KOMENTÁŘ: Co vlastně dělala na předávání Grammy Michelle Obamová?

  13:58aktualizováno  13:58
Ceny Grammy se rozdávaly trochu ve stylu vařila myšička kašičku – daly tomu i tomu. Vedle muziky oceněných hudebníků však večer nejvíc rozsvítily pocty Dolly Partonové, legendárnímu Motownu nebo „písním, které by ráda napsala“ sama moderátorka a zpěvačka Alicia Keys.

V úvodu ceremoniálu cen Grammy vystoupily (zleva) zpěvačka Lady Gaga, herečka Jada Pinkett Smith, zpěvačka a moderátorka večera Alicia Keys, bývalá první dáma Michelle Obamová a herečka a zpěvačka Jennifer Lopez. (Los Angeles, 10. února 2019) | foto: AP

Chtělo by se napsat, že tak trochu vyhrál každý, ale nebyla by to pravda hlavně v případě rapera Kendricka Lamara, který do letošního klání o prestižní hudební ceny Grammy šel jako favorit s osmi nominacemi, ale proměnil jen jednu. A to „pouze“ žánrovou v kategorii Best Rap Performance s písní King’s Dead, jež zazněla ve filmu Black Panther.

Jenže odhlédnuto od Lamara to tak je. Mainstreamový pop porazily na hlavu dva žánry zdánlivě okrajové, především ve Spojených státech však důležité. Albem roku se stala deska Golden Hour, již natočila country zpěvačka Kasey Musgravesová. Zlatou hodinou zmíněnou v názvu je její čerstvé manželství.

Nejen pro Donalda Glovera, neboli Childishe Gambina, ale také pro rap jako takový byl nedělní večer v losangeleském Staples Centru zlomový. Jeho skladba This is America se stala jak písní, tak nahrávkou roku a například agentura Reuters připomíná, že žánr se tak konečně dočkal nejprestižnějších poct hudebního byznysu. Oba zmínění uspěli ve čtyřech kategoriích.

Radovat se může i Lady Gaga, která si odnesla tři gramofonky, v rámci ceremoniálu zazpívala oceněnou píseň Shallow z filmu Zrodila se hvězda a ještě se blýskla v rámci profeminní agitky po boku Michelle Obamové.

To byl jeden z těch zvláštnějších momentů. „Sestry“ a „bohyně“, tedy Gaga, herečka Jada Pinkett Smithová, Jennifer Lopezová a bývalá první dáma se v začátku večera připojily k Alicii Keys, která přenosem provázela, a mluvily o tom, jak to mají ženy těžké. Reakce na vystoupení Obamové se samozřejmě pohybují od údivu, co vlastně na Grammy dělala, po vyslovené přání, aby příští ročník moderovala, protože „vypadala skvěle“.

Fotogalerie

Alicia Keys propagovala rovněž iniciativu She is the Music, která vyzývá umělce, aby při výběru producentů a zvukařů zvážili aspoň dvě ženská jména. Letos mimochodem poprvé v rámci ceny za produkci pro Beckovo album Colors brala gramofonek žena – Emily Lazarová. K tomu samozřejmě gratulace, ale vzhledem k tomu, že v minulosti dělala na deskách Foo Fighters, Bowieho, McCartneyho, Lou Reeda či Depeche Mode, nezdá se, že by pro získání práce potřebovala jakoukoliv tlačenku. A možná že žen zvukařek a producentek jen není dost.

Jinak se ovšem držitelka patnácti Grammy role moderátorky zhostila se ctí. K vrcholům večera patřilo její vystoupení, kdy hrála na dva klavíry zároveň (a také vzdala poctu „písním, jež by ráda napsala“).

Poklonu pořadatelé večera vysekli legendě country Dolly Partonové, před kamerami si zazpívala také Diana Rossová, již na pódiu uvedl její malý vnuk. A velkolepá byla i připomínka pár hitů ze slavného vydavatelství Motown, které letos slaví šedesát let od založení, k níž se připojil i jeden z pamětníků Smokey Robinson.

Letos si našli své fanoušci aktuální hudby mnoha žánrů i milovníci staré klasiky. Jako oslava hudby byly letos Grammy povedené.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

Dominika Hašková založila kapelu a sní o turné světem

Dominika Hašková

Před devíti lety se patnáctiletá Dominika Hašková dostala do finále první řady televizní soutěže Česko Slovensko má...

VIDEO: Ruml přezpíval Křesťana. Klip vznikl pod sílou dojmů z Islandu

Ondřej Ruml

Zpěvák Ondřej Ruml natočil klip k další písni ze svého a cappella alba Nahubu. Tentokrát vybral pro obrazové ztvárnění...

Avantasia míří do Karlína i Vizovic. Je to návrat domů, říká Tobias Sammet

Avantasia se na Masters of Rock vrátí po třech letech.

Jako kluk si představoval, že jednou bude stát na velkém pódiu a zpívat pro tisíce fanoušků. A Tobias Sammet si svoje...

Najdete na iDNES.cz