Pro Slayer bude festival v barokní pevnosti Brutal Assault překvapením

  17:41aktualizováno  17:41
Festival extrémního metalu Brutal Assault se koná od 6. do 9. srpna v areálu vojenské pevnosti ve východočeské Jaroměři. Jeho hlavní hvězdou bude americká thrash metalová legenda Slayer. „Lepší kapelu v roli headlinera jsme nemohli získat,“ říká Tomáš Fiala z pořádající agentury Obscure.

Tom Araya z kapely Slayer | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Když jste na konci dubna oznámili, že tahákem festivalu bude právě Slayer, fanoušci v diskuzích byli nadšení. Potěšila vás pozitivní reakce?
Samozřejmě. Brutal Assault pořádáme devatenáct let a Slayer jsme zkoušeli ulovit každoročně od dvanáctého ročníku. Podařilo se to až nyní. Hodně pomohlo, že jsme se za ty roky už dostali na evropskou mapu velkých metalových festivalů. Mnohdy se tak obracejí role, i větší kapely nás kontaktují s otázkou, zda by u nás mohly vystoupit. Slayer jsme ale oslovili sami.

Fotogalerie

Bude to největší jméno v historii Brutal Assaultu?
Před třemi lety v Jaroměři hráli Motörhead, což je kapela srovnatelné velikosti. Ale nikdo se nehodí na roli headlinera Brutal Assaultu tak jako Slayer. Festival se koná v nádherných kulisách barokní vojenské pevnosti z 18. století, jde o menší kopii Terezína. Právě tohle originální prostředí bude skvěle souznít s jejich thrash metalem. I členům kapely by se u nás mělo líbit, bude to pro ně překvapení. Většinou jsou zvyklí na festivaly pořádané na zelené louce, nebo někde na letišti.

Pro roli headlinera nebo dalšího velkého jména se mluvilo i o norské blackmetalové ikoně Emperor. Proč to nevyšlo?
Emperor jsme chtěli získat a byli jsme velmi blízko. Skupina potvrdila pět koncertů na evropských festivalech a pokud by se rozhodla pro další, měli jsme být první na řadě. Dohodli jsme se i na ceně. Jenže Emperor mají k celé věci trochu specifický přístup, nakonec nechtěli odehrát víc než zmíněných pět vystoupení.

Velkou událostí bude comeback domácí legendy Krabathor. Vím, že velkou zásluhu na něm máte přímo vy. Jak se vám to podařilo?
Se členy kapely se znám a jsem rád, že se staré rány zacelily a mezi Brunem a Christopherem (ústřední členové skupiny - pozn. aut.) si to sedlo. Kdo někdy poslouchal death metal, musí být Krabathorem odkojený. Je to jediná česká kapela, která v tomto žánru prorazila do zahraničí, deska Lies z roku 1994 má světové parametry. Bylo mi líto, že Krabathor skončili, o to větší radost mám, že se je podařilo přimět k další spolupráci.

Festival Brutal Assault

Festival Brutal Assault

Na jaká další jména z festivalové soupisky byste upozornil?
Určitě na Down s Philem Anselmem (exPantera). Jejich poslední tuzemský koncert jsme dělali před šesti lety a byla to neuvěřitelná jízda. Skvělí naživo budou Satyricon, My Dying Bride, Katatonia, Converge, grindcoroví veteráni Repulsion nebo kytarový génius Devin Townsend. Ale takhle by se dalo pokračovat, přivezeme téměř stovku skupin.

Podle jakého klíče je vybíráte?
Je to jednoduché, pořád jsme hudební fanoušci, kteří poslouchají extrémní metal. Snažíme se reflektovat, co se na této scéně děje zajímavého. Tento způsob skládání soupisky se mi moc líbí. Těžko bychom to mohli dělat marketingově od stolu v kanceláři.

Brutal Assault je čtyřdenní festival, ale středa nabídne kapely pouze na jednom ze tří pódií se začátkem od 15.30 hodin. Nechcete z ní vytvořit další klasický festivalový den?
V plánu to nemáme. Plnohodnotný program stačí na tři dny, lidé by pak byli muzikou přesycení. Je potřeba i čas na odpočinek. Pouhý „večírek pro nedočkavé“ to ovšem ve středu nebude, zahrají i velké kapely jako například Venom.

Jak bude vypadat třetí pódium?
Na internetu kolují dezinformace, že jde o stage určenou malým a méně kvalitním kapelám. Není to pravda. Zahrají na něm skupiny, pro jejichž vystoupení se hodí spíše komorní a klubová atmosféra, kterou nabídne právě tento prostor. Letos se bude nacházet kousek vedle a půjde o šapitó o velikosti 20 × 50 metrů.

Budou v areálu nějaké další novinky?
Tou nejvýraznější je Cafémat, v němž se budou konat autogramiády umělců a vystavíme zde kresby dvou malířů. Umístíme jej na „Zelenou louku“, kde fanoušci během festivalu odpočívají. V noci bude mít barevný a metalový design, aby byl jasně poznat. Jinak zůstává vše stejné jako loni.

Hodně důležitou součástí festivalu je kvalita zvuku, jaké vylepšení se letos chystá?
Podařilo se nám posílit systém zvukové aparatury zhruba o 20 procent. Bude na špičkové úrovni i v celosvětovém srovnání. Hodně ale záleží i na samotných zvukařích, které si větší kapely vozí s sebou. Letos to bude asi v poměru 70:30 procent v jejich prospěch na úkor našich vlastních.

Jakou návštěvnost očekáváte?
Loni přijelo kolem 14 tisíc lidí, letos ještě uvidíme, kolik vstupenek se prodá na místě. Zajímavé je, že v posledních letech se výrazně zvyšuje počet návštěvníků ze zahraničí. Odhaduji, že jich dorazí asi 70 procent z celkového počtu. Společně s festivalem Obscene Extreme jsme v tomto směru v Česku ojedinělí.

Je nutné tomu uzpůsobit i jazykové znalosti obsluhy v areálu?
Zahraniční fanoušci se u nás domluví v pohodě. Festival zajišťuje kolem šesti stovek zaměstnanců a vybíráme je celý rok. Důraz klademe i na angličtinu.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

GLOSA: Flemingová zůstává legendou. Na koncert raději zapomenout

Renée Flemingová, dirigent Elli Jaffe a orchestr FOK na koncertě v Obecním domě

Sopranistka Renée Flemingová se po nějaké době vrátila do Prahy, aby v roce 30. výročí sametové revoluce vzdala hold...

Karel nemá rád, když ho imituju, řekl o Gottovi Michal David v Rozstřelu

Michal David, Jitka Zelenková a  novinář Václav Hnátek v Rozstřelu o Karlu...

Karel Gott je nejen neopomenutelný fenomén, ale především muž, který v neděli oslaví neuvěřitelné osmdesáté narozeniny....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz