KOMENTÁŘ: Co vlastně dělala na předávání Grammy Michelle Obamová?

  13:58aktualizováno  13:58
Ceny Grammy se rozdávaly trochu ve stylu vařila myšička kašičku – daly tomu i tomu. Vedle muziky oceněných hudebníků však večer nejvíc rozsvítily pocty Dolly Partonové, legendárnímu Motownu nebo „písním, které by ráda napsala“ sama moderátorka a zpěvačka Alicia Keys.

V úvodu ceremoniálu cen Grammy vystoupily (zleva) zpěvačka Lady Gaga, herečka Jada Pinkett Smith, zpěvačka a moderátorka večera Alicia Keys, bývalá první dáma Michelle Obamová a herečka a zpěvačka Jennifer Lopez. (Los Angeles, 10. února 2019) | foto: AP

Chtělo by se napsat, že tak trochu vyhrál každý, ale nebyla by to pravda hlavně v případě rapera Kendricka Lamara, který do letošního klání o prestižní hudební ceny Grammy šel jako favorit s osmi nominacemi, ale proměnil jen jednu. A to „pouze“ žánrovou v kategorii Best Rap Performance s písní King’s Dead, jež zazněla ve filmu Black Panther.

Jenže odhlédnuto od Lamara to tak je. Mainstreamový pop porazily na hlavu dva žánry zdánlivě okrajové, především ve Spojených státech však důležité. Albem roku se stala deska Golden Hour, již natočila country zpěvačka Kasey Musgravesová. Zlatou hodinou zmíněnou v názvu je její čerstvé manželství.

Nejen pro Donalda Glovera, neboli Childishe Gambina, ale také pro rap jako takový byl nedělní večer v losangeleském Staples Centru zlomový. Jeho skladba This is America se stala jak písní, tak nahrávkou roku a například agentura Reuters připomíná, že žánr se tak konečně dočkal nejprestižnějších poct hudebního byznysu. Oba zmínění uspěli ve čtyřech kategoriích.

Radovat se může i Lady Gaga, která si odnesla tři gramofonky, v rámci ceremoniálu zazpívala oceněnou píseň Shallow z filmu Zrodila se hvězda a ještě se blýskla v rámci profeminní agitky po boku Michelle Obamové.

To byl jeden z těch zvláštnějších momentů. „Sestry“ a „bohyně“, tedy Gaga, herečka Jada Pinkett Smithová, Jennifer Lopezová a bývalá první dáma se v začátku večera připojily k Alicii Keys, která přenosem provázela, a mluvily o tom, jak to mají ženy těžké. Reakce na vystoupení Obamové se samozřejmě pohybují od údivu, co vlastně na Grammy dělala, po vyslovené přání, aby příští ročník moderovala, protože „vypadala skvěle“.

Fotogalerie

Alicia Keys propagovala rovněž iniciativu She is the Music, která vyzývá umělce, aby při výběru producentů a zvukařů zvážili aspoň dvě ženská jména. Letos mimochodem poprvé v rámci ceny za produkci pro Beckovo album Colors brala gramofonek žena – Emily Lazarová. K tomu samozřejmě gratulace, ale vzhledem k tomu, že v minulosti dělala na deskách Foo Fighters, Bowieho, McCartneyho, Lou Reeda či Depeche Mode, nezdá se, že by pro získání práce potřebovala jakoukoliv tlačenku. A možná že žen zvukařek a producentek jen není dost.

Jinak se ovšem držitelka patnácti Grammy role moderátorky zhostila se ctí. K vrcholům večera patřilo její vystoupení, kdy hrála na dva klavíry zároveň (a také vzdala poctu „písním, jež by ráda napsala“).

Poklonu pořadatelé večera vysekli legendě country Dolly Partonové, před kamerami si zazpívala také Diana Rossová, již na pódiu uvedl její malý vnuk. A velkolepá byla i připomínka pár hitů ze slavného vydavatelství Motown, které letos slaví šedesát let od založení, k níž se připojil i jeden z pamětníků Smokey Robinson.

Letos si našli své fanoušci aktuální hudby mnoha žánrů i milovníci staré klasiky. Jako oslava hudby byly letos Grammy povedené.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Ceny Vinyla má kapela Povodí Ohře i producent, jenž si říká Bílej kluk

Kapela Povodí Ohře

V pražském Lucerna Music Baru se včera předávaly hudební ceny Vinyla. Za desku roku kritici zvolili eponymní album...

GLOSA: Saul s Plachetkou neoslnil, ale zaslouží cenu za statečnost

Adam Plachetka při provedení Händelova oratoria Saul

Provedení Händelova oratoria Saul lákalo na basbarytonistu Adama Plachetku a německého kontratenoristu Andrease...

RECENZE: První, jediný, dlouho ztracený. Živák Lindy Ronstadt je klenot

Zpěvačka Linda Ronstadt

Nejen kvůli desítce písní v top 10 hitparády Billboard, jedenácti cenám Grammy či hvězdnému seznamu spolupracovníků od...

Najdete na iDNES.cz