O tvrdou hudbu je zájem. Brutal Assault bude mít rekord v návštěvnosti

  15:58aktualizováno  15:58
Fanoušci extrémního metalu se od 10. do 13. srpna sejdou v pevnosti v Jaroměři na festivalu Brutal Assault. Ten loni pokořil návštěvnický rekord a už teď je jisté, že jej letos překoná. „Blížíme se hranici vyprodání, na místě už nebudou jednodenní vstupenky,“ říká za pořadatele Radek Pavlovič.

Behemoth | foto: behemoth.pl

Jaká je vůbec horní hranice kapacity areálu barokní pevnosti?
Je to kolem dvaceti tisíc lidí, ale to je opravdu maximální číslo. A je otázka, zda na něj vůbec chceme jít, komfort návštěvníků by se tím snížil. Nicméně vysoká návštěva je samozřejmě dobrá zpráva, i další velké metalové festivaly letos měly rekordní čísla. Je vidět, že o tvrdou hudbu je pořád zájem.

Stále platí, že kolem sedmdesáti procent účastníků Brutalu přijíždí ze zahraničí?
Tohle číslo je konstantní. Nejvíce cizinců je z nedalekého Polska, i v počtu akreditací pro média jsou tamější novináři nejvíce zastoupení. V Polsku se říká, že Brutal Assault je největší polský festival v Česku.

Přivezete přes stovku kapel z celého světa a stejně jako loni chybí výrazná hvězda, naopak je line-up poskládaný ze špičkových jmen jednotlivých metalových subžánrů. Je to vaše strategie i do budoucnosti?
Ano, naše dramaturgická vize je postavená na tom, že chceme nabídnout vyrovnanou soupisku. To nás odlišuje od konkurence, která hodně sází na velké hvězdy. My už máme věrnou základnu fanoušků, kteří na Brutal jezdí pravidelně za atmosférou a vědí, co tady mohou očekávat. Cestou vyloženého headlinera asi nepůjdeme, i když už teď je pro příští rok potvrzeno jedno velké jméno.

Které koncerty byste doporučil nevynechat?
Skvělý zážitek určitě budou Neurosis na velkém pódiu, velká očekávání jsou cítit od vystoupení amerických industriálních metalistů Ministry. Velkým jménem jsou Mastodon, kteří měli hrát už loni, ale turné bohužel museli zrušit. Plno bude na Arch Enemy, také na polských dethmetalistech a jedné z nejúspěšnějších současných extrémně metalových kapel Behemoth, výborný bude Abbath a dalo by se pokračovat.

Na časovém rozpisu je poznat také dramaturgická odvaha, třeba ve čtvrtek hrají Dark Tranquillity ve stanu a na hlavním pódiu se chvíli po půlnoci objeví elektronický šílenec Perturbator. A podobných případů je víc.
Konkrétně tady to má logiku. Perturbator měl loni na třetím pódiu velký ohlas a třeba na Západě už má velké jméno. Koncerty Dark Tranquillity v klubovém prostředí jsou zase velmi intenzivní. Důležitá je pro nás hlavně zpětná vazba od fanoušků, kteří často podobně nezvyklé kroky oceňují.

Fotogalerie

Skládáte seznam kapel i podle jejich přání?
Každý rok děláme anketu, jaká skupina se lidem líbila nejvíc a koho by si přáli do budoucna. Letos byli nejžádanější Bolt Thrower, kteří ale nehrají, a Master’s Hammer, což je naprosto nereálné. Názory fanoušků jsou však i vodítkem a ukazatelem toho, jestli je program festivalu poskládaný podle jejich vkusu.

Velkým tématem letošního ročníku je novinka spočívající v tom, že Brutal Assault bude zcela bezhotovostní akcí. Jak to bude vypadat v praxi?
Je to důležitá novinka, na jejíž fungování klademe stejný důraz jako na výběr kapel. Ve zkratce řečeno: končí dosavadní systém žetonů, místo něj návštěvníci dostanou u vstupu náramek s čipem, na který si u pokladny vedle vstupu nebo předem doma přes internet nabijí kredit. Ten budou odčerpávat v areálu a při každém placení uvidí, kolik peněz jim zbývá. U vstupu budou i turnikety, na nichž si „odpípnou“ příchod a odchod. Díky tomu budeme vědět, kolik lidí máme v určitý čas v areálu. Podrobné informace jsou na našem webu.

Autor:

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Zemřel americký herec Peter Fonda, motorkář z Bezstarostné jízdy

Peter Fonda (Palm Springs, 2. ledna 2018)

Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury Reuters časopis...

Další z rubriky

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

GLOSA: Festival staré hudby, jenž se obejde bez Čtvera ročních období

Protagonisté závěrečného koncertu Letních slavností staré hudby v Rudolfinu

Koncertem s podtitulem Večer pro krále skončil v Rudolfinu dvacátý ročník Letních slavností staré hudby. Festival sice...

Ťapinám jsem hrál, ale peníze od nich nebral, vzpomíná Michael Viktořík

Michael Viktořík

17. listopadu roku 1989 nebyl Michael Viktořík na Národní třídě, nýbrž na druhém, smíchovském břehu Vltavy, kde plnil...

Advantage Consulting, s.r.o.
RUBY ON RAILS DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 55 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz