Týden zahájí koncert 2. prosince, jenž se uskuteční v České národní budově, ale na svém webu ho oznamuje i Carnegie Hall. Představí se komorní orchestr složený ze čtyř členů Orchestrální akademie, jež působí při České filharmonii, dále čtyř studentů londýnské Královské hudební akademie, čtyř členů Národního mládežnického orchestru USA a členů České filharmonie. Jako pocta hostitelské zemi bude na programu vedle hudby Antonína Dvořáka a Edwarda Elgara i výběr ze Smyčcového kvartetu č. 1 Wyntona Marsalise.
Stream koncertuVe středu 4. prosince můžete od 20:00 na iDNES.cz sledovat stream koncertu České filharmonie v newyorské Carnegie Hall. |
Studenty Královské hudební akademie a jejich účast na těchto koncertech podpořil Fond Semjona Byčkova na podporu vzdělávání. Ten byl založen v roce 2022 u příležitosti Byčkovových sedmdesátých narozenin a klade si za cíl podporovat spolupráci mezi Českou filharmonií a Královskou hudební akademií, která trvá od roku 2019.
Členové České filharmonie, konkrétně hornistka Kateřina Javůrková, violoncellista Václav Petr a kontrabasista Petr Ries v Carnegie Hall uspořádají i mistrovské kurzy. Zúčastní se jich studenti z prestižních amerických institucí, jako jsou Juilliard School, Curtis Institute of Music, Manhattan School of Music a Princeton University.
Na koncert i přes web
Středobodem českého týdne budou tři koncerty České filharmonie v Carnegie Hall, což je příležitost, kterou tato koncertní síň nabízí jen nejlepším světovým tělesům. Trojí vystoupení zde letos kromě českého orchestru umožnila absolvovat jen Berlínským a Vídeňským filharmonikům.
Česká filharmonie se v Carnegie Hall představila devatenáctkrát. Poprvé roku 1965 s Karlem Ančerlem, naposledy v roce 2018 se Semjonem Byčkovem. „Pro orchestr je vystoupení v Carnegie Hall tím, čím je pro atlety olympijské finále nebo pro herce červený koberec v Hollywoodu,“ vysvětluje ředitel České filharmonie David Mareček.
V úterý 3. prosince orchestr zahraje pod taktovkou Semjona Byčkova Koncert pro violoncello h moll od Antonína Dvořáka, jehož sólistou bude proslulý Yo-Yo Ma, a poté symfonické básně Vyšehrad, Vltava a Šárka z cyklu Má vlast od Bedřicha Smetany.
Pavel šéfa přiveze. Prezident naskočil do klipu filharmonie ve stylu Sám doma |
Stream druhé části tohoto koncertu nabídne Česká filharmonie o den později, tj. 4. prosince na svém webu a sledovat jej bude možné i na webu iDNES.cz od 20 hodin.
Druhý večer v newyorské Carnegie Hall zahájí Česká filharmonie 4. prosince opět Dvořákovým koncertem, ovšem tentokrát houslovým. K orchestru se připojí americký virtuos Gil Shaham. Po přestávce zazní Pátá symfonie od Gustava Mahlera.
A konečně na programu třetího koncertu, který se uskuteční 5. prosince, bude nejprve Dvořákův Klavírní koncert, jenž přednese Daniil Trifonov a po pauze pak Glagolská mše od Leoše Janáčka, v níž se k orchestru připojí Pražský filharmonický sbor a sólisté Kateřina Kněžíková, Lucie Hilscherová, Aleš Briscein a David Leigh.
Na tomto koncertě převezmou Česká filharmonie a Semjon Byčkov Cenu Americké Dvořákovy společnosti za mimořádný přínos české hudbě. Koncert navštíví také prezident České republiky Petr Pavel, který Českému týdnu udělil záštitu.
Americké turné našeho prvního orchestru bude mít ještě pokračování v Kanadě, kde má Česká filharmonie naplánovány dva koncerty v Torontu.
Eben i koledy pro Newyorčany
Pražský filharmonický sbor, jenž se do Carnegie Hall vrací po šesti letech, zde letos navíc vůbec poprvé ve své devadesátileté historii vystoupí nejen s orchestrem v největším sále Stern Auditorium, ale i na samostatném, neboli „a cappella“ koncertu v menším sále Zankel Hall.
„Chtěli jsme ukázat to nejlepší z české tvorby, zároveň ale představit i skladby, které se provádějí vzácněji. Vedle Dvořáka, Janáčka a Martinů proto zazní i díla od Petra Ebena a Jana Nováka,“ popisuje výběr repertoáru pro koncert 6. prosince hlavní sbormistr Lukáš Vasilek.
Ale ještě předtím, 4. prosince, se sbor vypraví přímo mezi Newyorčany na náměstí Times Square. Zazpívá jim výběr amerických spirituálů a gospelů a také koledy Adeste fideles a Ding Dong Merrily on High.
Český týden v Carnegie Hall pak završí 7. prosince Pavel Haas Quartet, jenž si do komorního sálu Weill Recital Hall přichystal skladby Josefa Suka, Bedřicha Smetany a Leoše Janáčka.
Hudební produkce českých těles v Carnegie Hall doplní i doprovodné programy. Například v České národní budově se uskuteční filmový festival, který nabídne americkou premiéru životopisného snímku Smetana, dokumenty o Jiřím Bělohlávkovi, Semjonu Byčkovovi a projektu Čhavorenge Idy Kelarové. Až do konce roku lze navštívit fotografickou výstavu Allegro Forte: Tváře české hudby.