Andělé zruší hlasování v přímém přenosu, moderátora prozradit nechtějí

  12:24aktualizováno  12:24
Jaká byla česká hudba v uplynulém roce, se letos opět pokusí shrnout z různých pohledů a přístupů hned několik hudebních cen. Nejvíce času si na to dali pořadatelé těch největších - Andělů, kteří chystají ceremoniál na 22. března v přímém přenosu pro obrazovky České televize.

V roce 2012 vstoupil do síně slávy Václav Neckář. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Andělé, jejichž klíčovým vítězem se naposledy stala kapela Kryštof, se budou předávat potřiadvacáté a chtějí navázat na loňský ročník, ve kterém prošla zásadní proměnou podoba ceremoniálu i Akademie populární hudby. Její složení pro aktuální ročník se dává v těchto dnech dohromady. Podrobnosti o podobě večera či moderátorovi však zatím pořadatelé nechtějí prozradit.

Jako v předchozích ročnících při ceremoniálu slibují možnost naživo vystoupit prvním třem nominovaným v hlavních kategoriích i průhlednost hlasování. Jeho forma se však dočká poměrně zásadní změny. Ve druhém kole totiž už nebudou akademici hlasovat přímo v sále během přenosu, ale v předstihu elektronickou formou, aby měli možnost do výběru zasáhnout všichni akademici. Zachovány zůstanou i žánrové ceny Andělů, jejichž předávání se plánuje týden před hlavním ceremoniálem.  

Vyvážená akademie

V době, kdy budou největší tuzemské hudební ceny teprve sbírat nominace do prvního kola, bude mít o výsledcích rozhodnuto mnohem vyhraněnější ocenění hudebních kritiků - Apollo. O to se letos už potřetí uchází sedm alb, která oslovení porotci vybrali v hlasování ještě před koncem roku. Nejznámějším z nich je Maratonika od Dana Bárty a Illustratosphere či Vážná hudba od Prago Union.

Nominováni jsou také Houpací Koně, Bratři Orffové, Ille, Kittchen a Never Sol. O vítězi ceny Apollo se nerozhoduje hlasováním, ale dohodou úzké poroty, kterou si mezi sebou hudební kritici zvolili. Ceremoniál přesídlil z velkého prostoru klubu SaSaZu do komornějšího nového pražského klubu La Loca. Záznam z večera, který bude moderovat písničkář Jan Burian, odvysílá ČT Art.

Potřetí se bude předávat i brněnská Vinyla, která má ještě užší zájem nasměrovaný úplně mimo oblast tuzemského žebříčkového popu. S cenou Apollo se protíná jen ve dvou jménech - i ve Vinyle jsou nominováni Houpací koně za desku Everest a netradiční písničkář Kittchen s deskou Radio. Vinyla se bude vyhlašovat 26. února v brněnském klubu Fléda a provázet jí bude dvojice Martin Tvrdý a Hortenzie Vzteklá. Extravagantní podobu ceně letos vtiskl výtvarník Krištof Kintera. V Brně se bude předávat i cena "tvrdě rockových publicistů" Břitva. Na jejím vyhlašovaní 29. března zahrají kapely jako Hypnos či Antigod.

Do jedenadvacátého ročníku letos vstoupí i největší konkurent Slavíků, plzeňská anketa popularity Žebřík. Ceny vítězům předá 15. března na Fakultě umění a designu v Plzni. Naživo zahraje Tomáš Klus či Miro Žbirka. Lidé mohou pro své oblíbence v prvním kole hlasovat až do konce ledna.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Na Colours už byl každý žánr. Možná kromě metalu, říká Zlata Holušová

Ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová

Od 17. do 20. července přivítají Colours of Ostrava velké kapely jako The Cure, Florence + The Machine či tuzemský...

RECENZE: Cristovao se pitvoří až příliš. I vulgarismů by mohlo ubýt

Ben Cristovao

Někdejší finalista SuperStar Ben Cristovao se nestáhl do ústraní, pracoval na sobě a k překvapení mnohých ohlásil...

Oživlá kávová zrnka a harlekýn. Začínají Letní slavnosti staré hudby

Collegium Marianum

Jubilejní, dvacátý ročník pražského festivalu Letní slavnosti staré hudby zahájí ve čtvrtek večer koncert Jubilate Deo....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz