Česko vítá v unii záplava koncertů

  12:46aktualizováno  12:46
V Česku propukly mohutné oslavy vstupu do Evropské unie. Série koncertů dobré hudby začala ve čtvrtek na deseti pražských ostrovech, kde se koná festival United Islands Of Prague. Další města slaví historický krok vystoupeními rozličných místních i zahraničních umělců.

Stěžejním bodem pražských oslav je čtyřdenní hudební přehlídka na ostrovech. Zatímco politici při čtvrtečním zahájení věštili Praze v Evropské unii skvělou budoucnost, mládež chtěla hudbu.

"Je to nejdůležitější zahraničněpolitické rozhodnutí od sametové revoluce. Je to pozvání do rodiny špičkových evropských demokracií. Je to také důkaz, že Česká republika a hlavně její velký klenot Praha už v unii jsou," řekl primátor Pavel Bém (ODS).

Mladí lidé se však přišli na Střelecký ostrov především bavit a politika je příliš netáhla. "Já jsem si přišla poslechnout Lauru a její tygry. Byli skvělí, k unii jsem trochu skeptická," řekla dvacetiletá Petra Nová z Krče.

Na slavnostní zahájení United Islands dorazily na Střelecký či Dětský ostrov stovky zejména mladých lidí, aby vyslechly kapely z různých hudebních pólů. Festival vyvrcholí v neděli koncertem francouzských Gipsy Kings. - rozhovor s Gipsy Kings zde

Hvězdy ovládnou náměstí
Dalším místem v metropoli, které vstup do unie slaví hudbou, je Staroměstské náměstí. Vstupné se neplatí, koncerty jsou zadarmo.

Na lidi v pátek večer od osmi čekají hudební špičky mnoha žánrů. Pěvecké hvězdy jako Chinaski, Arakain, Václav Neckář, Hana Zagorová, Anna K., Lenka Filipová, Leona Machálková, Petr Muk, Jan Nedvěd, Aleš Brichta, Petr Hapka, Black Milk a další vystoupí celkem na třech pódiích.

Později hodinu před půlnocí je vystřídají jejich kolegové přední umělci z oblasti lidové hudby a do unie bychom měli o půlnoci vstoupit hitem, který Čechy asi nejvíce ve světě proslavil, a to skladbou zbraslavského rodáka Jaroslava Vejvody Škoda lásky.

Oslava v Národním divadle
Velkolepá akce se připravuje také v Národním divadle, zdejší program budou moderovat herečka Taťáňa Medvecká a operní pěvec Štefan Margita. Akci mohou sledovat jen vyvolení, ale před divadlem bude umístěna velkoplošná obrazovka, která bude slavnost přenášet pro veřejnost.

Galavečer, který začíná od půl desáté, bude komponovaný pod taktovkami Olivera Dohnanyie, Zdeňka Mácala a Kryštofa Mařatky. Scénář slavnostního večera připravil textař a skladatel Jiří Suchý a krátký text pro večer napsal Michal Viewegh.

Večer se bude skládat ze dvou částí: Češi Evropě a Evropané Čechům. Společně během večera se bude číst zdravice italského spisovatele Umberta Eca, vystoupí mnoho zpěváků populárních i operních nebo hip-hop.

V závěru večera, kterého se zúčastní čelní čeští političtí představitelé, zazní Óda na radost od Ludwiga van Beethovena jakožto "evropská hymna". O půlnoci také bude z Letné odpálen slavnostní ohňostroj, který potrvá patnáct minut.

Slaví nejen Praha
Oslavy vstupu do Evropské unie se uskuteční i na mnoha dalších místech v metropoli. Ve Valdštejnském paláci, kde sídlí Senát, v sobotu zahraje Stamicovo kvarteto a v nedělí zazpívají žáci a učitelé z hudebních škol v Rakousku, Slovinsku a dalších evropských zemích.

Obecní dům zase na sobotu přichystal vystoupení Petera Dvorského, Gabriely Demeterové a Moniky Absolonové za doprovodu Symfonickéh orchestru hlavního města Prahy FOK. V trojském zámku v neděli přivítá Česko v unie zvonohra.

O tom, jak rozmanité jsou oslavy v dalších tuzemských městech, vypovídá následující výběrn z avizovaných akcí.

V královéhradecké katedrále Sv. Ducha se koná večer slavnostní koncert vážné hudby. Trutnov si do koncertní síň Bohuslava Martinů pozval kvarteto Apollon. A ve Slavkově u brna zahraje novým "Evropanům " folkový hudebník František Nedvěd.

V Plzni se večer koná na nádvoří Plzeňského Prazdroje program Vítej, Evropo, kde na dvou scénách zahrají formace Odyssea, Extra Band, Palice, MASH, Borovanka, FRC, Cop, Mediaterian a další.

Podobný název - Dobrý den, Evropo - mají i jihlavské oslavy. Ve dvoudenním programu vystoupí smyčcový i velký dechový orchestr, zazní Beethovenova Óda na radost, tančit se bude rock'n'roll, ale i lidové tance z Vysočiny. Večer se bude volit nejošklivější evropská čarodějnice a v pátek v 21:30 noční nebe nad Masarykovým náměstím osvítí hvězdy komponovaného ohňostroje.

Ve Vsetíně na první májový den naplánovali kromě projevu starosty Vsetína Jiřího Čunka i stavění máje se souborem valašských písní a tanců Vsacan či vystoupení sborů Masarykova gymnázia a country kapely Gympleři. Ve městě navíc ten den projíždí i Valašská rallye - Rallye Matador Tatry 2004.

Formace Úlet bubeníků hraje na zahájení festivalu United Islands Of Prague. (29. dubna 2004)

Lidé sledují formaci Úlet bubeníků na zahájení festivalu United Islands Of Prague. (29. dubna 2004)

Primátor Pavel Bém hovoří na zahájení festivalu United Islands Of Prague. (29. dubna 2004)

Formace Úlet bubeníků hraje na zahájení festivalu United Islands Of Prague. (29. dubna 2004)

Autoři: ,

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

Další z rubriky

RECENZE: Springsteen jede na vlně popu a dělá to s vervou sobě vlastní

Bruce Springsteen

Americký hudebník Bruce Springsteen bude desku se svým E Street Bandem natáčet až na podzim. Zatím si odskočil k...

Legendární Phil Collins vystoupí příští týden v Praze, získejte lístky zdarma

Phil Collins

Phil Collins chtěl už před časem odejít do důchodu. Naštěstí si to rozmyslel a vrátil se sérií vyprodaných evropských...

Víte, že jsem skvělý, líčí Liam Gallagher před pražským koncertem

Glastonbury 2013 - Liam Gallagher a Beady Eye

V pátek bude hlavním tahákem festivalu Metronome zpěvák Liam Gallagher. S bratrem Noelem sice stále nemluví, ale v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz