Brzobohatého Bůhví si razí cestu poučeným popem

  12:05aktualizováno  12:05
Skupina Bůhví kolem klávesisty a zpěváka Ondřeje Brzobohatého vydává své druhé album s názvem Hodiny. Bude pokřtěno 7. června v pražském Paláci Akropolis.

Z natáčení klipu Nad strží kapely Bůhví | foto: Jana Pertáková

"Všichni jsme zatíženi předsudky, a tak nevýhodou asi je, že část publika - aby si nás vůbec poslechla - musíme nejdřív nějak přesvědčit, že nejsme umělohmotnou partičkou, danou vychytrale dohromady kolem populárního Ondřeje Brzobohatého," říká zakladatel a kapelník Bůhví, kytarista Martin Hrubý.

"Česko začalo hledat SuperStar dávno poté, co my už jsme s Ondrou v Bůhví hráli. Nicméně si myslím, že výhody vyplývající z jeho popularity převažují, protože daleko větší část posluchačů si k Bůhví našla cestu rychleji díky tomu, že zná Ondru z televize. A vždycky je příjemnější hrát pro plný sál," dodává kapelník.

Soutěž o nové CD kapely Bůhví najdete ZDE

Bůhví debutovali před třemi lety vlastním nákladem vydaným albem Akt, na kterém se nechali ovlivnit nejrůznějšími směry world music. Aktuální novinka Hodiny vychází u české pobočky koncernu EMI.

I když ohlasy mimoevropských hudebních prvků okrajově i na novém albu zazní (třeba v písni Karavany), většina alba je spíše nadstylová. "Naši hudbu neumím nazvat jinak než poučený pop," říká Ondřej Brzobohatý.

"Nevím, jaký jiný název najít pro styl, který kombinuje soul, funky, pop, rock, etno i jazz, nedokážu to sjednotit do jednoho slova. V každém případě jde o pop – podle toho, jak deska zní. Jsou na ní srozumitelné písničky, které si můžete poslechnout v aranžích, v jakých jsou natočené, anebo si je zahrát jen na kytaru."

Producentem alba byl bývalý kytarista Support Lesbiens Yarda Helešic. "S klukama z kapely jsme se shodli na tom, že nejlepší desky Support Lesbiens vyprodukoval právě on," vysvětluje Brzobohatý důvod, proč volba padla právě na Helešice.

"Byla radost pozorovat, s jakou profesionalitou Yarda ke všemu přistupuje. Nejenže je výborný muzikant, ale hlavně cítí píseň, pochvaluje si Brzobohatý a Martin Hrubý dodává: "A od začátku si desku dokázal představit jako celek."

Písničky z alba by měly dostat co nejvěrnější živou podobu. "Začneme například na koncertech využívat smyčky," slibuje Hrubý. Nejbližší příležitost ověřit si toto konstatování na vlastní uši bude 7. června v pražské Akropoli, kde bude album pokřtěno.

Autoři:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

Kopce, lesy a areál likérky nám přidávají body, říká ředitel Masters

Pořadatel festivalu Masters of Rock Jiří Daron

Už posedmnácté se metaloví fanoušci vydají do Vizovic, kde se od 11. do 14. července koná další ročník hudebního...

Oživlá kávová zrnka a harlekýn. Začínají Letní slavnosti staré hudby

Collegium Marianum

Jubilejní, dvacátý ročník pražského festivalu Letní slavnosti staré hudby zahájí ve čtvrtek večer koncert Jubilate Deo....

KOMENTÁŘ: Masters of Rock svým fanouškům rozumí, program byl pestrý

Tarja Turunen na Masters of Rock 2019

Přes 20 tisíc lidí dorazilo do Vizovic na letošní ročník Masters of Rock. Největší tuzemskou přehlídku tvrdé rockové a...

Najdete na iDNES.cz