KOMENTÁŘ: Co vlastně dělala na předávání Grammy Michelle Obamová?

  13:58aktualizováno  13:58
Ceny Grammy se rozdávaly trochu ve stylu vařila myšička kašičku – daly tomu i tomu. Vedle muziky oceněných hudebníků však večer nejvíc rozsvítily pocty Dolly Partonové, legendárnímu Motownu nebo „písním, které by ráda napsala“ sama moderátorka a zpěvačka Alicia Keys.

V úvodu ceremoniálu cen Grammy vystoupily (zleva) zpěvačka Lady Gaga, herečka Jada Pinkett Smith, zpěvačka a moderátorka večera Alicia Keys, bývalá první dáma Michelle Obamová a herečka a zpěvačka Jennifer Lopez. (Los Angeles, 10. února 2019) | foto: AP

Chtělo by se napsat, že tak trochu vyhrál každý, ale nebyla by to pravda hlavně v případě rapera Kendricka Lamara, který do letošního klání o prestižní hudební ceny Grammy šel jako favorit s osmi nominacemi, ale proměnil jen jednu. A to „pouze“ žánrovou v kategorii Best Rap Performance s písní King’s Dead, jež zazněla ve filmu Black Panther.

Jenže odhlédnuto od Lamara to tak je. Mainstreamový pop porazily na hlavu dva žánry zdánlivě okrajové, především ve Spojených státech však důležité. Albem roku se stala deska Golden Hour, již natočila country zpěvačka Kasey Musgravesová. Zlatou hodinou zmíněnou v názvu je její čerstvé manželství.

Nejen pro Donalda Glovera, neboli Childishe Gambina, ale také pro rap jako takový byl nedělní večer v losangeleském Staples Centru zlomový. Jeho skladba This is America se stala jak písní, tak nahrávkou roku a například agentura Reuters připomíná, že žánr se tak konečně dočkal nejprestižnějších poct hudebního byznysu. Oba zmínění uspěli ve čtyřech kategoriích.

Radovat se může i Lady Gaga, která si odnesla tři gramofonky, v rámci ceremoniálu zazpívala oceněnou píseň Shallow z filmu Zrodila se hvězda a ještě se blýskla v rámci profeminní agitky po boku Michelle Obamové.

To byl jeden z těch zvláštnějších momentů. „Sestry“ a „bohyně“, tedy Gaga, herečka Jada Pinkett Smithová, Jennifer Lopezová a bývalá první dáma se v začátku večera připojily k Alicii Keys, která přenosem provázela, a mluvily o tom, jak to mají ženy těžké. Reakce na vystoupení Obamové se samozřejmě pohybují od údivu, co vlastně na Grammy dělala, po vyslovené přání, aby příští ročník moderovala, protože „vypadala skvěle“.

Fotogalerie

Alicia Keys propagovala rovněž iniciativu She is the Music, která vyzývá umělce, aby při výběru producentů a zvukařů zvážili aspoň dvě ženská jména. Letos mimochodem poprvé v rámci ceny za produkci pro Beckovo album Colors brala gramofonek žena – Emily Lazarová. K tomu samozřejmě gratulace, ale vzhledem k tomu, že v minulosti dělala na deskách Foo Fighters, Bowieho, McCartneyho, Lou Reeda či Depeche Mode, nezdá se, že by pro získání práce potřebovala jakoukoliv tlačenku. A možná že žen zvukařek a producentek jen není dost.

Jinak se ovšem držitelka patnácti Grammy role moderátorky zhostila se ctí. K vrcholům večera patřilo její vystoupení, kdy hrála na dva klavíry zároveň (a také vzdala poctu „písním, jež by ráda napsala“).

Poklonu pořadatelé večera vysekli legendě country Dolly Partonové, před kamerami si zazpívala také Diana Rossová, již na pódiu uvedl její malý vnuk. A velkolepá byla i připomínka pár hitů ze slavného vydavatelství Motown, které letos slaví šedesát let od založení, k níž se připojil i jeden z pamětníků Smokey Robinson.

Letos si našli své fanoušci aktuální hudby mnoha žánrů i milovníci staré klasiky. Jako oslava hudby byly letos Grammy povedené.

Mohlo by vás zajímat

17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO
23. 3. proběhlo předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Začátek konce. Hra o trůny zatím postrádá jen slony

Isaac Hempstead Wright jako Bran Stark v seriálu Hra o trůny

Sázkaři Chance se přiklánějí k tomu, že na Železný trůn usedne žena - Sansa Stark, podle bookmakerů Fortuny jej získá...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Zemřel Radomil Uhlíř, herec známý z Pupenda, Gymplu i Vejšky

Herec Radomil Uhlíř na premiéře filmu Skřítek (březen 2005)

Krátce po svých dvaašedesátých narozeninách zemřel herec výjimečného zjevu i komiky Radomil Uhlíř, který patřil do...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Buď zvítězíte, nebo zemřete. Může finále Hry o trůny předvést víc?

Hra o trůny - 8. řada

Poosmé a naposled, tentokrát jen na šest týdnů, se svět rozdělí na dva tábory. Jedni budou dýchat pro poslední řadu Hry...

Další z rubriky

RECENZE: Hudební zázrak s baskytarou nese jméno Tal Wilkenfeldová

Písničkářka a baskytaristka Tal Wilkenfeldová

Vyhledávaná baskytaristka Tal Wilkenfeldová, která doprovázela hudebníky zvučných jmen, jako jsou Jeff Beck, Herbie...

VIDEO: Slza uvádí singl, kterým se chce vymanit ze zaběhlých kolejí

Kapela Slza

Po dvou úspěšných albech i turné po menších českých halách se skupina Slza rozhodla pro řadu změn. „Připadáme si jako...

RECENZE: Glen Hansard jde od šepotu do rozmáchlých gest

Glen Hansard (Pražský hrad, 20. 8. 2013)

Irský písničkář Glen Hansard vydal v rychlém sledu další desku. Dostala název This Wild Willing a je více než hodinovou...

Najdete na iDNES.cz