Český hip hop vyrostl. Zahajuje oslavy ve velkých sálech a velkém stylu

  13:44aktualizováno  13:44
Odsudky, že žánr typický pro americké ghetto u nás nemůže zapustit kořeny, jsou mylné. Potvrzují to jedni z jeho strůjců DJ Wich a Marpo. Dvě plné Lucerny a jedna velkoryse pojatá show v SaSaZu – v rozsahu týdne čekají příznivce tuzemského rapu v Praze zásadní akce, které dobře ilustrují, kam žánr za dobu svojí existence vyrostl.

DJ Wich oslaví patnáct let na scéně dvěma koncerty ve velkém sále pražské Lucerny. | foto: Petr Hricko

V tomto ohledu jsou důležité zejména koncerty, které chystá na 29. a 30. října ve velké Lucerně DJ Wich. Klíčový producent tuzemského rapu, vlastním jménem Tomáš Pechlák, na pódium přizve kapelu Champion Sound a dvaadvacet raperů, zpěváků a zpěvaček, se kterými se v posledních patnácti letech hudebně potkal.

Že od začátků v usmolených malých klubech a dob aranžování prostých, ale úderných hudebních podkladů pro debutující PSH nebo Indy & Wich ušel dlouhou cestu, je docela známá věc. Hodně se psalo o jeho mezinárodní desce Golden Touch, na které mu hostovala i velká jména světového rapu jako Lil’ Wayne.

Fotogalerie

Zájem o show, kterou oznámil bez velkých řečí prostřednictvím sociální sítě v půlce srpna, přesto pořadatele překvapil. „Zbývá měsíc a půl a už dnes je vyprodáno. Co teď?“ ptal se Wich na Facebooku fanoušků ještě předtím, než přidal druhé datum.

Vzhledem k tomu, že Wich vyrostl v nejžádanějšího producenta na tuzemské scéně, je však docela zřejmé, proč koncert, kde se objeví Rytmus, Majk Spirit, Vladimir 518, Orion, Rasco, Vec a celá přehlídka tuzemského a slovenského rapu, vyvolal takovou pozornost i bez velkého zájmu médií. „Scéna se rozrostla. Každá parta dělá něco jiného a fanoušek si může najít to, co chce,“ zhodnotil Wich stav, kam tuzemský hip hop dospěl od začátků, v nichž se v rámci scény znal každý s každým.

Dělat to rokenrolově

Jeho slova dobře podtrhuje, že jen o týden dřív, tedy 23. října, svoji velkou oslavu deseti let na scéně chystá kontroverzní raper Marpo, jinak stejnojmenný syn kytaristy Oto Petřiny a mimo rap také bubeník Chinaski. Marpo bude hrát v SaSaZu, kde bude podle všeho taky plno, a netají se megalomansky znějícími plány předvést „největší show v dějinách českého hip hopu“.

Nechal si navrhnout scénu s pohyblivou rampou na bicí od Martina Hrušky, který dělal třeba na halové show Lucie nebo Andělech, či chystá pyrotechnickou show.

„Chci ukázat, že se to dá dělat víc rokenrolově,“ říká Marpo, který navíc čtrnáct dní před akcí vypustil provokativní klip Náš hood, v němž se jeho parta pustila do efektní bitky s policií. Jak je patrné z komentářů, u mnohých jím vyvolal klasické odsudky, že si hraje na Ameriku. Produkčně i technicky vybroušeným klipem však Marpo ukázal, že tuzemský hip hop má už dostatek síly a sebevědomí, aby bral i takovéhle věci s nadhledem.

.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

GLOSA: Skvělého Johna Butlera překonala jen utajovaná Aneta Langerová

John Butler na Colours of Ostrava 2019

Páteční program Colours of Ostrava byl alespoň pohledem na hlavní scény asi dosud nejpestřejším dnem celého ročníku....

Najdete na iDNES.cz