Startuje hlasování Českého slavíka. Gott může vyhrát už počtyřicáté

  11:59aktualizováno  11:59
Tradiční anketa popularity tuzemských zpěváků, zpěvaček a hudebních skupin Český slavík vstoupí letos do padesátého ročníku. Hlasování začne příští týden, slavnostní vyhlášení se bude konat 28. listopadu v pražské Státní opeře.

Karel Gott pózuje se získanými cenami - za zpěváka roku i Absolutního slavíka (29. listopadu 2014). | foto:  Michal Šula, MAFRA

Kdo by čekal letos na podzim v souvislosti s Českým slavíkem nějaké změny, bude zklamaný. Anketa si totiž na své tradici zakládá, a tak se mění jen pramálo. Například nové kategorie prý rozhodně nehrozí.

Ostatně, co měnit na dobře zaběhlých pořádcích. Od úterý 6. října do 22. listopadu budou tedy posluchači svými hlasy rozhodovat o vítězích mezi zpěváky, zpěvačkami, kapelami a určí rovněž skokana roku a letošní hudební objev.

Hlasuje se třemi způsoby

Tradičně se hlasuje dvojmo – to znamená pomocí SMS nebo přes internet. „I při internetovém hlasování je potřeba následně zaslat potvrzovací textovku s kódem. Je to kvůli tomu, aby se zabránilo opakovanému hlasování,“ vysvětluje Jaroslav Těšínský z agentury Musica Bohemica, jež anketu pořádá.

Český slavík v číslech

Anketě vládnou Karel Gott a Lucie Bílá

Rekordmany novodobého Českého slavíka jsou Karel Gott a Lucie Bílá. A překonat je ještě dlouho nepůjde – v dosavadních devatenácti ročnících získali oba sedmnáct prvních míst. Gotta porazili Daniel Hůlka (1998) a Tomáš Klus (2012), Bílou předstihla pouze Aneta Langerová, a to v letech 2005 a 2006, krátce po vítězství v SuperStar. Vyrovnanější skóre je mezi kapelami, i když Kabát s devíti soškami vede jasně. Olympic kraloval skupinám tři roky po novém startu ankety, poté na čtyři roky převzala otěže Lucie. Vítězné tažení Kabátu započalo v roce 2003 a s pauzami pro Chinaski (2005), Divokýho Billa (2006) a Kryštof (2013) trvá dosud. Absolutní vítězkou, tedy vítězem s nejvyšším počtem hlasů, se nejčastěji stala Lucie Bílá.

Relativní novinkou je skutečnost, že textové zprávy nutné k hlasování jsou zpoplatněné jen v rámci běžného tarifu. To znamená, že pokud má někdo balíček s volnými SMS, účastní se soutěže zdarma. „Zjistili jsme totiž, že spousta telefonů má prémiové SMS blokované. To se týká třeba firemních čísel, ale má to i řada rodičů, kteří se tím chrání, aby jim děti v nestřeženém okamžiku nemohly objednat nějaké drahé služby,“ říká Těšínský.

Ale je ještě třetí možnost, jak dát hlas svému oblíbenému hudebníkovi. „Když jsme asi před patnácti lety zaváděli hlasování přes SMS zprávy, čelili jsme tehdy asi oprávněné kritice, že ne každý má mobilní telefon. To už dnes spíš neplatí, ale z tradice zachováváme i možnost přijít odevzdat hlas přímo do sídla naší agentury,“ popisuje další variantu Těšínský.

V pražské Křižíkově ulici jsou připravené potřebné formuláře a identitu hlasujících, tedy nemožnost podvádět se na místě ověřuje pomocí občanského průkazu. „Chodí k nám hlasovat několik set lidí. Loni například přijelo do Prahy asi šedesát fanoušků na koncert kapely Chinaski a přišli své oblíbence v anketě podpořit hromadně,“ vzpomíná Těšínský.

Evropský unikát

Padesátý ročník ovšem neznamená, že by se Slavíci udělovali padesát let v kuse. Anketa hudební popularity u nás vznikla v roce 1962, tehdy ji pořádal časopis Mladý svět. Na jejím zrodu se podílel i Ladislav Smoljak, který pracoval vtamní kulturní redakci, a traduje se, že vymyslel i samotný název – tehdy Zlatý slavík. Mladý svět však v roce 1991 usoudil, že česká muzika už v nových poměrech a s neomezeným přístupem k západní kultuře nikoho nebude zajímat, a anketu zrušil. „Vynucená pauza trvala do roku 1996, kdy jsme anketu obnovili pod názvem Český slavík,“ říká Těšínský.

Takže letos jde o padesátý ročník Slavíků a současně je to dvacet let od obnovení ankety v polovině devadesátých let. A aby těch jubileí nebylo málo, dost možná se přidá ještě jedno. „Samozřejmě není nic jisté, ale pokud vydrží přízeň jeho fanoušků, dostane letos Karel Gott svou čtyřicátou sošku. Taková výdrž je ojedinělá v evropském a dost možná i světovém měřítku,“ soudí Jaroslav Těšínský.

Hrozí „nový“ Řezník?

Slavnostní ceremoniál, který se letos uskuteční 28. listopadu v pražské Státní opeře a od 20.20 jej bude živě přenášet Nova, ovšem přes svou nablýskanost přitahuje i kontroverze. Právě zde například v roce 2012 Daniel Landa s živým kohoutem v náručí ohlásil kouzelníka Žita. O rok později se řešilo vyřazení kontroverzního rapera Řezníka a loni zase obdobně přijímaná kapela Ortel. Hrozí něco letos?

Fotogalerie

„Je pravda, že jsme vyřadili Řezníka, protože nám přišlo, že jeho texty jsou něco, co ve Slavíku prostě nechceme. Byli jsme za to kritizováni, na obranu svobody slova se tehdy postavili i mnozí známí umělci,“ vzpomíná Těšínský na humbuk, který vyvolalo odstranění horrorcoreového rapera z vedoucí příčky kategorie Hvězda internetu.

Když loni chodily hlasy pro změnu pro kapelu Ortel, jež si pro své texty zmiňující etnické a náboženské menšiny vysloužila nařčení z extremismu, rozhodli se pořadatelé po poradě s odborníky skupinu v soutěži ponechat.

„Nechci předjímat, co se bude dít letos. Jen můžu říct, že budeme postupovat v souladu s našimi pravidly. Pokud tedy budeme mít podezření, že někdo z účastníků jedná v rozporu se zákonem, zvážíme, že zasáhneme,“ uzavírá Těšínský.

  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

VIDEO: Mandrage to v novém videoklipu vidí růžově

Příběhem o lásce a vášni, který se ve videoklipu Vidím to růžově odehrává, předznamenává kapela Mandrage novou desku,...

Potřetí a možná naposledy? Eric Clapton, bluesový bouřlivák, se vrátí do Prahy

V březnu oslaví už 75. narozeniny. Důvodů, proč může být příští pražský koncert Erica Claptona ten rozlučkový, je ale...

Video připomíná, jak sbor diváků zaskočil Laru Fabian. Rozpláčete ji i v Praze?

Lara Fabian se na koncertě chystá zazpívat svou nejslavnější písničku Je t'aime. Fanoušci v publiku ale přebírají...

VIDEO: Podívejte se na nový klip kapely Wohnout k písni Mandragora

Zpočátku se na trhlou čtveřici Wohnout dívalo tak trochu skrz prsty, ona zatím vyrostla ve svébytné těleso a dnes má už...

Najdete na iDNES.cz