárci zpívali Rybovu Českou mši vánoční (kardinál Miloslav Vlk)

Z téměř hodinu trvajícího představení si zákonodárci odnesli nejen dobré pocity, ale i promrzlé nohy. Teploměr v katedrále ukazoval osm stupňů Celsia.

Čeští zákonodárci zpívali Rybovu Českou mši vánoční"Zpívalo se mi dobře, ale sám jsem asi dobře nezpíval," zhodnotil sebekriticky celé vystoupení středočeský hejtman David Rath. "Myslím, že kdyby měli zpívat jen poslanci a senátoři, tak by se to asi nedalo poslouchat, ale díky tomu sboru profesionálů to byl hrozně pěkný zážitek," dodal Rath.

A nebyl sám. Spokojeni byli i diváci. "Moc se mi to líbilo," pochvalovala si například Stanislava Satorová, která na koncert přijela z Prachatic.

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

Další z rubriky

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

VIDEO: Kapela Zvíře jménem Podzim má nový klip a loučí se

Zvíře jménem Podzim

Sdružení Zvíře jménem Podzim, které kolem sebe soustředil Jakub König, známý též jako písničkář Kittchen, vydá v sobotu...

Ocasek zemřel na srdeční chorobu umocněnou rozedmou plic

Hudebník a producent Ric Ocasek na snímku z roku 2015.

Hudebník a producent Ric Ocasek zemřel v důsledku srdeční choroby, kterou umocnila rozedma plic. Uvedla to agentura AP...

Znám Kocába, je jedinečný, líčí bubeník Dream Theater před koncertem

Dream Theater

Americká prog metalová kapela Dream Theater slaví dvacet let od vydání alba Metropolis Pt. 2: Scenes From a Memory a...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz