Cale: Hit si pamatuji díky mobilu

  1:00aktualizováno  1:00
"Nedělejte z toho názvu vědu," říká rockový klasik John Cale v odpovědi na otázku, proč se jeho nová deska jmenuje Black Acetate.

John Cale | foto: EMI

"Prostě jsem měl pocit, že se musí jmenovat tak, jak se taky říkalo na začátku druhé poloviny minulého století gramofonovým deskám."

Po dlouhé době máte desku, kde je i jasný a přímočarý rockový hit. Skladbou I’ve Been Waiting by se určitě pyšnili i muzikanti o čtyřicet let mladší.
Já hity nedělám. Ale potěší to, když přijdete na motiv, který se okamžitě zadře do paměti. Takové věci napadnou i ty nejlepší muzikanty jen párkrát za život. Zvláštní, že obvykle v mládí, v úplných začátcích. Mě ten motiv napadl jednou v šatně pár minut před vystoupením. Nahrál jsem si ho tehdy do mobilu, abych ho nezapomněl…

Co teď kolem desky děláte?
Sedím v Los Angeles a učím se znovu skladby, které jsem nahrál. Vím, že to zní divně, ale posluchač si málokdy uvědomí, že nahrávání je speciální proces, kdy – alespoň já to tak dělám – přicházíte do studia s určitými nápady a teprve tam, přímo na místě, je dotváříte ve skladby. Je to někdy bolestivý proces, ale je skoro pravidlem, že výsledek se totálně liší od impulzu, se kterým jste do studia přišel. U téhle desky jsem například nahrál skoro všechny nástroje sám. A pak ji poslouchám a přemýšlím, jak by  to mohlo pět muzikantů nahrát naživo. A musím se naučit i texty. Většinou jsou úplně jiné, než co obsahovaly prvotní nápady. Až se to vše znovu naučím, musím to začít učit svou novou kapelu.

K procesu vytváření desky je třeba i producent. Vy jste patříval k těm nejlepším na světě. Ale poslední dobou o téhle vaší roli není slyšet.
Producent je důležitý člověk. Je to někdo, kdo se umí na vaši práci podívat i zvenku. I já, ačkoliv mám nějaké producentské zkušenosti, sáhnu často po někom jiném, kdo se na to, co dělám, dovede podívat z jiného úhlu. Ale sám se už produkcí moc nezabývám. Já vím, že by lidi chtěli slyšet, jak objevuju nějakou novou Patti Smithovou, ale není čas. To znamená šest týdnů až tři měsíce intenzivní práce a to je moc. Mám dost své práce.

Jistě, děláte filmovou hudbu, koncertujete… Někdy to vypadá, že každý projekt, na kterém se podílíte, je jiného druhu.
Už ne. Já jsem si to v šedesáti konečně v hlavě srovnal. Jsem rockový muzikant. A došlo mi, že když jsem dělal své symfonické pokusy, jako byly The Words Of Dying, byla v nich jen nějaká zvláštní touha vrátit se do mládí, kdy jsem poslouchal to, co mi vykládali John Cage nebo LaMonte Young. Od těch jejich pokusů jsem už na hony daleko. Ale aby nebylo mýlky, moderní klasika mi dala hodně!   

K hotové desce patří koncertní turné…
Chcete se zeptat, jestli se objevím taky v Praze? To je spíš starost managementu, ale něco vám povím za sebe: Miluji Prahu a české publikum. Nepřeháním: za posledních patnáct let jsem si zvykl počítat Prahu mezi pět nebo šest míst, kam se těším nejvíc.

 

Autoři:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Ceny Vinyla má kapela Povodí Ohře i producent, jenž si říká Bílej kluk

Kapela Povodí Ohře

V pražském Lucerna Music Baru se včera předávaly hudební ceny Vinyla. Za desku roku kritici zvolili eponymní album...

GLOSA: Saul s Plachetkou neoslnil, ale zaslouží cenu za statečnost

Adam Plachetka při provedení Händelova oratoria Saul

Provedení Händelova oratoria Saul lákalo na basbarytonistu Adama Plachetku a německého kontratenoristu Andrease...

Album roku podle Grammy nahrála country zpěvačka Kacey Musgraves

Zpěvačka Kacey Musgraves s cenou pro nejlepší album roku Golden Hour (Grammy...

Jednašedesátý ročník hudebních cen Grammy nemá jednoznačného vítěze. Po čtyřech cenách v hlavních i žánrových...

Najdete na iDNES.cz