Cecilia Bartoliová za pomoci Vivaldiho málem zbourala Rudolfinum

  9:16aktualizováno  9:16
Záplavou květin, trojími ovacemi vstoje a dvěma přídavky skončil ve čtvrtek pražský koncert italské operní hvězdy Cecilie Bartoliové. Ve zcela zaplněné Dvořákově síni Rudolfina poprvé zazpívala před českým publikem na koncertě zvaném Vivaldi ritrovato.

Cecilia Bartoliová a dirigent Jean-Christophe Spinosi | foto: ČTK

Představila árie z oper Antonia Vivaldiho plné emocí, vášně, lásky i smutku. V premiéře ji doprovázel renomovaný francouzský soubor Ensemble Matheus, věnující se poučené interpretaci staré hudby. Řídil ho jeho zakladatel, francouzský dirigent a houslista Jean-Christophe Spinosi.

Pětačtyřicetiletá operní diva září na světové hudební scéně již víc než dvě desetiletí a s osmi miliony prodaných desek patří k nejprodávanějším klasickým umělcům.

Již příchod Bartoliové, oblečené do elegantní zelené róby, provázel dlouhý potlesk publika, které ji netrpělivě očekávalo. Uznání sklízela pokaždé. Během téměř tříhodinového koncertu přednesla čtrnáct árií, orchestr ji doplnil v kratších instrumentálních skladbách pouze čtyřikrát.

Cecilia Bartoliová

Cecilia Bartoliová

Bezprostřední Bartoliová s neokázalostí a zcela přirozeně představila pravé umění koloratury s perlivými ozdobami, zejména v árii Z rozličných šílenství...Jsme jako lodi z opery Olimpiade, árii Zdá se, že moře pohltí z opery Bajazet nebo Ach, uteč honem z opery Orlando furioso.

Koncertní síň rozzářil její pověstný, nádherně barevný mezzosoprán s mimořádně velkým záběrem do hloubek, jímž s naprostou samozřejmostí umí vyjádřit celou škálu emocí. Publikum naopak tajilo dech v dramatických "kusech", v nichž citlivě zpívala v nízké dynamice.

První část koncertu byla věnována úspěšnému CD Vivaldi Album, které vyšlo v roce 1999 a za první tři roky prodeje si ho koupilo přes půl milionu lidí. Vivaldi je v současnosti znám především svou instrumentální tvorbou, ve 20. a 30. letech 18. století byl ale také uznávaným autorem benátských oper seria. Složil jich téměř pět desítek, dochovala se však pouze polovina.

Cecilia Bartoliová a dirigent Jean-Christophe Spinosi

Cecilia Bartoliová a dirigent Jean-Christophe Spinosi

Ve druhé části večera se Bartoliová převlékla do róby jasně červené barvy a zazpívala árie, které objevila s dirigentem Spinosim, z oper Orlando furioso, Catone in Utica, La Silva nebo Argippo. Bartoliová ráda oprašuje zašlou slávu barokních komponistů, jejichž zapomenutá díla nachází s muzikology v archivech. Většina z dnešních árií se uvádí na veřejnosti velmi vzácně. Některé Bartoliová zpívala veřejně poprvé, a proto si vypomohla partiturou. Koncert ukončila árií Pokud blesk zvolna z opery Argippo, která vyvolala bouřlivé Bravo! a nekončící potlesk.

Šarmantní pěvkyně se dočkala trojích ovací vstoje a přidala dvě Händelovy árie. V nich se sólového partu ujala trubka a hoboj, aby její zpěv doplnily. Nadšení posluchači nakonec ještě několik minut po skončení aplaudovali.

Praha je zastávkou krátkého turné. Před dvěma dny se uskutečnil koncert v Mnichově, do začátku července Bartoliová zavítá ještě na zámek ve Versailles a do Baden-Badenu. Světově žádaná pěvkyně se do Prahy vrátí 16. října, kdy přednese repertoár italských kastrátů, známý z CD Sacrificium, letos vyznamenaného cenou Grammy.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Já a nejmilejší? To ať soudí jiní, říká objev Walker a hvězda Colours

Tom Walker

To jméno samozřejmě na plakátech letošních Colours of Ostrava viselo už nějakou dobu, při ranní cestě do práce si jej...

Národní hostí Domingovu soutěž ve zpěvu, Česko má jedinou naději

Plácido Domingo dirigoval Mozartova Dona Giovanniho ve Stavovském divadle.

Vzešly z ní takové hvězdy jako tenoristé Rolando Villazón, Joseph Calleja a José Cura, mezzosopranistka Joyce diDonato...

Karle, zpívej! Nemluv! vzkázal mi Forman, vzpomíná jubilující Gott

Karel Gott ve videoklipu k písni Srdce nehasnou

Slaví narozeniny, píše paměti. Čerstvý osmdesátník Karel Gott je v jednom kole. V rozhovoru pro iDNES.cz zavzpomínal...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz